FinExpert.e15.cz

Na pojišťovny to zkoušíme čím dál víc

Statistiky pojišťoven mluví jasně. Počet pojistných podvodů výrazně ovlivnila ekonomická krize.
Na pojišťovny to zkoušíme čím dál víc

Například podle údajů pojišťovny Generali byl počet pojistných podvodů v loňském roce sedmkrát vyšší než v roce 2008. Nejvíce pojistných podvodů se již tradičně vázalo k pojištění automobilů, ale i staveb a domácností v pojištění občanů. „Oproti loňskému roku se snížily počty pojistných podvodů podnikatelů, kteří chtěli záměrně a plánovaně ukončit svoji neúspěšnou podnikatelskou činnost zinscenovanou nehodou nebo kalamitou,“ uvádí Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny.

Podle něj je souvislost s krizí určitě patrná, ale stejně tak může stát za větším počtem odhalených podvodů i to, jaké pojišťovny používají výkaznictví, zda před krizí neměly v týmu dva detektivy a teď jich třeba nemají třikrát více, a jak intenzivně jsou schopni využívat techniku, která dokáže odhalit víc, než lidský faktor.

Spojitost s finanční krizí však potvrzují všechny pojišťovny. „Již historie ukázala, že vždy, když se zhoršuje finanční situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Co jsme ale viděli vloni, předčilo naše nejhorší očekávání. I jinak bezúhonní lidé se často snížili k trestné činnosti a pokusili se nějakým způsobem podvést pojišťovnu,“ uvádí Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny a dodává: „Stále platí, že se většina podvodů týká pojištění motorových vozidel, intenzivně však roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu.“

Nové trendy

Také statistiky pojišťovny Generali potvrzují vzrůstající tendenci podvodů z pojištění odpovědnosti za škodu. „Likvidátoři a detektivové pojišťovny Generali se shodují, že k nám pomalu míří trend ze západní Evropy – podvody v pojištění odpovědnosti. Tento typ podvodů tam patří mezi nejčastější.

Novinkou v pojistných podvodech jsou pak takzvaná „dvojčata“, luxusní automobily, které jsou v ČR zaregistrovány na falešné doklady. Převážně se jedná o automobily s pojistnou částkou vyšší než 1 milión korun. Princip je jednoduchý. Vozidlo, které je legálně zaregistrováno mimo republiku, se v ČR přihlásí na falešné doklady. Po čase vyjedou lapkové s vozem do zahraničí, kde nahlásí odcizení. Tento postup využívají především pro legalizaci kradených vozidel a jejich další transport do třetích zemí.

Jde o trestný čin

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14 % všech hlášených pojistných událostí může být klasifikováno jako pojistný podvod, přičemž údajně až 35 % pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést.

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Však pojišťovny toho na klienty zkoušejí taky čím dá...
xls
27. 2. 2012, 17:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená