FinExpert.e15.cz

Na kolik vás vyjde svatba?

Budeme kalkulovat s klasickou, ne nijak luxusní svatbou pro 50 lidí.
Na kolik vás vyjde svatba?

Svatbu ano či ne? Tuto otázky by si měli položit mnozí z nás před tím než se pustí do svatebních příprav. Svatba nás totiž může přijít na desítky tisíc korun. Nebylo by proto lepší zaplatit si třeba dovolenou nebo pořídit něco hmotného?

Obřad

Nejprve si snoubenci musí promyslet místo konání. V dnešní době jsou moderní různé hrady a zámky. A tady máme první ne zrovna malý poplatek. Nejprve zaplatíte matrice obce, pod kterou zámek či hrad spadá 1 000 Kč. A to jenom za to, že se svatba koná mimo místo matriky. Potom je tu poplatek za obřad na hradě. Například na hradě Bouzov je to 10 000 Kč (víkendové obřady). Na zámku Hluboká  7 000 Kč. Samozřejmě jsou zde i poplatky za přípitek novomanželů, za fotografování v interiérech zámků atd.

To máme obřad. Teď je na řadě výběr svatebních šatů. Většina nevěst si šaty půjčuje. Půjčovné šatů se pohybuje okolo 5 000 Kč (v menších městech). Cena nám naskakuje s doplňky, které si žena bude přát (např. zapůjčením závoje, kabátku, deštníčku, pompadúrky, rukaviček atd…).

Oděvy

Ale nejen žena chce být krásná. I muž chce být za elegána, proto si většinou koupí nový oblek. Ten bude stát okolo 10 000 Kč. Méně nároční páni jistě seženou oblek okolo 5 000 Kč i s košilí a kravatou. Nesmíme zapomenout na boty. Dámské svatební boty mohou stát tisíc korun, pánské taktéž.

Žena na rozdíl od muže potřebuje i spoustu doplňků. Svatební bižuterie nás vyjde okolo 500 Kč. Pokud bychom chtěli například zlato, musíme si připravit na rozhodně větší částku. Záleží jen na nás, jaký materiál si zvolíme.

I za krásu se platí, proto musíme započítat i kadeřnické a kosmetické služby. Cena svatebního účesu se pohybuje v průměru okolo 800 Kč a líčení 600 Kč. Plus zhruba stejná cena za zkoušku účesu a líčení.

Prstýnky

Za zlaté prstýnky dáme v průměru 10 000 Kč. Samozřejmě jsou tu i levnější varianty jako je chirurgická ocel a stříbro. Ale prstýnky jsou jedna z mála věcí, která nám po svatbě zbyde na celý život, proto je lepší na nich úplně nešetřit.

Oznámení

Svatební oznámení můžeme pořídit v cenách od 10 Kč za kus až po 40 Kč (počítáme cenu s potiskem). Budeme počítat s cenou 23 Kč, protože v této kategorii se pohybují oznámení, která nejsou ani obyčejná ani přepychová. Je samozřejmě na každém, kolik kusů oznámení bude potřebovat. My budeme počítat s částkou za 50 oznámení, což je 1 150 Kč plus okolo 200 za předtiskovou úpravu, kterou si tiskárny účtují. Tedy 1 350  Kč.

Cukroví

Cukroví je další minimálně desetitisícová položka. V dnešní době se již nevyplatí péct cukroví doma. Existují firmy, které mají cukroví nejen dobré, ale udělají za nás i věci, které by nás stály mnoho času. Například koupí krabičky a cukroví do nich narovnají. Tím nám odpadá spousta starostí.

Hostina

Jednou z největších položek bude svatební hostina. Cena za hostinu se velmi těžko počítá, protože opět záleží na nás, jak budeme nároční. V průměrných restauracích počítají zhruba s 500 Kč na hlavu. Což je při počtu padesáti lidí 25 000 Kč. Může to být však i mnohem více.

Fotograf

Fotograf, který vás bude fotografovat celý den (to znamená od česání nevěsty až po večerní párty) stojí průměrně 8 000 Kč.

Kapela

Vícečlenná kapela nás může vyjít až na 10 000 Kč.

Květinová výzdoba

Květinářství nabízí různé služby a různé balíčky. Je těžké spočítat průměrnou cenu, protože samozřejmě záleží na výběru druhů květin, velikosti kytic, zda chceme živou kytici i na auto, jestli do toho počítáme výzdobu svatebních stolů. Zde je jeden návrh, který zahrnuje všechny důležité položky:

Kytice pro nevěstu dle jejího výběru, korsáže pro ženicha a tatínky, kytice pro maminky, 2 dekorace na ženichovo a nevěstino auto dle výběru, květinová výzdoba stolů svatební hostiny pro 50 hostů, bílé stuhy na nazdobení 30 aut. Nazdobený polštářek nebo talířek s použitím rostlinného materiálu na prstýnky a menší dekorace na místo určené ke svatebnímu obřadu.

Cena do 10 500 Kč 

Je nutné připočítat vývazky pro svatebčany. Cena vývazku se pohybuje v průměru okolo 5 Kč + vývazek pro rodiče a svědky 18 Kč. 

Svatební výzdoba a dekorace

Je na každém z nás jakou si zvolí dekoraci na svatební stůl. Zmíníme ty nejobvyklejší. Počítejme s tím, že ubrusy nám zapůjčí v restauraci, ve které se hostina koná. Na ubrus se obvykle pokládá organza, která stojí okolo 150 Kč. My budeme potřebovat dvě. Oblíbené jsou textilní plátky růží. Ty nás vyjdou na 60 Kč. Obyčejné čajové svíčky nás budou stát přibližně 100 Kč. Kalíšek na čajovou svíčku se dá pořídit za 5 Kč za kus. Dejme tomu, že jich budeme potřebovat 25. To je 125 Kč. Na svatební stůl patří i ubrousky. Obyčejné nás vyjdou na 150 Kč.

Shrnutí svatebních výdajů:

 • Svatební oděv + bižuterie: 12 500 Kč
 • Obřad: 8 000 Kč
 • Hostina + cukroví: 35 000 Kč
 • Fotograf: 8 000 Kč
 • Líčení a česání: 3 000 Kč
 • Svatební oznámení: 1 350 Kč
 • Kapela: 10 000 Kč
 • Květinová výzdoba: 10 500 Kč
 • Prstýnky: 10 000 Kč
 • Výzdoba, dekorace, vývazky: 1 000 Kč
 • + položky za projetý benzín či naftu

Sečteno, podtrženo: náš svatební příklad vyšel zhruba na 100 000 Kč, což rozhodně není malá položka. Svatba má svá pro i proti, na jedné straně tradice na druhé někoho může odradit právě finanční náročnost. Jaký je váš názor?

Další článek


 

celkem 23 komentářů

Nejnovější komentáře

Holky poradíte mi kam se zajít v Praze podívat na sv...
Martina
2. 2. 2018, 22:28
Já jsem tam byla zkoušet šaty a je to různé, určitě ...
Nicoleta
8. 10. 2017, 22:03
Kolik to tam tak stojí?
Renata
7. 10. 2017, 11:45
Já jsem si půjčovala svoje šaty ve svatebním salonu ...
Kateřina
6. 10. 2017, 14:53
Ahoj, jsem z Prahy a hledám dobrý svatební salon, kd...
Martina
4. 10. 2017, 10:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená