FinExpert.e15.cz

Na příplatek k důchodu určený politickým vězňům má nárok víc lidí

Od 1. ledna 2008 se rozšířil okruh lidí, kteří mají nárok na příplatek k důchodu ke zmírnění křivd způsobených komunistickým režimem. Rovněž došlo k úpravě příplatků.

Jak uvádí Česká správa sociálního zabezpečení, podle vládního nařízení č.  369/2007 Sb., které změnilo původní nařízení č. 622/2004 Sb., mohou o příplatek k důchodu určený politickým vězňům z let 1948-1989 nově požádat další tři skupiny osob:

  1. Lidé pobírající z českého důchodového pojištění vdovský nebo vdovecký důchod po osobách, které při pokusu o opuštění Československa zemřely násilnou smrtí způsobenou státní mocí. Tyto vdovy a vdovci, jsou-li občany České republiky, mají nárok na příplatek k důchodu 3 000 Kč měsíčně.
  2. Pozůstalí, jejichž rodič zemřel při pokusu o opuštění Československa násilnou smrtí způsobenou státní mocí. Podmínkou je, že těmto „dětem“ nebylo ke dni úmrtí rodiče 18 let a nyní pobírají důchod z českého důchodového pojištění. Tito lidé, jsou-li občany České republiky, mají nárok na příplatek k důchodu 2 400 Kč měsíčně. (Pozn.: K pokusům o opuštění Československa popsaným v bodech 1. a 2. muselo dojít od 25. února 1948 do 31. prosince 1989.)  
  3. Pozůstalé ženy, na jejichž manželovi byl vykonán trest smrti uložený za později rehabilitovaný trestný čin. Podmínkou je, že tyto vdovy dostávají důchod z českého důchodového pojištění a příplatek k důchodu dosud nepobírají proto, že nemají nárok na vdovský důchod (například kvůli novému sňatku apod.). Tyto pozůstalé ženy, jsou-li občany České republiky, mají nově nárok na příplatek k důchodu 3 000 Kč měsíčně.  

Pokud osoba, po které se zvýšený důchod vyplácí, ve vazbě nebo během výkonu trestu odnětí svobody/trestu smrti zemřela, příplatky se od 1. ledna 2008 zvyšují. Příplatek k vdovskému či vdoveckému důchodu o 3 000 Kč, příplatekvyplácený sirotkům o 2 400 Kč měsíčně.  

O přiznání, případně zvýšení příplatku k důchodu je třeba písemně požádat buď okresní správu sociálního zabezpečení, v Praze Pražskou správu sociálního zabezpečení, nebo v Brně Městskou správu sociálního zabezpečení. Příplatek náleží, nebo se zvyšuje, od splátky důchodu za leden 2008. Bude-li klientovi důchod teprve přiznán, příplatek mu náleží až ode dne přiznání důchodu.

Lidé, kteří mají na příplatek k důchodu nárok, ho dostanou stejným způsobem a ve stejných termínech jako výplatu důchodu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená