FinExpert.e15.cz

Na kterých poplatcích banky zbohatly nejvíce?

Bankám v Česku loni přes počínající krizi vzrostl zisk až o pětinu. Čím to je? Mimo jiné i poplatky, které musí klienti zaplatit.
Na kterých poplatcích banky zbohatly nejvíce?

Bankovní poplatky u nás loni v průměru převýšily sazby bank ze zemí platících eurem o 19 %.

Tato skutečnost má dva důvody. Lidé jsou konzervativní, a proto jim dlouho trvá, než se rozhodnout odejít k nové bance na trhu, která vede nulovou poplatkovou politiku. Přitom jim v tom téměř nic nebrání. Ale raději si počkají, až se z nové banky stane lety zavedený ústav. Platí tedy poplatky i tam, kde by jinak nemuseli. Tím druhým důvodem růstu zisku jsou skryté a někdy až absurdní poplatky, které banky zákazníkům účtují. Například za odchozí a příchozí platby, za účetní položky, za výběr z bankomatu, za zaslání výpisu z účtu, za poskytnutí kontokorentního úvěru, za ztrátu platební karty a podobně.

Při operacích na pobočce si banka také účtuje poplatky, a to většinou vyšší než při neosobním kontaktu přes internet. Když už svěřím bance své peníze a ona na nich vydělává, proč za to ještě kasíruje mě? Selský rozum nabízí odpověď, ale nesnižujme se k vulgaritám. Běžnou replikou, která je vždy po ruce – banka je podnikající subjekt a musí vydělávat.

Nadměrný vklad? Zaplať

Server www.bankovnipoplatky.com uskutečnil již čtyři ročníky ankety o nejabsurdnější bankovní platbu. A právě poplatek za nadměrný vklad a vklad na přepážce na vlastní účet se umístily na předních místech ankety. V jejím fi nále hlasovala a označila jako špičkovou bankovní absurditu třetina účastníků z Česka a Slovenska zpoplatnění nadměrného vkladu. Hezké druhé místo obsadil s 23 % poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet a třetí byl poplatek za připsání úroku, pro který hlasovalo 18,5 % účastníků ankety. Podle pořadatelů ankety bylo umístění na prvních třech místech v České a Slovenské republice naprosto totožné.

V prvním ročníku ankety návštěvníci webu zcela suverénně zvolili za vítěze poplatek za příchozí platbu. Ve druhém ročníku zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Loni to byl poplatek za vedení běžného účtu. Pro čtvrtý ročník ankety organizátoři nezařadili vítěze předchozích tří ročníků, aby měly šanci vyhrát i jiné absurdní poplatky. Na většinu nejabsurdnějších bankovních poplatků podle Patrika Nachera z www.bankovnipoplatky. com banky různými způsoby reagovaly, ať už jejich snížením, úpravou či úplným zrušením. Řada z bank však absurdní poplatky svým klientům nadále účtuje.

Zvolte raději web

Na portálu Bankovnipoplatky.com čtenáři popisují v komentářích své zkušenosti s absurdními poplatky. Jeden z nich si přečetl z výpisu, že dostal od banky kladný měsíční úrok od banky 0,04 Kč. To samotné mu přišlo k smíchu, ale méně se pobavil nad tím, že mu banka za tuto transakci strhla 3,90 Kč. Další čtenář zase upozornil na poplatek 45 Kč, který si naúčtoval bankovní ústav za hotovostní doplacení jistiny úvěru ve výši 27 Kč.

Abyste se vyhnuli zbytečnému rozčilení při výpisu z účtu, zvolte raději internetové bankovnictví. Celosvětová cena bankovních služeb totiž loni klesla zhruba o dvě procenta na 156 Kč na klienta a měsíc a nejlépe na tom obecně byli uživatelé internetového bankovnictví. Ti platili v průměru o 34 % méně než zákazníci, kteří řeší své fi nanční potřeby na pobočkách.

Poplatková politika českých bank se po kritice médií a tlaku ze strany ministerstva fi nancí na změny v bankovním sektoru pozvolna mění. Ze sazebníku většiny bankovních domů již vymizel zřejmě nejkritizovanější poplatek za zrušení účtu, který byl ještě nedávno standardem.

Článek vyšel v časopise Osobní finance

Přešli jste kvůli poplatkům do menší banky? Kterým poplatkem vás banka nejvíc překvapila? Proč jsou poplatky u nás tak vysoké? Diskutujte v komentářích pod článkem!

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená