FinExpert.e15.cz

Na které dani platí zaměstnanci nejvíc?

Zde jsou tři případy, kdy se platí pokaždé nejvíce na jiné dani.
Na které dani platí zaměstnanci nejvíc?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Přestože jsou sazby těchto daní různě vysoké, tak lze v praxi platit v korunovém vyjádření nejvíce na každé dani. Jak je to možné? 

Zaměstnanci platí na zdravotním pojištění 4,5 % ze své hrubé mzdy, na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy a na dani z příjmu fyzických osob 15 % ze superhrubé mzdy (tj. hrubé mzdě zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance). Výši celkových odvodů ovlivňuje však nejenom daňová sazba, ale i další skutečnosti. 

1) Sociální pojištění

Bezdětní zaměstnanci, kteří podepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, platí nejvíce na sociálním pojištění až do hrubé měsíční mzdy 15 100 Kč. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob se uplatní totiž základní sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Jestliže zaměstnanec uplatňuje další daňové slevy, tak je možné mít i vyšší hrubou mzdu a platit nejvíce na sociálním pojištění. 

Druhá práce během prázdnin a daně

Druhá práce během prázdnin a daně

Někteří zaměstnanci si během roku přivydělávají a mají souběžně dva zaměstnanecké příjmy, zejména potom během letních prázdnin.

Praktický příklad

Zaměstnanec pan Veselý má hrubou mzdu 14 000 Kč. Kolik zaplatí na dani z příjmu, sociálním pojištění a zdravotním pojištění ze své hrubé mzdy? Nezohledňujeme platby zaměstnavatele. 

  • Zdravotní pojištění činí 630 Kč (14 000 Kč x 4,5 %).
  • Sociální pojištění je 910 Kč (14 000 Kč x 6,5 %).
  • Daň z příjmu fyzických osob 750 Kč (14 000 Kč x 1,34, zaokrouhleno na sta nahoru) x 15 %) - 2 070 Kč).

2) Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno alespoň z minimálního vyměřovacího základu, kterým je minimální mzda. Zdravotní pojišťovna musí za každého zaměstnance obdržet minimálně 1 242 Kč. Když zaměstnanec, který není současně státním pojištěncem, pracuje na zkrácený úvazek a jeho měsíční mzda je nižší než 9 200 Kč, tak musí odvést dopočet do minima. Efektivní sazba zdravotního pojištění je v takových případech vyšší. Do 8 000 Kč se v takovým případech platí nejvíce na zdravotním pojištění. 

Praktický příklad

Zaměstnankyně paní Černá pracuje na zkrácený úvazek s měsíční hrubou mzdou 7 500 Kč. Paní Černá není státním pojištěncem (např. studentkou, ženou na rodičovské dovolenou nebo penzistkou). Kolik zaplatí paní Černá na povinných daních? 

  • Zdravotní pojištění je 567 Kč (1 242 Kč - (7 500 Kč x 9 %).
  • Sociální pojištění činí 488 Kč (7 500 Kč x 6,5 %).
  • Daň z příjmu je nulová z důvodu uplatnění základní slevy na poplatníka. Všichni zaměstnanci s podepsaným prohlášením k dani s hrubou mzdou do 10 290 Kč měsíčně neplatí nic na dani z příjmu fyzických osob. 

3) Daň z příjmu fyzických osob

Bezdětný zaměstnanec s hrubou mzdou nad 15 100 Kč platí nejvíce na dani z příjmu fyzických osob. Zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na jedno dítě platí nejvíce na dani z příjmu při hrubé mzdě nad 23 400 Kč a zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na dvě děti platí nejvíce na dani z příjmu fyzických osob při hrubé mzdě nad 33 100 Kč. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit měsíční daňové zvýhodnění na děti, které snižuje daňovou povinnost. Na první dítě je daňové zvýhodnění 1 117 Kč, na druhé dítě 1 317 Kč, na třetí a další dítě 1 417 Kč měsíčně. Další měsíční daňové slevy jsou např. na studenta (335 Kč měsíčně), na invaliditu prvního a druhého stupně (210 Kč měsíčně), na invaliditu třetího stupně (420 Kč měsíčně).

Při prováděném ročním zúčtování za celý rok je možné snížit daňovou povinnost i o slevu na manželku s vlastními příjmy za rok do 68 tisíc Kč a uplatnit daňové odpočty (např. dary, zaplacené příspěvky na životním pojištění, penzijním připojištění a doplňkovém penzijním připojištění v souladu se zákonem nebo odpočet zaplacených úroků z úvěru na bydlení v souladu se zákonem o dani z příjmu). 

Daňová povinnost každého zaměstnance může být v procentním vyjádření různá, záleží na více okolnostech. I při stejné hrubé mzdě může být čistá mzda dvou zaměstnanců rozdílná. Zaměstnavatelé proto v praxi vždy sjednávají se svými zaměstnanci hrubou mzdu, protože množství uplatněných daňových slev nebo odpočtů je individuální. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená