FinExpert.e15.cz

Na úřad práce se raději vždy zaregistrujte

Jít na úřad práce kvůli jednomu či dvěma měsícům, ano či ne?
Na úřad práce se raději vždy zaregistrujte

Někteří pracovníci se nechtějí na úřad práce registrovat kvůli jednomu či dvěma měsícům. Jejich důvod? „Práci už mám domluvenou, není potřeba se zaregistrovat.“ Obdobně postupují i ti, kteří dostali odstupné. Tento postup však není správný. Proč?

Odstupné = posunutí podpory v nezaměstnanosti

Ze zákona nemají zaměstnanci, kteří při odchodu ze zaměstnání dostanou od svého zaměstnavatelé odstupné po určitou dobu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podpora v nezaměstnanosti se jim začne vyplácet až po době, která odpovídá výši odstupného. 

Pokud tedy zaměstnanec obdrží od zaměstnavatele odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, tak začne pobírat podporu v nezaměstnanosti až po těchto třech měsících po ukončení zaměstnancí. Právě z tohoto důvodu se někteří občané neregistrují na úřad práce ihned.

Kdo dá výpověď, ten má nižší podporu

Pokud zaměstnanec ukončí pracovní poměr „bez vážného důvodu“ se zaměstnavatelem vlastní výpovědí nebo dohodou, bude pobírat podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu pouze ve výši 45 % průměrného čistého výdělku.

Jestliže naopak dostane výpověď od svého zaměstnavatele, výše podpory bude činit v prvních dvou měsících 65 %, další dva měsíce 50 % a zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného čistého výdělku. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí pět až jedenáct měsíců, v závislosti na věku zaměstnance.

Platba zdravotního pojištění je povinná

Hlavním důvodem, proč se vždy registrovat na úřad práce, i když občanovi nevznikne nárok na výplatu podpory nezaměstnanosti, je vyřešení pojistného vztahu vůči zdravotní pojišťovně.

Zdravotní pojitění totiž musíme ze zákona platit všichni. Jedinou možností je přesunutí platby zdravotního pojištění na stát. Právě za občany v evidenci úřadu práce hradí zdravotní pojištění stát. Občané, kteří se nezaregistrují na úřad práce, jsou v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů). V tomto případě si musí zdravotní pojištění platit sami.

  • V roce 2012 je to částka 1 080 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8 000 Kč).

Platba této částky musí být provedena vždy do osmého dne následujícího měsíce, tj. za duben do 8. května 2012. Při zpoždění naskakuje penále. Kdo každý měsíc jako OBZP neplatí zdravotní pojištění, ten musí počítat s předepsáním penále 0,05 % z dlužného pojistného denně. Dlužné částky přitom zdravotní pojišťovny vymáhájí exekučně. Neregistrace na úřadu práce se může velmi prodražit.

Snižuje se důchod

Evidence na úřadu práce patří mezi náhradní doby pojištění. Ze zákona se evidence na úřadu práce sice v omezeném rozsahu, ale započítává do doby pojištění pro výpočet důchodu. Doba pojištění je přitom pro výši důchodu velmi důležitá.

Každý rok pojištění zvyšuje výši důchodu o 1,5 % výpočtového základu. Pro výpočet důchodu se započítává vždy celý ukončený rok. Proto může i několik měsíců evidence na úřadu práce velmi zajímavě ovlivnit výši důchodu.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den, jak mám správně rozvázat pracovní poměr...
Majda
20. 4. 2012, 21:24
Dobrý den, aby byl občan zařazen u své zdravotní...
Petr Gola
17. 4. 2012, 18:02
Dobry den, stanu se OBZP, kdyz se napriklad dnes ...
UP
17. 4. 2012, 10:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená