Na jednu stranu nejde o úplně aktuální data, jsou za rok 2014, ale z jiného úhlu pohledu jde o krutou realitu. Politika levné práce uplatňovaná po roce 1989 nás totiž dovedla do stavu, kdy hrubý domácí produkt (HDP) v paritě kupní síly představoval v daném roce 86 % průměru EU, naproti tomu kupní síla průměrné mzdy v ČR byla na úrovni 59 % unijního průměru. Žádná jiná země EU na tom není tak špatně jako my. Zdůrazňuji, že není myšleno ekonomicky špatně, ale naše platy by měly být vzhledem k výkonu ekonomiky o třetinu vyšší.
Kupní síla obyvatel ČR dosahuje necelých 60 % průměru Evropy.
Výsledek je takový, že roční mzdy v ČR byly v roce 2014 na úrovni 37 % průměru EU a zaujímali jsme tak 19. pozici v žebříčku unijních zemí. 18,7 % tuzemských zaměstnanců navíc ve sledovaném období spadalo do kategorie pracující chudoby. Dle ČSÚ, který data publikoval dochází alespoň k pozvolnému sbližování s úrovní výplat v dalších státech EU. Konkrétně: od roku 2008 poskočily hodinové mzdové náklady v Bulharsku reálně o 65 %, v Rumunsku o 39 % a v Estonsku o 14 %.
Odliv peněz do zahraničí byl loni rekordní.
V Česku vzrostly o 17 %, zatímco v sousedním Německu jen o 8 %. V Portugalsku se pak propadly o 12 %. V celé EU se mzdové náklady reálně zvýšily pouze o 3 %. Nejvyšší mzdy byly vypláceny zaměstnancům v Lucembursku, Dánsku a Irsku, mimo Unii pak ve Švýcarsku a Norsku. Naopak nejnižší výdělky jsou podle statistik v Bulharsku, Makedonii a Rumunsku.
Stouply vaše příjmy od roku 2014?