FinExpert.e15.cz

Na kole můžete cestovat i vlakem, ale je nutné se na to připravit

Poradíme vám, jak při cykloturistice využít výhody, která nabízí cestování vlakem a co vše je potřeba udělat pro bezproblémové cestování s kolem po kolejích
Na kole můžete cestovat i vlakem, ale je nutné se na to připravit

Přeprava jízdních kol ve vlaku

Čas prázdnin a dovolených se nezadržitelně blíží, a tak mnoho lidí střádá své plány na tolik očekávané období klidu, pohody a relaxace. Každý z nás má jinou představu, jak a kde si tyto dny nejlépe užije. Jednou ze stále oblíbenějších možností je strávit dovolenou na kole. Stále se rozšiřující počet značených cyklotras a kvalitních doprovodných služeb tomuto odvětví viditelně prospívá. Podívejme se proto na to, co vás čeká v situaci, kdy se rozhodnete cestovat za krásami a pamětihodnostmi  naší země ve vlaku a spolu se svým jízdním kolem.
 
Ať už se na služby Českých drah díváme jakkoliv a i když k nim můžeme mít spousty výhrad, je tento druh přepravy stále jedním z nejpoužívanějších způsobů veřejné dopravy. Mimo tradiční služby nabízejí i přepravu jízdních kol během celého roku. Vlaky nabízí přepravu jízdních kol buď formou spoluzavazadla nebo formou úschovy během přepravy. Většinou je vyhrazený prostor na přepravu kola dostačující a není třeba ho předem avizovat. Někdy ale může nastat situace, kdy cestuje velká skupiny cyklistů společně bez ohlášení a pak mohou nastat kapacitní problémy.
 
Jízdní kolo jako spoluzavazadla

Pokud v jízdním řádu uvidíte symbol jízdního kola, máte jistotu, že v tomto vlaku je prostor i pro přepravu vašeho jízdního kola, a to v prvním a posledním vagónu vlaku. Vlaky označené symbolem jízdního kola jsou vypravovány tak, že mají zařazeny vozy se zvětšeným prostorem uzpůsobeným právě pro přepravu jízdních kol. Ve skutečnosti jde o rozšířený nástupní prostor upravený pro umístění kola nebo k tomuto účelu speciálně vybavený oddíl vagónu. Cestující si vlastními silami zajišťuje nakládku, překládku i vykládku svého kola. Výhodou tohoto druhu přepravy je fakt, že kolo máte stále „pod svým dozorem“, ale zároveň nesete břímě za případné škody, které svým kolem způsobíte spolucestujícím, popř. na vybavení vlaku.
 
I když symbol kola za vyhlédnutým spojem nevidíte, přesto můžete uvažovat o přepravě kola i v tomto vlaku. Kapacita volných míst pro přepravu kola u osobních i spěšných vlacích je však omezena a ovlivněna aktuálním počtem přepravovaných kol. Může se vám proto stát, že průvodčí vlaku vám z kapacitních důvodů neumožní vaše jízdní kolo přepravit.
Jakmile si budete chtít vzít své kolo jako spoluzavazadlo do rychlíku nebo do vlaků vyšší kvality, bude vám to umožněno jen ve voze označeném symbolem jízdního kola, jinde je to zakázáno

Ve vlacích EuroCity je při přepravě jízdního kola jako spoluzavazadlo potřeba zakoupit rezervaci pro území ČR. Cena za přepravu a rezervaci kola ve vnitrostátní dopravě je 50 Kč a je v ní zahrnuta i rezervace místa pro cestujícího.

Kolik to bude stát

Cena za přepravu jízdního kola jako spoluzavazadla je stanovena na atraktivních 20 Kč/vlak. Znamená to, že pokud budete na vytipované trase dvakrát přestupovat, zaplatíte za službu 40 Kč. Přepravné za vaše jízdní kolo se může platit přímo u průvodčího ve vlaku.
 
Úschova během přepravy
Mírně odlišná situace nastává u vlaků, kde České dráhy nabízí službu úschova během přepravy – symbol „kufr“. Kolo je umístěno do služebního vozu a dohlíží na něj pověřený zaměstnance ČD. Zájemce o přepravu kola jej v nástupní stanic předá přímo u vlaku do úschovy a v cílové stanici si jej zase vyzvedne. Služba je také zpoplatněna částkou 20 Kč/vlak.
 
Využijte výhody kombinovaného dokladu

Pokud jste se rozhodli pro několikadenní cestování ve vlaku společně s jízdním kolem a zároveň plánujete použití hned několik spojů, zakupte si tzv. kombinovaný doklad. Jeho výhodou je možnost přepravovat své kolo jednak jako spoluzavazadlo, tak i v úschově během přepravy. K tomu můžete využívat i služeb „úschova kol“ v jednotlivých železničních stanicích.

Počet přepravovaných dnů Cena
Dvoudenní 60 Kč
Třídenní 120 Kč
Pětidenní 160 Kč
Sedmidenní 200 Kč

Nechejte kolo doma

Pokud pokládáte cestovaní vlakem společně s jízdním kolem za velkou  komplikaci a přesto se nechcete cykloturistiky vzdát, lze využít půjčovny jízdních kol, které provozují České dráhy v jedenácti železničních stanicích. Kolo vám bude zapůjčeno po předložení dvou dokladů totožnosti (např. občanský průkaz a cestovní pas) a po zaplacení vratné zálohy 500 – 1000 Kč. Denní poplatek za půjčení kola se  obvykle pohybuje v rozmezí 100 - 150 Kč. Půjčené kolo navíc můžete vrátit v jiné železniční stanici, než ve které jste si jej původně půjčili.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Máte to zadarmo
Jan
23. 6. 2005, 17:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená