FinExpert.e15.cz

Na vdovský důchod dosáhne jen každý osmý žadatel

Vdovského důchodu se dočká zhruba jen 20 % žadatelek, ostatní mají smůlu.

Nárok na úpravu či obnovení výplaty vdovského důchodu mají podle novely zákona o důchodovém pojištění ty ženy, jejichž manžel zemřel před 1. lednem 1996 a celkový úhrn dvou důchodů, na které měly nárok (např. vdovského a starobního), překračoval pevně stanovené maximum platné v době vzniku souběhu. Tyto ženy pak dostávaly buď nižší vdovský důchod nebo na vdovský důchod vůbec neměly nárok. Vůbec neměly nárok na vdovský důchod podle dřívější právní úpravy ty ženy, jejichž samotný starobní nebo invalidní důchod, který pobíraly, dosahoval maxima určeného pro úhrn dvou důchodů.

I v současné době platí to, co dřív: při souběhu dvou důchodů náleží vyšší důchod v plné výši a z nižšího jedna polovina. Pokud tedy například žena pobírala vdovský důchod zkrácený na polovinu z důvodu souběžné výplaty starobního nebo jiného důchodu a tato polovina už nebyla dále krácena kvůli pevně stanovenému maximu, nemá žena na úpravu vdovského důchodu nárok. Řada těchto žen však o úpravu vdovského důchodu žádala, proto v převážné většině případů ČSSZ žádost zamítla. Dalším častým důvodem zamítnutí bylo nesplnění podmínky trvání nároku na vdovský důchod k 1. červenci 2006, nebo také fakt, že k souběhu nároku na dva důchody došlo až po 31. prosinci 1995, kdy už žádná maximální výše pro souběh dvou důchodů nebyla stanovena.

Česká správa sociálníhop zabezpečení (ČSSZ) podle tiskové mluvčí rozhodla již u 135 611 žádostí o úpravě vdovských důchodů. Ke 23. květnu 2007 vyřešila víc než 98 % žádostí, které do té doby obdržela – celkem jich bylo 138 216. Kladně rozhodla a vdovské důchody upravila či je začala vyplácet v celkem 28 767 případech (21,21 %). Ostatní žádosti pak musela zamítnout.

Nárok na přepočet vdovského důchodu ČSSZ vždy posoudí a poté o něm rozhodne. Součástí kladného rozhodnutí je informace o nové výši důchodu, včetně způsobu výpočtu a také to, kdy a jakým způsobem ČSSZ vyplatí doplatek. O úpravu či obnovení výplaty vdovského důchodu je třeba písemně požádat Českou správu sociálního zabezpečení. Speciální formulář „Žádost o uvolnění důchodu vdov dle zákona č. 267/2006 Sb.“ je dostupný na webu ČSSZ na webu. Žádost lze sepsat přímo na příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ. Informace včetně příkladu pak jsou opět na webu ČSSZ.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená