Pro většinu Čechů není svatba pouze formální záležitostí, nýbrž představuje významný finanční výdaj. Z online panelu Ery také vyplynulo, že pro pětinu žen jsou právě svatební výdaje důvodem, proč ještě s uzavřením sňatku otálí – pro muže je to spíš obava ze závazku. Naopak polovina již rozhodnutých snoubenců přiznává, že se během příprav nehodlá finančně omezovat.
Jakmile se shodnete na vstupu do stavu manželského, je důležité si předem ujasnit základní body týkající se svatebního ceremoniálu. Náklady na svatbu představují nemalé částky, které se průměrně pohybují v řádech desetitisíců (cca 50 tisíc korun). První, na čem by se měli partneři dohodnout, je velikost svatby, místo jejího konání a v neposlední řadě také rozdělení finančních nákladů. Podle průzkumu Ery si tři čtvrtiny Čechů před svatbou domluví na maximální částce, kterou jsou ochotni do svatby investovat.
Při zpětném pohledu se ukazuje, že tento limit nepřekročí jen necelá polovina novomanželů. Náklady na svatbu jsou ale jen zřídka důvodem pro shánění půjčky. Důvodem může být i to, že jen 30 % novomanželů si celé svatební veselí platí sami. Často totiž přispívají rodiče obou partnerů. Celý svatební den zaplatí 22 % rodičů. Zhruba třetina novomanželů využívá na pokrytí nákladů svatební dary. Lidé při plánování svatby nejčastěji považují za nejdražší položku hostinu. Ženatí a vdané už ale vědí, že ani snubní prsteny a šaty nevyjdou zrovna lacino. Proto je mezi ideálními svatebními dary na prvním místě právě libovolná finanční suma v obálce.