FinExpert.e15.cz

Na soudy si připravte více peněz

Díky novele zákona budou v příštím roce finanční spory, rozjezd podnikání či rozvody ještě dražší.
Na soudy si připravte více peněz

Soudní poplatky se pro příští rok zvýší. Firmy se v Česku naučily soudit, stejně tak živnostníci a občané. Počet soudních sporů v Česku rok od roku stoupá. Výrazně se každoročně zvyšuje počet exekucí. Zvýšení soudních poplatků novelou zákona o soudních poplatcích by mělo přinést více peněžních prostředků do státní pokladny i odradit některé občany od soudních sporů kvůli drobnostem. Jak postihne zvýšení poplatků občany a firmy?

Vyšší poplatky „prodraží“ zahájení podnikání

Finanční nároky na založení a rozjezd nové společnosti jsou již nyní v Česku, při porovnání se světem, vysoké. Zvýšení soudních poplatků spojených se zahájením podnikání tuto finanční náročnost ještě zvýší. 

Poplatekrok 2010rok 2011
zápis akciové společnosti do ochodního rejstříku5 000 Kč15 000 Kč
zápis podnikatele do obchodního rejstříku5 000 Kč8 000 Kč
vymazání z obchodního rejstříku3 000 Kčzrušen
změna či doplnění zápisu v obchodním rejstříku1 000 Kč2 000 Kč

Vymáhání pohledávky se prodraží

Firmy či živnostníci mají běžně zkušenosti s obchodním partnerem, který řádně neplatí své závazky. Je-li pohledávka prokazatelná, tedy doložitelná kupní smlouvou, zajištěnou směnkou, potvrzenou a podepsanou fakturou či jiného písemného potvrzení, přichází často na řadu soudní vymáhání dlužné částky.

Vyšší poplatky přinesou vrásky na čele věřitelům. Již nyní je stojí soudní vymáhání jejich prokazatelné pohledávky nemalé finanční prostředky. Výsledek je přitom vždy nejasný. Usnesení soudu či platební rozkaz, ještě neznamená, že své peníze v budoucnu uvidí.

V případě, že se věřitel domáhá peněžitého plnění, tak činí minimální poplatek 600 Kč do částky 15 000 Kč nebo 4 % z požadované částky při peněžním plnění nad 15 000 Kč, nejvýše však milión korun. Plánovaná novela však zvýšuje minimální poplatek na 1 000 Kč do částky 20 000 Kč nebo 5 % z požadované částky při peněžním plnění nad 20 000 Kč, nejvýše 1,5 miliónu korun.

Nový poplatek

Novela rovněž zavádí nový poplatek ve výši 2 000 Kč za přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení. Tato přihláška je nyní bezplatná. Velmi oblíbeným způsobem vymáhání jsou elektronické návrhny na vydání elektronického platebního rozkazu, které lze uplatnit od 1. 7. 2008. Elektronické platební návrhy firmám nebo advokátům urychlily a zjednodušily agendu vymáhání pohledávek.

U elektronického platebního rozkazu se však poplatky dle chystané novely měly výrazně zvýšit. V současné době je poplatek u elektronického platebního rozkazu 300 Kč u částky do 15 000 Kč a u částky nad 15 000 Kč činí 2 % z žalované částky. Novela zvyšuje minimální poplatek na 800 Kč do částky 20 000 Kč a u částky nad 20 000 Kč činí 4 % z žalované částky.

Kdo hradí soudní poplatky?

V případě úspěchu věřitele musí sice uvedenou částku zaplatit dlužník, ale soudní spory trvají v Česku poměrně dlouho. Zvýšení uvedených částek na dvojnásobek, tak v některých případech třeba u malých částek zvýší šance dlužníků, že je věřitel nebude žalovat.

Mimosoudní dohoda bude ještě výhodnější

Finanční a časová náročnost soudního vymáhání věřitele v Česku velmi zatěžuje. Mimosoudní vyrovnání a dohoda je již nyní pro mnoho věřitelů prioritou. Splátkový kalendář, úhrady dluhu protislužbou nebo dodávkou jiného zboží je často výhodnější než zdlouhavý a nákladný soudní spor.

Platební rozkaz nebo soudní usnesení ještě navíc neznamená, že bude dlužná pohledávka uhrazena. Když není dlužná pohledávka ani na základě uvedených listin uhrazena, tak se musí věřitel obrátit na exekutora. V případě neúspěchu exekutora tak musí věřitel počítat s tím, že musí náklady exekutora uhradit sám.

Když dlužník oficiálně nic nevlastní, nikde nepracuje, je šance věřitele minimální. V takovém případě věřitel nejenom, že nedostane ze své oprávněné pohledávky ani korunu, ale ještě bude mít nemalé výdaje spojené se soudním jednáním a následným neúspěšným vymáháním.  Úspěšné mimosoudní vymáhání ušetří spoustu času a peněz.

Jak kontrolovat odběratele?

Firmám i živnostníkům se kontrola a ověřování zákazníků jednoznačně vyplatí. Když se společnosti i živnostníci včas věnují svým pohledávkám, tak zvyšují šanci na mimosoudní domluvu a snižují počet soudních sporů. Nové zákazníky je vhodné prověřovat předem z dostupných registrů či osobních referencí a nezaplacenou fakturu či smlouvu je nutné řešit s odběratelem ihned po uplynutí splatnosti.   
 

Čtěte FinExpert, pro drobné podnikatele chystáme článek, kde se dozvíte, jak dostat od odběratele zaplaceno za vaše služby či výrobky.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená