FinExpert.e15.cz

Na studium svých dětí myslete včas

Dítě samo o sobě je velkou finanční zátěží, která se s jeho věkem zvyšuje. Na budoucí výdaje je lepší se zavčas připravit.
Na studium svých dětí myslete včas

Součástí každodenního běhu života je strach o vlastní finanční zabezpečení. Tato obava přichází se stále se zvyšujícím věkem a následným osamostatňováním se. Vaše dítě roste jako z vody, ani se nenadějete a začíná chodit do školky a plnit si svou povinnou školní docházku. Postupem času od vás bude stále častěji vyžadovat peníze – na zábavu či na studium. A pokud vám zrovna nerostou peníze na stromech, začíná být otázka finančního zajištění studia dítěte stále palčivějším problémem.

Ministerstvo školství žádná překvapení nechystá

Právě seznámení dítěte s hodnotou peněz již v raném věku je pro jeho budoucí vývoj to nejlepší. Ministerstvo školství se otázce výuky základního přehledu v oblasti financí takřka nevěnuje, a to i přes rostoucí míru zadlužení a neschopnosti splácet úvěr v české společnosti. Během července 2008 se průměrná výše spotřebitelského úvěru na jednu osobu zvedla meziročně o pětinu, na 128,5 tisíce korun. Celkový objem úvěrů se zvýšil ke konci července o 23 % na 228,5 miliard korun (zdroj: Nebankovní registr klientských informací). Není to ani tak dávno, co na školách byla tabu sexuální výuka a dnes je ve stejné pozici finanční výchova. Místo o intimních informacích se dnes málo hovoří o faktech týkajících se hospodaření s penězi a následcích, které by mohly vzejít ze zadlužení – exekuce, osobní bankroty.

Nejlepším východiskem, jak dítě naučit efektivnímu hospodaření s penězi a zároveň mít vše pod kontrolou, je založit mu co nejdříve dětské konto. Rodiče mají možnost spořit na účet s velmi výhodným úrokem a v dalších letech mohou dítě prostřednictvím tohoto konta naučit hospodařit s penězi. Mají tak pod naprostou kontrolou jeho výchovu i výdaje.

I studenti mohou získat úvěr

Dětská konta od narození do 15 let obsahují kromě běžného účtu také spoření s výhodnými úroky, některé i pojištění úrazové a cestovní a dále možnost získat platební kartu a vybírat z bankomatů. Na českém trhu jsou například konto Beruška od Komerční banky, konto Slůně od ČSOB, konto Včelička od Raiffeisenbank anebo například výhodně úročené Konto RYBIČKA od Volksbank. To nabízí úrok od 2,50 %, což znamená, že když budete spořit svému dítěti každý měsíc minimální částku 100 Kč, tak může mít v 15 letech na kontě částku kolem 22 000 Kč. Není to sice mnoho, ale jako začáteční investici pro středoškolské studium tuto částku určitě uvítáte.

Na dětské konto přímo navazuje konto studentské, které mohou běžně využívat studující od 15 do 26, často dokonce až do 30 let (ČSOB Studentské konto, Volksbank FREE konto). To již mnohdy nabízí další specializované služby a slevy. Vzhledem k tomu, že je určeno mladým lidem, jeho nabídka zahrnuje i přímé bankovnictví (internetové či telefonní bankovnictví), výběry z bankomatu za zvýhodněných podmínek či zdarma nebo cestovní pojištění. Největším lákadlem studentských účtů jsou kontokorenty – povolený limit pro přečerpání účtu, který je stanoven dle typu studia a na který by jinak student bez stálého příjmu jen stěží dosáhl.

Kontokorent se většinou poskytuje do výše 20 000 Kč a slouží jako jistota v případě nečekaných výdajů studenta – studijní pomůcky, splácení podnájmu atd. Přestože od zadlužování se snažíme spotřebitele vždy odradit, je studium asi jedinou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Vzdělání je asi nejlepší investicí vůbec, a pro tu se rozumně zadlužit vyplatí. Potřebným dokladem pro poskytnutí studentského kontokorentu je pouze potvrzení o studiu. Kontokorent je většinou poskytnut na období jednoho roku a poté musí být splacen. Avšak ihned po jeho splacení může být opakovaně čerpán. Pro studenty je takovýto úvěr výhodou, protože mohou být v mínusu i po skončení studia a úvěr splatit až v době, kdy mají zaměstnání a stálý příjem.

Úvěr na studium

Samozřejmě, že nejvýhodnější je přeci jen se nezadlužovat. To ovšem od rodičů vyžaduje zodpovědnost a disciplínu při spoření od útlého věku dítěte. Pokud mají být naspořené peníze určeny vyloženě na vysokoškolská studia, pak mají rodiče před sebou 18 a více let dlouhý investiční horizont. Při tak dlouhém výhledu jsou nejvhodnějším produktem investice do diverzifikovaného akciového portfolia.

Pokud však rodiče peníze naspořené nemají, existují na trhu i úvěry na vzdělání určené studentům. Jsou poskytovány pouze studentům a to za výhodnějších podmínek než klasické spotřebitelské úvěry. Tyto úvěry jsou pro studenty atraktivní zejména kvůli odložení splácení úvěru až do období, kdy si budou sami vydělávat. Banky se tak snaží studenty připoutat a získat do budoucnosti perspektivní vysokoškolsky vzdělané klienty.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená