FinExpert.e15.cz

Mzdy v Evropě opět stoupají

V letošním roce ve většině evropských zemí kupní síla mezd oproti roku 2009 vrostla.
Mzdy v Evropě opět stoupají

Neopakuje se tak situace z loňského roku, kdy kupní síla průměrné evropské mzdy poklesla o 800 eur. Přesto hospodářská a finanční krize samozřejmě citelně zasáhla peněženky většiny evropských domácností.

Nejcitelnější pokles kupní síly mezd v posledních třech letech zaznamenali občané v Irsku, Islandu a Pobaltských zemích. Data za letošní rok jsou však přiznivá, dle studie analytické společnosti GFK „Kaufkraft Europa 2009/2010“ stoupla meziročně kupní síla evropské mzdy o 2,1 %. Ze západoevropských zemí stoupla nejvíce kupní síla mezd ve Švédsku.

Při hodnocení kupní síly mezd a platů se hodnotí všechny čisté příjmy Evropanů po zdanění, které mají k dispozici, např. mzdy a platy, podpory v nezaměstnanosti, důchody…. Zohledňuje se však rovněž cena zboží a služeb v dané zemi, tj. výdaje evropských domácností. Nejvyšší kupní síla mezd a platů je tradičně v Norsku, kde je více než sedminásobně vyšší než v poslední členské zemi EU Bulharsku.

Proč se zvyšuje kupní síla?

Důvodů ke zvýšení kupní síly mezd v Evropě je několik důvodů: mírný pokles nezaměstnanosti, zvýšení minimální mzdy, zvýšení rodinných dávek, pokles zdanění mzdy či nízká inflace. V každé zemi je situace rozdílná.

Např. minimální mzdu zvýšilo Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Inflace nad 3 % za rok 2009 byla pouze v Lotyšsku – 3,3 %, Maďarsku – 4,0 %, Polsku – 4,0 %, Litvě – 4,2 %, Rumunsku – 5,6 %, Turecku – 6,3 % a Islandu – 16,3 %.

Kde se žije nejlépe?

Porovnávání životní úrovně dle přepočtu v paritě kupní síly je přesnější, než pouhé porovnání průměrných mezd mezi jednotlivými zeměmi. Při zohlednění cen zboží a služeb v evropských zemích je rozdíl v životní úrovni mezi západní a východní Evropou nižší, než při porování průměrných mezd. Životní úroveň Západoevropanů je však přesto pořád výrazně vyšší. Nejvyšší kupní síla mezd a platů je v Norsku, Lucembursku, Lichtenštějnsku nebo Švýcarsku přibližně trojnásobně vyšší než v celé Evropě.

Při hodnocení bohatství dle hrubého domácího produktu na obyvatele jsou opět nejbohatší Lichtenštějnsko, Lucembursko, Norsko a Švýcarsko. Nadprůměrně bohaté jsou ještě tyto evropské země: Nizozemí, Rakousko, Švédsko, Dánsko, Velká Británie, Německo, Belgie, Francie, Irsko, Španělsko a Itálie.

Nejnižší kupní síla mezd je ve východoevropských zemích, které nejsou členy EU – Moldavsko, Ukrajina, Albánie, Černá Hora, Makedonie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina. V Česku je kupní síla mezd nejvyšší ze všech východoevropsých zemí. Rozdíl mezi Českem a Řeckem, Portugalskem, Maltou nebo Španělskem se snižuje. 

Jak rostou mzdy v Česku?

Za první pololetí roku 2009 činila v Česku průměrná mzda 22 605 Kč, za první pololetí letošního roku činí průměrná mzda 23 135 Kč, což je nárůst o 530 Kč (2,3 %). Průměrnou mzdu a vyšší v Česku však pobírá přibližně každý třetí zaměstnanec.

Ve vyspělých zemích světa je to ještě méně. Úroveň průměrné mzdy je výrazně ovlivněna nadpůrměrnými příjmy ředitelů či manažerů. Medián, tj. střední hodnota mezd, je tak v Česku 20 000 Kč. V západní Evropě dosahuje rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem více než 20 %.

Prameny:

  • „GfK Kaufkraft Europa 2010/2011“
  • Eurostat – Inflation Rate (annual)
  • Český statistický úřad
     
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Asi v EU nemají ekonomické burany Kalouska, Janotu, ...
Hans
27. 11. 2010, 07:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená