FinExpert.e15.cz

Na vánoce si úvěr u bank a splátkových společností bere kdekdo

 

Banky a splátkové společnosti zažívají před Vánoci zlaté časy, až 40 procent veškerých půjček totiž poskytnou právě v předvánočním období. Rok od roku se přitom zvyšuje počet lidí, kteří nakupují vánoční dárky na dluh. Letošní rok tak zřejmě bude rekordní.

„V předvánočním období je poptávka po spotřebitelských a hotovostních úvěrech největší,“ potvrzuje mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Oproti loňskému roku je přitom zájem o úvěry zhruba dvakrát vyšší. Průměrná výše poskytnutého úvěru se blíží 60 tisícům korun.

Úročení spotřebitelských úvěrů se nyní pohybuje kolem devíti procent, což je zhruba o dvě procenta méně než na počátku roku. „Situace v ČR je již téměř srovnatelná se západními zeměmi a lidé si navykli nakupovat na úvěr,“ domnívá se analytička Volksbank Markéta Šichtařová. Podle ní k tomu přispělo především výrazné zlevnění úroků v posledních dvou

letech.

Nárůst hlásí i splátkové společnosti. „V loňském roce se čtvrté čtvrtletí podílelo na celkovém

objemu za celý rok téměř 40 procenty, přičemž očekáváme, že letošní rok budou tyto výsledky minimálně stejné,“ tvrdí mluvčí GE Capital Multiservis Jan Hainz. U Multiservisu si lidé půjčují výrazně méně než v bance, jeho zákazníci v průměru utratí 11,5 tisíce korun. Vánoce jsou podle Hainze obdobím, kdy jsou nákupy na splátky nejžádanější. Zájem o nákup na splátky dále roste i před počátkem školního roku či před letními dovolenými.

Výhodou bank je především nižší úrok spotřebitelských úvěrů. Naopak u splátkových prodejů jsou nulové poplatky a možnost předčasného splacení celé částky, nevýhodou jsou vyšší úroky.

Lidé na dluh nakupují především spotřební zboží. Největší zájem je o televize, videa, lednice a pračky, roste poptávka po nábytku, mobilních telefonech či počítačích. Rozmáhá se rovněž nákup dovolených a sportovního zboží.

Například při nákupu spotřební elektroniky za 60 tisíc korun se měsíční splátka pohybuje pod dvěma tisíci korun a celkové náklady na pořízení elektroniky se tak pohybují přes 70 tisíc. Banky si ještě účtují několik set korun na poplatcích. Výhodnější je využití bankovního kontokorentu, který však musí být splacen ve většině případů do jednoho roku.

U splátkových společností se celková částka v tomto případě pohybuje minimálně kolem 75 tisíc korun a při využití úvěrové karty od 73 tisíc. U karet je výhodou bezúročné období, klient si tak může vzít půjčku na vánoční dárky už nyní a začít ji splácet až v příštím roce. Úročení karet se pohybuje pod dvěma procenty měsíčně.

Banky i splátkové společnosti se shodují, že nemají výraznější potíže se splácením úvěrů.

 

Zdroj: FinWeb
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená