Zpomalení zvyšování sazeb je dobře vidět z grafu. Zajímavé bude sledovat jeho vývoj v příštím měsíci. Je dosti pravděpodobné, že růst bude ještě nižší. Přestože tržní úrokové sazby v posledních měsíci rostou a centrální banka již koncem srpna podruhé v tomto roce zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu, banky se naopak rozhodly poskytovat hypotéky levněji. Vysvětlení je jednoduché. V době, kdy úrokové sazby míří vzhůru, je pro banku samozřejmě výhodné komunikovat potenciálním klientům, že na rozdíl od ostatních bank úrokové sazby prozatím drží v neměnné výši a do určitého termínu je zvyšovat nebude. Je to dobrý marketingový tah. Zájemce o hypotéku to osloví a navíc může uspíšit jejich rozhodování, protože budou chtít výhodnou úrokovou sazbu stihnout.
Fincentrum Hypoindex

* Vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry.
Zdroj: Fincentrum
Výhodné sazby pouze dočasně
Ještě výraznějším krokem je pak snížení úrokových sazeb, ve kterém se nyní banky začaly předhánět. Když některá z nich vyhlásí, že i v tomto nepříznivém období začínajícího zdražování úvěrů své sazby naopak snižuje, musí se přidat i ostatní banky, jelikož na hypotečním trhu panuje velká konkurence. A to se právě teď děje.
Je však nutné počítat s tím, že období zvýhodněných sazeb je pouze dočasné. Pokud úrokové sazby na trhu celkově porostou, což je všeobecný předpoklad, musí se nutně postupně zvýšit i úrokové sazby hypoték. Otázkou je pouze, jak dlouho si hypoteční banky budou moci dovolit snížené sazby udržet a také jak rychle se budou zvyšovat tržní úrokové sazby. Tedy kdy centrální banka v závislosti na ekonomickém vývoji přikročí k dalšímu zvýšení sazeb. Proto ti, kdo se chystají vzít si hypotéku, by skutečně neměli příliš váhat.
Zda jsou tato dočasná snížení hypotečních sazeb pouze reklamou, která má bankám přivést další nové klienty, a nebo zda se cena hypoték vyjádřená úrokovou sazbou skutečně reálně sníží, uvidíme z říjnových výsledků. Budou-li úvěry novým klientům sjednávány v praxi s výhodnějšími sazbami, projeví se to i v našem grafu. Zda se bankám podaří uskutečnit záměr získat více nových klientů, to se odrazí v počtu poskytnutých hypoték.
Vraťme se ale ještě zpět k zářijovým číslům. Průměrná výše nově poskytnutých hypoték vzrostla přibližně o 18 000 Kč a činila asi 1,29 mil. Kč. Devět z deseti hypotečních bank pak společně poskytlo o téměř šedesát úvěrů více než v srpnu.


Zdroj: Fincentrum
Které banky budou sazby snižovat?
Koncem září Česká spořitelna vyhlásila, že na celý říjen snižuje úrokové sazby všech svých hypoték v průměru o 20–40 bazických bodů. Nabídka je tedy časově omezena. Banka si od toho slibuje upevnění své pozice na trhu. Na tento krok musely velmi rychle zareagovat i ostatní banky. Komerční banka prohlásila již 8. září, že i přes nedávné zvýšení sazeb centrální bankou úročení svých hypoték zvyšovat nebude. O měsíc později (7. října) pak sazby snížila, u dlouhodobých fixací v průměru o 15 bazických bodů. Petr Slabý z KB k tomu uvedl: „Pohyb sazeb vyhlašovaných ČNB je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují výsledné sazby hypoték. KB vyhodnotila vlivy jak předchozích rozhodnutí Centrální banky, tak i další, zejména dlouhodobé faktory, které ovlivňují cenu zdrojů.“
ČMHB se ke snižování přidala 8. října. Úroková sazba standardní hypotéky pro občany s roční fixací poklesla o 0,25 %. Platnost těchto sazeb není časově omezená určitým termínem. „V současné době neuvažujeme o změně našich úrokových sazeb, tzn. ani o jejich snížení,“ říká David Sahula z ČMHB. Raiffeisenbank snížila od 4. října úrokové sazby své americké (neúčelové) hypotéky Univerzál až o 1,7 %. GE Capital Bank chystá podle slov Evy Chaloupkové další snížení úrokových sazeb hypoték ve velmi krátké době. Hypotéky budou o něco levnější i v HVB Bank. „Připravujeme mírné snížení úrokových sazeb v horizontu dvou týdnů,“ řekl Jiří Doubravský. Živnostenská banka nabízí od 6. září do konce listopadu hypotéky s garantovanými sazbami, roční úroková sazba činí 3 %.
František Pavelka z Wüstenrot hypoteční banky uvádí: „Naši jednotnou úrokovou sazbu v nejbližší době nehodláme ani snižovat, ani zvyšovat. Změní-li se podstatným způsobem konkurenční podmínky, pak budeme reagovat.“ Také ČSOB se nechystá snižovat sazby. Pavel Hejzlar vysvětluje: „Spíše se budeme snažit je co nejdéle udržet na současné úrovni. Úrokové sazby jsme zatím nesnižovali vůbec, protože hypotéky nabízíme od letošního února, kdy se pokles úrokových sazeb již pomalu zastavoval a ČSOB se poté neúčastnila soutěže o nejnižší možnou sazbu u fixace na jeden rok.“ Podobně se na snižování nepřipravuje ani eBanka. „Naposledy jsme upravovali úrokové sazby u hypoték ke dni 1. srpna a další úpravy v této oblasti pro nejbližší období neplánujeme,“ tvrdí Pavla Paseková.
Vraťme se zpět na začátek. Jaké další kroky chystá leader trhu Česká spořitelna? Stejně jako ostatní banky pozorně sleduje vývoj na trhu a také kroky konkurence. „O dalším postupu v oblasti úrokových sazeb u hypoték rozhodneme ve druhé polovině naší říjnové hypoteční kampaně,“ říká Helena Matuszná z ČS. Že bychom se snad dočkali dalšího kola závodů o nejnižší úrokovou sazbu?
Souhrn za září 2004

Zdroj: Fincentrum
Metodika Fincentrum Hypoindexu
Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.
Jana Jarošová, Fincentrum