FinExpert.e15.cz

Na vlnách pasivního investování

Historie indexových fondů je pevně spjata s kariérou Johna C. Bogleho, který bývá označován za jednoho z největších finančníků 20. století.

John C. Bogle, zakladatel Vanguard Group, největšího správce podílových fondů ve Spojených státech, se narodil 8. května 1929 v Montclair v New Jersey. Obor kolektivního investování jej zaujal během studia ekonomie na Princetonské univerzitě. Tehdy málo významnému odvětví podílových fondů se věnoval i ve své disertační práci, studium ukončil v roce 1951.

Drobní investoři, radujte se
Po úspěšném absolvování školy pokračoval v práci ve svém oboru – nastoupil do investiční společnosti Wellington Management Company. Důležité věci se však začaly dít až mnohem později, ve společnosti Vanguard Group, kterou Bogle založil v roce 1974. Prvního května 1975 zahájil Vanguard Group svou činnost jako správce jedenácti fondů. Skutečný přelom nastává až v roce 1976 s představením First Index Investment Trust, prvního indexového fondu pro drobné investory.

Je nutné připomenout, že John Bogle nebyl první, kdo tuto myšlenku uvedl do života (i když je mu toto privilegium často přiznáváno). Již v roce 1971 vytvořila společnost Wells Fargo Bank indexový fond pro portfolio penzijního fondu Samsonite. Ale se jménem Bogle je spjatá popularizace indexového investování a je nesporným faktem, že právě John C. Bogle otevřel cestu k indexovým investicím pro masy drobných investorů.

Příznivý vítr
John C. Bogle vedl Vanguard Group na dlouhé a úspěšné cestě jako předseda představenstva společnosti až do roku 1997. Jeho první indexový fond stále existuje pod jménem Vanguard 500 Index Fund, kopírující index SP 500. V dnešní době spravuje svým pasivním přístupem majetek v hodnotě 68 mld. USD. Celá společnost Vanguard Group dnes spravuje majetek 112 domácích fondů v celkové hodnotě převyšující 550 mld. USD. Plachetnice v logu společnosti se projevila jako loď schopná odolávat rozbouřeným vodám velkých financí.

John C. Bogle dnes žije se svojí manželkou Evou v Bryn Mawr v Pensylvánii. Kromě práce stihl vychovat i šest dětí, takže se ve chvílích oddechu z práce v Bogle Financial Markets Research Center může těšit na některé ze svých dvanácti vnoučat.

Princip indexových fondů
Indexové fondy jsou založeny na principu pasivního investování. Složení portfolia se neřídí doporučením analytiků či sofistikovaným rozhodnutím portfolio manažerů, ale prostým kopírováním složení vybraného akciového indexu. Lze tedy říci, že zisk či ztráta takového fondu je shodná se ziskem či ztrátou indexu trhu. Další nezanedbatelnou výhodou jsou podstatně nižší náklady na správu takového fondu. U indexového fondu je poplatek za správu například na úrovni 0,3 % proti běžným 1,3 % z objemu spravovaného majetku u aktivně řízených fondů.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená