FinExpert.e15.cz

Na kolik vyjde zabezpečení bytu před zloději

Nejste s jisti, zda je pro vás tato služba finančně dostupná?
Na kolik vyjde zabezpečení bytu před zloději

Zjišťovali jsme, jak se pohybují ceny za zabezpečovací služby. V porovnání se škodami, které zloději napáchali, je investice do tohoto druhu hlídání vaší nemovitosti dobrou volbou.

Policie ČR do poloviny tohoto roku eviduje 2 050 vloupání do bytů s výší škody 96 552 000 Kč a 2 563 vloupání do domů se škodou 128 955 000 Kč. Podle vrchní komisařky Dagmar Bednarčíkové z tiskového oddělení Policie ČR byl v případech vloupání do rodinných domů evidován výrazný nárůst trestné činnosti převážně v okrajových částech měst  satelitní města. Pachatelé se v těchto případech zaměřili na krádeže finančních hotovostí, šperků, obrazů, starožitných předmětů, spotřební a výpočetní elektroniky.

Kvalita je důležitější než kvantita

Velmi důležitý aspekt při zabezpečování vašeho obydlí je výběr firmy, která vám objekt zajistí a následně střeží. Podle Martina Juránka z pražské zabezpečovací společnosti Sistel International je základním předpokladem kvality koncese pro podnikání v oboru bezpečnostních služeb.

Těchto koncesí je v ČR v současné době zhruba 6 000, ale jen asi 1/3 tvoří plně funkční agentury. Plně funkční znamená, že agentura je schopná zajistit si sama prvotní projekt zabezpečovacího systému, připojit objekt k vlastnímu PCO (pult centrální ochrany) a také provést případný zásah vlastní zásahovou jednotkou. Při výběru agentury je důležitá doba jejího působení, velikost a vybavenost, doplňuje Juránek.

Policie ČR doporučuje výběr firmy s dobrými referencemi, která nabízí komplexní služby a je členem nějaké asociace, třeba Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm. Klient by měl kupovat certifikovanou zabezpečovací techniku a porovnat si nabídku i záruční a servisní podmínky jednotlivých firem.

Zabezpečení domu za cenu dovolené

Počáteční investice do nejjednodušší instalace elektonického systému zabezpečení(EZS) se pohybuje řádově kolem 20 000 Kč, samozřejmě záleží na velikosti zabezpečeného objektu. Pokud chcete, aby byl váš objekt napojen na pult centralizované ochrany (PCO), musíte počítat ještě s cenou za komunikační zařízení.

Tady záleží na druhu komunikace  rádio, IP, GPRS, GSM a pevná telefonní linka. Při použití komunikace IP je přenos součástí internetu, takže by se na něj měla vztahovat měsíční platba za připojení k internetu. U pevné telefonní linky zákazník platí jen to, co EZS provolá.

U GPRS a GSM komunikátorů si musí zákazník pro provoz zakoupit SIM kartu některého z mobilních operátorů s příslušným nastavením. Přenos po pevné lince je zranitelný z důvodu možného odstřižení linky pachatelem, pardubická agentura Jana Slivky na svých stránkách doporučuje použití přenosu poplachu pomocí GSM komunikátoru. Pořizovací cena komunikačního zařízení začíná zhruba na 4 500 Kč.

Příklad ceny zabezpečení domu od společnosti J. Slivka:

Vzorová cena systému pro malý RD nebo byt 3+kk se 4 detektory a s přenosem poplachu GSM komunikátorem je 21 876 Kč, cena téhož s přenosem poplachu po pevné lince 14 599 Kč.

Vzorová cena systému pro přízemní rodinný dům 5+1 s garáží se 7 detektory s přenosem poplachu GSM komunikátorem je 30 347 Kč.

Pravidelné měsíční náklady po instalaci EZS s připojením na PCO začínají zhruba na 300 Kč za měsíc, ale opět velmi záleží na regionu. Pak také záleží na počtu zvolených doplňujících produktů – tísňové tlačítko na komunikátoru, měsíční výpisy o provozu apod.

Zajímavá je také nabídka krátkodobého zabezpečení. Pokud odjíždíte například na letní či zimní dovolenou a nemáte souseda nebo příbuzného, který by vám byt „pohlídal“? Některé zabezpečovací agentury nabízí možnost pronájmu EZS, tady se cena pohybuje asi od 400 Kč za měsíc. Opět záleží i na daném regionu.

Zdají se vám platby za zabezpečení nemovitosti firmou příliš vysoké? Na trhu existuje i řada dostupných produktů, které dokáží vzbudit zdání, že se v bytě či domě i ve vaší nepřítomnosti někdo vyskytuje. Díky těmto produktům je možné, aby při stisknutí zvonku začal štěkat pes (z magnetofonu) nebo aby se náhodně rozsvěcelo světlo nebo zapínala televize či rádio.

Základní varianty můžete pořídit již za pár stovek, ale nejsou tak dokonalé jako dražší produkty. Například u světla nižší cenové kategorie je možné rozsvícení pouze v určitých pravidelných intervalech, čili zde existuje možnost, že potenciální lupič tento váš „podvod“ prokoukne. Dražší varianty již umožňují ovládání zařízení i dálkově, například pomocí telefonu.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

sirenu vyrusi PUR pěna a signal z kamer se nikam ned...
RR
23. 1. 2012, 13:00
A jak rušička vyřadí sirénu a kamery - dnes už stand...
SocPredator
7. 12. 2011, 18:14
GSM komunikátor není spolehlivý - po jejich rozšířen...
sirius
6. 12. 2011, 11:58
Nejde jen o ukradené věci, ale také o pocit, že je d...
Čtenář
6. 12. 2011, 10:59
Moje zabezpečení: psi na dvoře a věrná petačtyřicítk...
abc
6. 12. 2011, 08:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená