Může se nám třeba stát, že cena uvedená prodejcem není vztažena ke standardně užívanému množství. Může se stát, že prodejce nabízí velmi pěkné a kvalitní zboží za zdánlivě příznivé ceny. Většina kupujících teprve při placení zjistí, že ceny nebyly uvedeny za 1 kg zboží, jak bývá zvykem, ale jen za ½ kg.
Pravda, na cenovkách to bývá napsáno, ale tak malým písmem, že si toho nikdo nevšimne. Většině kupujících je navíc trapné si zabalené zboží nevzít a tak raději přemrštěnou cenu zaplatí s tím, že pro jednou to přežijí a prodejci se napříště vyhnou.
Standardizace zrušena
Možná, že nevíte, že již v roce 2009 byla v rámci Evropské unie zrušena do té doby užívaná standardizace. Ceny tak nemusí být uváděny za 1kg, lahev piva nemusí mít objem 0,5 l a lahev vína 0,75 l atd. Bude tak obtížné porovnat ceny jednotlivých výrobků. Zatím se třeba u lahví s nestandardními objemy nápojů nesetkáváme, protože změna velikosti obalů si vyžádá čas a náklady, ale jistě již brzy se některý výrobce chopí příležitosti. Velmi pružně však zareagovali výrobci cukrovinek, sýrů apod. Ti mazanější ponechali původní obaly a ceny, jen obsah se scvrknul.
Pokud tedy nebudeme chtít být stříháni jako ovce, nezbude nám nic jiného, než chodit na nákupy s kalkulačkou a ceny si přepočítávat. Zdá se nám to asi absurdní, jste-li však v zahraničí, ve státech jako je Německo, Švýcarsko, Francie, brzy si všimnete, že hodně lidí skutečně chodí s kalkulačkami mezi regály a nejsou to turisté, kteří přepočítávají ceny s ohledem na jinou měnu.