FinExpert.e15.cz

Na jaký okruh dovedností se zaměřit k získání vyšší mzdy

Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé?
Na jaký okruh dovedností se zaměřit k získání vyšší mzdy

Najít si dobře placenou pozici na dnešním vysoce konkurenčním trhu práce není snadné. Své o tom ví například čerství absolventi vysokých škol. Jaké schopnosti a dovednosti jsou tedy ty pravé, které člověku zvýší pravděpodobnost uplatnění na trhu práce? Do budoucna se vlivem technologií doporučuje investovat do „soft skills“ (tzv. měkké dovednosti), tedy do interpersonálních dovedností.

Zdokonalujte „soft skills“

Je-li člověk brilantní matematik, oplývá tzv. „hard skills“ (česky tvrdé dovednosti), které mu zřejmě zajistí dobře placenou práci. V následujících letech však může přijít změna a primární dovednosti, které budou zaručovat vyšší mzdu, budou spíše ty z oblasti „měkkych dovedností“. Již v současnosti nebyla poptávka po těchto lidech nikdy vyšší a očekává se její pokračující růst i v budoucnu. Otázku poptávaných dovedností na dnešním trhu práce řešil ve své studii „The Growing Importance of Social Skills in the Labor Market” profesor Harvardské university David Deming.

Hlavní příčinou úpadku „hard skills“ je snadnější nahraditelnost takové práce technologiemi. Výzkum Oxfordské university poukázal na riziko, že téměř polovina pracovních míst v Spojených státech může být během následujících dvaceti let automatizována. Počítač bude téměř vždy efektivnější ve výpočtech než sebelepší matematik. Ovšem technologie ještě nedospěly do takového vývoje, aby plnohodnotně nahradily lidskou interakci. Proto se v budoucnu předpokládá, že v průměru budou lépe placené ty pozice, jež vyžadují „měkké dovednosti“.

Co vám zaručí úspěch?

Všeobecně je známo, že v průměru jsou nejlépe placeni zaměstnanci ve finanční oblasti. Může se jednat o investiční bankéře, portofilo manažery hedge fondů či obchodníky s cennými papíry. Ale jaké „soft skills“ vám zaručí úspěch v tomto odvětví?

Jako první a bezpochyby nejdůležitější je vlastnost, kterou nedisponuje velká část populace. Jedná se o stress management. Ve finanční oblasti jsou ti nejlepší zaměstnanci královsky placeni právě díky tomu, že jsou schopni odolat obrovskému tlaku a učinit správná rozhodnutí s chladnou hlavou.

Další ze série požadovaných v investiční oblasti je charisma. I sebelepší investiční produkt (v podstatě jakýkoliv produkt) nevyužije plně svůj potenciál, nejste-li schopní ho prodat. Umění prodat je v podstatě stejně důležitý jako samotný produkt. A charismatický obchodní zástupce bude zaručeně efektivnější, než „obchoďák“ bez charismatu.

Moderní měkké dovednosti

Zaměstnanci ve výše uvedených profesích rozhodují denně o obrovských objemech peněz. Stačí jen malá nepozornost a klient přijde o část svého bohatství. Proto je nezbytné, aby člověk, co rozhoduje o těchto transakcích, měl extrémně vyvinutý smysl pro detail.

A v neposlední řadě se ve finanční oblasti neobejdete bez vytrvalosti. Vzhledem k tlaku, jaký je vyvíjen na tyto zaměstnance, vydrží jen ti nejlepší a jsou za to také patřičně odměněni. S nadsázkou lze říci, že například portfolio manažer hedge fondu pracuje ve dne v noci. Trhy jsou díky technologiím tak dostupné a propojené, že v podstatě není čas na oddych.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená