FinExpert.e15.cz

Na příspěvek na dojíždění by mělo dosáhnout více lidí

Na příspěvek na dojíždění by mělo dosáhnout více lidí

Úřad práce ČR poskytuje příspěvek na dojíždění od dubna tohoto roku. Nyní se mění podmínky jeho přiznání a rozšiřuje se počet regionů, kde byste na něj měli mít nárok. Mělo by tak na něj dosáhnout více lidí. Doteď je příspěvek poskytován v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Nově o něj mohou žádat i nezaměstnaní z Královéhradeckého regionu.                                                                                   

„Cílem tohoto nástroje aktivní politiky zaměstnanosti je posílení mobility klientů. Právě omezená možnost dojíždění za prací je, kromě neodpovídající kvalifikace klientů, jednou z bariér, která snižuje šance k jejich uplatnění na trhu práce. Dosavadní praxe ukázala, že zájem o příspěvek je ze strany uchazečů značný. Řada klientů ale nesplňovala podmínky pro jeho přiznání, proto dochází k jejich úpravě,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. 

Kdo může o příspěvek žádat?

První podmínkou jsou výše uvedené regiony. Dále musíte být v evidenci úřadu práce déle než 5 měsíců a za prací dojíždět mimo obec, ve které žijete. Žádost může podat také klient, který je bez práce i kratší dobu, ale není možné zprostředkovat mu zaměstnání v místě bydliště kvůli jeho zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě. Možnost kratší doby evidence se vztahuje i na ty, kteří přišli o práci z důvodu hromadného propouštění. 

Další podmínkou je fakt, že zaměstnavatel s vámi uzavře smlouvu na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, ale delší než 6 měsíců. V pracovní smlouvě musí být uvedeno konkrétní místo výkonu práce respektive konkrétní adresa. Dále musí žadatel o příspěvek předložit potvrzení o bezdlužnosti.            

Kromě Moravskoslezského kraje vám nebude příspěvek poskytnut na dojíždění do zahraničí. Příspěvek nebude vyplacen, pokud výše hrubé mzdy žadatele přesáhne v konkrétním měsíci 1,5 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku.
Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je 10 kilometrů. Výjimku v tomto případě tvoří žádosti, kdy mezi bydlištěm a místem výkonu práce prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou.

Dojezdová vzdálenost a výše měsíčního příspěvku

  • do 10 km: bez nároku, v případě, že není spojení VD, 1 000 Kč

  • 10 – 25 km: 1 500 Kč

  • 25 – 50 km: 2 500 Kč

  • nad 50 km: 3 500 Kč

 

„Od dubna do konce června 2016 podalo žádost o příspěvek celkem 85 zájemců. Nejvíce jich bylo v Olomouckém (33) a Moravskoslezském (28) kraji. Právě na severu Moravy se dá, v souvislosti s vývojem kolem OKD, počítat s tím, že počet žadatelů poroste,“ uzavírá Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dal bych ten prispevek vsem, kteri denne dojizdeji z...
Jauzvaznenevim
18. 7. 2016, 12:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená