FinExpert.e15.cz

Na jaké dávky má nárok samoživitelka

Už tak nelehká situace je komplikovaná i po finanční stránce.
Na jaké dávky má nárok samoživitelka

Některé maminky samoživitelky se nacházejí v nelehké situaci, kdy jsou v evidenci úřadu práce nebo pobírají pouze rodičovský příspěvek. Mohou čerpat ještě nějaké jiné dávky?

V některých případech maminky neuvedou do rodného listu otce dítěte, a to z různých důvodů. Jestliže není v rodném listu uveden otec dítěte, tak nemá vůči dítěti žádná práva ani povinnosti, což však rovněž znamená, že nebude muset platit alimenty nebo přispívat na výchovu dítěte.

Ceny plynu: Aktuální žebříček po zlevnění RWE

Ceny plynu: Aktuální žebříček po zlevnění RWE

Po skončení topné sezóny se Češi dočkali zlevnění plynu.

Otec dítěte musí platit alimenty

V současné době pomáhá soudům ke sjednocení výpočtu výše alimentů tabulka Ministerstva spravedlnosti, výše alimentů by se měla pohybovat od 11 % do 25 % příjmu otce dítěte. Čím je dítě starší, tím větší má finanční nároky a tím vyšší jsou alimenty vyměřeny soudem. Vždy však závisí na konkrétním případu, konečné rozhodnutí je na soudu. Alimenty samozřejmě nejsou stanoveny napořád. Samoživitelka si může na soudu zažádat o zvýšení alimentů, např. zvýšily se finanční nároky dítěte nebo se zvýšila životní úroveň otce dítěte (má vyšší příjem). Ideální je samozřejmě situace, kdy se oba rodiče domluví mimosoudně v zájmu dítěte.

  • Mnohdy dochází k situaci, že otec dítěte alimenty neplatí. V případě, že není domluva možná, tak je nutné, aby samoživitelka řešila situaci co nejdříve. Na soud je vhodné se obrátit s návrhem na exekuci poměrně rychle, např. po čtyřech nezaplacených splátkách alimentů. V případě, že nejsou alimenty placeny po dobu čtyř měsíců, tak se jedná o trestný čin. Domluva a spolupráce rodičů je však ideální, exekuce není rozhodně levnou záležitostí a částka vynaložená na nákladech exekuce by se mohla využít ve prospěch dítěte. V některých případech však není bohužel žádná domluva možná.

Kdy dostane samoživitelka mateřskou?

Maminky samoživitelky, které jsou v evidenci na úřadu práce nebo studují, nemají nárok na mateřskou (peněžitý příspěvek v mateřství), protože nesplní podmínku pojištění. Na mateřskou mají nárok zaměstnankyně, které jsou v den nástupu na mateřskou dovolenou účastny na nemocenském pojištění, možností je i nástup na mateřskou v ochranné lhůtě. Vždy však musí zaměstnankyně ještě splnit podmínku pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou (do této lhůty se nezapočítává třeba evidence na úřadu práce). OSVČ musí platit dobrovolné nemocenské pojištění, alespoň 180 dní v období jednoho roku před porodem a získat 270 dní pojištění v posledních dvou letech.

  • Samoživitelka, která nesplnila podmínku pro přiznání mateřské, však bude ihned po narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek, a to po dobu čtyř let. Při čtyřleté variantě je měsíční rodičovský příspěvek 7 600 Kč v prvních devíti měsících a poté již pouze 3 800 Kč.

Kdy dostane maminka porodné?

Samoživitelka obdrží zpravidla porodné. Pro přiznání porodného je nutné, aby příjem rodiny nepřekročil 2,4násobek životního minima. Důležité je, že do hranice životního minima se započítává i narozené dítě. Průměrný měsíční čistý příjem se posuzuje za čtvrtletí přecházející čtvrtletí, kdy se dítě narodí.

  • Pro samoživitelku s jedním novorozencem je hraniční příjem 11 712 Kč.
  • Pro samoživitelku, která porodila dvojčata, je hraniční příjem 15 888 Kč.

O porodné je potřeba si písemně požádat na místně příslušném úřadu práce, vyplácí se jednorázově a činí 13 000 Kč, u dvojčat 19 500 Kč. Porodné se vyplácí pouze na první narozené dítě.

Jak vysoké jsou přídavky na děti?

Matky samoživitelky zpravidla splní podmínku pro výplatu přídavků na děti. Přídavky na děti jsou poskytovány, jestliže rodinný příjem nepřekročí 2,4násobek životního minima.

  • Pro samoživitelku s novorozencem je hraniční příjem 11 712 Kč.
  • Pro samoživitelku se 7letým klukem a novorozencem je hraniční příjem 16 848 Kč.

Přídavky na děti jsou odstupňovány dle věku dítěte. Na dítě do 6 let jsou přídavky 500 Kč, od 6 let do 15 let 610 Kč, od 15 let do 26 let 700 Kč. Opět je nutné si o přídavek na dítě písemně zažádat na místně příslušné úřadu práce.

Příspěvek na bydlení

Samoživitelky si mohou dále požádat o příspěvek na bydlení. Příspěvek na bydlení je poskytován, když 30 % (v Praze 35 %) příjmu nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a když je současně těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmu nižší než normativní náklady na bydlení. Typ bydlení (vlastní, družstevní či nájemní) není rozhodující. Posuzují se však všechny osoby s trvalým pobytem v daném bytě. O příspěvek na bydlení se žádá na místně příslušném úřadu práce. U samoživitelky může činit příspěvek na bydlení až několik tisíc korun, záleží na konkrétním příkladu. Výši příspěvku na bydlení ovlivňují skutečné náklady na bydlení, druh bydlení, velikost obce a počet členů domácnosti.

Dávky v hmotné nouzi

Osamělé matky v tíživé sociální situaci si mohou ještě zažádat o dávky v hmotné nouzi. Možnost dostat dávku v hmotné nouzi je však malá. Výplata dávek v hmotné nouzi je v kompetenci obecních úřadů dle trvalého bydliště žadatele. Mezi dávky v hmotné nouzi patří např. příspěvek na živobytí či jednorázová finanční pomoc. 

Další článek


 

celkem 19 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Umim si predstavit par docela dobrych duvodu k n...
souhlasím
17. 2. 2016, 23:13
Re: Umim si predstavit par docela dobrych duvodu k n...
souhlasím
17. 2. 2016, 23:13
Dobrý den, prosím o informaci zda mám nárok na ně...
Lužická Markéta
2. 10. 2015, 08:07
Co jste to za člověka?jste vůbec člověk?Jak můžete n...
Tereza
2. 2. 2014, 17:45
svatá pravda....
hmmmm, jo jo
24. 10. 2013, 09:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená