FinExpert.e15.cz

Na služebku s firemní kartou

Dostáváte od zaměstnavatele firemní platební kartu? Na služební cesty vydává zaměstnancům tento druh karet stále více velkých firem.
Na služebku s firemní kartou

Obliba firemních karet v Česku stoupá. Podle průzkumu společnosti MasterCard, který byl proveden mezi finančními řediteli nejvýznamnějších českých firem, používá firemní platební karty 91 % velkých společností. Hlavním důvodem pro jejich využívání je poskytnout finanční prostředky na služební cesty. V porovnání s rokem 2006 se podíl společností používajících firemní karty zvýšil o 23 %. Dále téměř polovina respondentů (45 %) uvedla, že firemní platební kartu používá jejich společnost 10 let. Čtvrtina respondentů uvedla dokonce období delší. Firemní karty před sebou mají v Česku ještě světlou budoucnost, protože 80 % společností, které karty zatím nepoužívají, s jejich zavedením počítají.

Firemní karty přinášejí úspory

K základní výhodě firemních platebních karet patří to, že umožňují optimalizovat pohyb peněz ve firmě (cash-flow). Při platbách hotovostí je nutno peníze z účtu vyzvednout předem, při použití karty jsou prostředky z účtu odečteny s určitým časovým zpožděním.

Nejrozšířenějším typem firemních platebních karet v Česku jsou karty debetní, které jsou využívány v 72 % společností. Debetní karty umožňují čerpat finanční prostředky pouze do výše disponibilního zůstatku a na rozdíl od karet kreditních neumožňují jejich držitelům čerpat úvěr. Pokud však firma používá kreditní kartu, může počítat s bezúročným obdobím (většinou 45 až 55 dnů), což má vliv na pohyb peněz ve firmě ještě větší. Levný úvěr z banky totiž může vhodně nahradit nebo doplnit firemní kontokorent. Zaměstnanci však musí používat kartu pouze k bezhotovostnímu placení, protože na výběr hotovosti z bankomatů se bezúročné období většinou nevztahuje.

Firemní karty dále mají výhodu v úspoře času, a také personálu, který pracuje s hotovostí. Není totiž třeba vyplácet zálohy na nákup zboží, služeb a také cestovní výdaje, které také není nutné zúčtovávat. Snižuje se také riziko neoprávněné manipulace s prostředky firmy, protože na kartách se dají nastavit limity. Kartu lze také pohotově zablokovat.

K firemním kartám lze také „navolit“ cestovní pojištění, které nemusí být sjednáváno samostatně. Karty mohou svým designem sloužit i pro reprezentaci firmy.

 

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: MasterCard

 

I další z dotazů, tedy na co konkrétně jsou firemní karty nejčastěji využívány, hovoří ve prospěch služebních cest a s nimi spojených nákladů. Firemní platební karty jsou nejčastěji používány k úhradě ubytování, občerstvení, pohonných hmot, dálničních poplatků či taxislužby. U zahraničních služebních cest jde především o použití při placení letenek, letištních poplatků a nákladů spojených s reprezentací.

Nejen pro vysoký management

Firemní platební karty nejsou dneska už zdaleka jen výsadou a prestiží nejvyššího managementu. Firemní karty plní především svou funkčnost a k dispozici je mají z velkého dílu také lidé, kteří je potřebují k výkonu své práce, zaměstnanci, kteří hodně cestují či osoby zodpovědné za nákupy zboží.

Stávající nabídku tuzemských bank v segmentu firemních karet hodnotila většina oslovených společností (89 %) pozitivně. Oproti roku 2006 se jedná o výrazný posun směrem k větší spokojenosti firem. Před dvěma lety hodnotilo nabídku firemních karet jako velmi dobrou pouhých 6 % společností, v letošním roce udělilo toto nejlepší hodnocení téměř 40 %.

Respondenti průzkumu odpovídali také na to, jaké služby by jejich firemní karta měla ideálně nabízet. Naprostá většina dotázaných považuje za vlastnosti takovéto ideální karty především komplexní pojištění. Důraz byl kladen nejen na cestovní a úrazové pojištění, ale také na pojištění právní ochrany či pojištění proti ztrátě či krádeži. Mezi dalšími vlastnostmi se objevila například možnost volby vlastního PINu či požadavek, aby bylo nutné zadávat PIN při každém použití karty.

 


Průzkum o firemních platebních kartách realizovala společnost MasterCard v období od 5. do 31. března 2008. V rámci průzkumu byli osloveni finanční ředitelé předních českých firem, a to na základě databáze Sdružení CZECH TOP 100. Průzkumu se zúčastnilo celkem 84 firem.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená