FinExpert.e15.cz

Mzda může být nižší než 8 tisíc korun

Většina lidí je přesvědčena, že minimální mzda je stanovena na 8 000 korun pro všechny bez rozdílu. Opak je pravdou.
Mzda může být nižší než 8 tisíc korun

Minimální mzda 8 000 korun, tj. 48,10 korun na hodinu, platí pouze jako skutečný základ. Pro většinu povolání je minimum mnohem vyšší, což však lidé obvykle netuší. Popelář musí mít například minimální mzdu 8 900 korun, servírka nebo pokladní v supermarketu alespoň 9 800, zdravotní sestra 10 800 a třeba takový ředitel společnosti nejméně 16 100 korun.

Zaručená mzda má osm úrovní, známých spíše pod dřívějšími názvy „mzdové skupiny“ či „minimální mzdové tarify“. Její výše je upravena nařízením vlády číslo 567/2006 Sb. Jednotlivé úrovně minimálních mezd jsou odlišeny podle náročnosti práce, složitosti a odpovědnosti, od těch nejméně kvalifikovaných až po nejkvalifikovanější a tedy nejlépe placené.

Minimální stanovená odměna za práci platí pro všechny typy pracovních smluv, lhostejno zda jde o práci zaměstnanců v pracovním poměru, dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. Stejně tak není důležité, zda se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, či na dobu neurčitou, nebo zda jde o druhé zaměstnání, či přivýdělek. 

Pokud u zaměstnavatele fungují odbory, mohou si tyto při sjednávání kolektivní smlouvy dojednat vyšší zaručenou (minimální) mzdu, než je stanovena nařízením vlády. Osm tarifních stupňů platí pro podnikatelskou sféru, na státní zaměstnance se vztahuje systém šestnácti platových tarifů.

Sazba zaručené (minimální) mzdy vychází ze 40 hodinového pracovního týdne. Pokud má tedy zaměstnanec kratší pracovní dobu, adekvátně se mu minimální mzda krátí, typicky například u práce na poloviční úvazek s pracovní dobou 20 hodin týdně bude zaručená mzda podle daného tarifu nejméně 4 000 korun.

Pro mladé zaměstnance ve věku 18 až 21 let, pokud jde o jejich první pracovní poměr, se minimální mzda snižuje na 90 % stanoveného základu, omezení však platí nejdéle šest měsíců; pro zaměstnance mladší 18 let platí omezení na 80 % základu. Co se týče lidí v invalidním důchodu, zaměstnanci s částečným invalidním důchodem dostávají 75 % zaručené mzdy dle svého tarifu, lidé s plným invalidním důchodem pak 50 %.

Minimální mzda byla po Sametové revoluci v Československu zavedena v roce 1991 a za tu dobu byla zvyšována již mnohokrát, za vlád levice i dvakrát do roka, za pravicových vlád spíše sporadicky. Poslední zvýšení minimální mzdy proběhlo v roce 2006 prostřednictvím nařízení vlády.

Robert Hrabčík, autor pracuje ve Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Článek vyšel v časopisu Osobní finance. Aktuální číslo 6/2009 najdete na vašem stánku, můžete si ho také prolistovat on-line.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Minimální mzda
Prošková
24. 11. 2009, 08:11
Re: Spatny nadpis?
Robert Hrabčík
25. 6. 2009, 14:33
Spatny nadpis?
Luk
25. 6. 2009, 09:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená