FinExpert.e15.cz

Na dovolenou o třetinu levněji

Vyberte si dovolenou u německé cestovní kanceláře a ušetřete desítky tisíc korun. Chce to jen vědět, kde hledat.
Na dovolenou o třetinu levněji

Pokud se rozhodnete na dovolenou vyjet někam za exotikou, rozhodně se vyplatí porozhlédnout se i po nabídce německých cestovních kanceláří. „Hlavně u vzdálenějších cílů, jako Dominikánská republika, Kuba, Maledivy či Mauritius, můžete ušetřit velké částky. U zájezdů do Egypta, na Kanárské ostrovy, do Řecka či Turecka zase můžete mimo úspory několika tisícikorun získat výhodu lepších pokojů, které pravidelně německé cestovní kanceláře na hotelích vykoupí,“ informuje Václav Uher, jednatel společnosti NaCesty. Připočíst však musíte náklady za dopravu na německé či rakouské letiště.

Prodejem zájezdů německých cestovek se u nás zabývají agentury NaCesty, Airstop, Rudolf Reisen či Invia. U některých se platí v eurech, jiné mají ceny uvedeny v korunách. Při placení v eurech se cena téměř neliší od původní ceny zájezdu. Při platbě v korunách je cena o trochu vyšší. Vždy si agentury připočítávají poplatek za povinné pojištění proti úpadku. Dovolenou si také můžete koupit na stránkách konkrétních německých cestovních kanceláří, pokud to ovšem umožňují, a zaplatit elektronickou cestou.

O třetinu levnější

Srovnáním cen zájezdů je patrné, že totožný zájezd třeba do Dominikánské republiky pro čtyřčlennou rodinu pořídíte u Čedoku za 169 020, zatímco u německé cestovky Schauinsland za 105 033. Koupí u zahraniční cestovní kanceláře ušetříte tedy 63 987 korun. Jak je to možné? Neplatí ale obecně pravidlo, že německé cestovky jsou vždy levnější. „Na výši ceny má vliv počet turistů cestujících do dané destinace a to, zda jsou tam vypravovány charterové lety. Z rozdílné velikosti trhu a kupní síly vyplývá, že německé cestovní kanceláře jsou v lepší vyjednávací pozici pro místa, která nemají dostatečnou klientelu z řad českých turistů,“ vysvětluje Jan Holeček, marketingový specialista cestovní kanceláře Invia. Proto jsou třeba rozdíly v cenách zájezdů do bližších destinací menší nebo jsou ceny srovnatelné. Je ale potřeba opravdu nabídky dobře prozkoumat.

Záleží, kdy poletíte

Je důležité, pro jaký termín se rozhodnete. „Výrazný rozdíl v ceně se týká hlavně letních zájezdů do vzdálené exotiky, jelikož z Německa tam létají přímé charterové lety i přes léto, kdežto v Čechách pouze v zimním období. Český trh je totiž ve srovnání s německým zatím příliš malý a také chudý a letní chartery do exotiky by se nenaplnily,“ vysvětluje blíže Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur AČCKA. Ceny se pro Čechy odvíjí i podle kurzu koruny. Při jejím posílení tedy bude zahraniční zájezd ještě výhodnější.

First a last minute

„Německé zájezdy mohou být také levnější u některých super last minute, kdy v Německu vyprodávají na poslední chvíli mnoho neprodaných kapacit. Spoléhat na tyto last minute však nedoporučuji například rodinám s dětmi, jelikož většina hotelů s dětskými bazény či animátory je již dávno vyprodaná,“ říká Tomio Okamura. Václav Uher potvrzuje, že tyto nabídky na poslední chvíli bývají přebrané, a doplňuje: „Lidé se už naučili sledovat i nabídky s odlety za několik měsíců, přesněji ve dnech, kdy německá cestovní kancelář zahájí prodej first minute. Mají tak ucelený výběr termínů a hotelů, navíc využijí výrazných slev na počátku prodeje. Už dávno neplatí, že levněji je v termínu last minute.“

Když neumíte německy

I pro ty, co neovládají němčinu, by cesta neměla být problém, ovšem alespoň základy angličtiny se doporučují. Odstraněním jazykové bariéry se snaží Airstop či NaCesty zpřístupnit výhodné zájezdy z Německa široké veřejnosti. „Díky stoupajícímu zájmu našich klientů nabízíme zdarma českého delegáta v Dominikánské republice,“ informuje Pavel Vrátný. O cestování z Německa je delší dobu stabilní zájem. „Cestovní kanceláře u nás vloni prodaly 1,95 milionu zájezdů za 12 miliard korun. Z tohoto celkového počtu si Češi koupili přibližně 50 tisíc zájezdů přes německé cestovky,“ dodává Tomio Okamura.

Kde hledat na webu?
NaCesty - www.nacesty.cz
AIRSTOP - www.airstop.cz
INVIA - www.invia.cz

Jak se dostat na letiště?

K ceně své dovolené musíte připočítat dopravu na německé, popřípadě rakouské letiště. Máte několik možností: automobil, linkový autobus, vlak, případně také letadlo. Nejoblíbenější mezi českými turisty jsou odlety z Mnichova, časté jsou také odlety z Drážďan, Lipska a Vídně. Při koupi německého zájezdu dostanete od našich prodejců instrukce, jak se na zahraniční letiště dopravit. „Pro cestující autem nabízíme online rezervaci parkování na letišti, dále také možnost online rezervace velmi výhodného ubytování na jednu noc před odletem včetně parkování na celou dobu pobytu na dovolené,“ informuje Pavel Vrátný z Airstop. Ceny parkovného přímo na letištích se pohybují mezi 40–60 eury za týden a 50–90 eury na dva týdny. Záleží na tom, zda má konkrétní cestovní kancelář smlouvy na výhodné ceny s daným letištěm nebo také na poloze parkoviště. Pokud si srovnáte cenu parkovného na pražské Ruzyni, vychází parkování v Praze dokonce o pár stovek dráž. Tedy pro cestující například z jižní Moravy bude opravdu výhodnější letět z Vídně. Další možností je vlakové spojení. Tato varianta se doporučuje klientům, kteří odlétají z Berlína, Drážďan a Lipska. Spoje jezdí několikrát denně a u většiny z nich nemusíte přesedat. Některé cestovní kanceláře již mají v ceně dopravu vlakem po území Německa nebo se dá přikoupit. Asi nejlevnější je cesta autobusem.

Ceny zpátečních jízdenek jsou velmi výhodné, pokud si je zákazník zakoupí minimálně třicet dní předem. Autobusy do Mnichova, Frankfurtu a Vídně vás zavezou dokonce přímo na letiště. U ostatních vám zprostředkovatel poradí, jak se městskou dopravou na letiště dostat. Autobusy přijíždí na místo každý den brzy ráno, zpět do České republiky odjíždí v nočních hodinách. Zpáteční letenka z Prahy například do Mnichova by vás vyšla minimálně na 4 000 korun za osobu, tato varianta přepravy už není moc výhodná.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Svět se vážně zbláznil.
Jaromír Adámek
8. 6. 2010, 10:50
A kdyby už.
Jaromír Adámek
8. 6. 2010, 10:35
Hurá k řece!
Jaromír Adámek
8. 6. 2010, 10:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená