FinExpert.e15.cz

Mýty panující ve finančním světě aneb Co již dávno neplatí?

Mýty panující ve finančním světě aneb Co již dávno neplatí?

Náš vztah k financím se odvíjí od toho, do jaké věkové kategorie spadáme. Mladí lidé, většinou navštíví banku pouze při zakládání účtu. Jakmile jde o Čechy v produktivním věku, jsou tak strašně finančně konzervativní, že nemění svou banku, neumí a ani netouží investovat. S lidmi v důchodovém věku je to ještě „horší“. Ti moderním technologiím naprosto nerozumí a své peníze si schovávají doma do slamníku...

Alespoň takové panují mýty. UniCredit Bank se rozhodla tyto stereotypy zbořit projektem „Nevěřte všemu!“. Docela se jí to i povedlo, protože průzkum dokázal, že tyto mýty už neplatí.

Mýty versus výsledky výzkumu

  • Do banky chodí mladí jen on-line: Třetina mladé generace preferuje pro ovládání služeb a produktů návštěvu pobočky své banky.
  • Mladí se k penězům chovají nerozvážně: 60 % mladých chce dlouhodobě zhodnocovat své ušetřené peníze.
  • Češi si nespoří: Tři čtvrtiny si spoří na penzi, polovina má spořicí účet a pětina rodičů pravidelně dětem investuje, v průměru částku 1 250 korun.
  • Starší si s technologiemi nerozumí: Třetina oslovených lidí nad 55 let s přístupem k internetu umí spravovat své finance online. Každý desátý již dokonce vložil peníze na účet přes bankomat.
  • Prarodiče a přebytečná hotovost: Jen pětina starších má doma hotovost nad 5 tisíc korun. To je nejméně ze všech zkoumaných generací.
  • Banka se v České republice nemění: 40 % Čechů za posledních pět let vyzkoušelo novou banku. Často jako svůj druhý bankovní dům, třetina z nás má totiž více než jeden účet.

Zajímavé je, že i když tři čtvrtiny mladých Čechů vlastní chytrý telefon, neznamená to, že by nenavštěvovaly svou banku. Právě naopak, až celá třetina mladých dokonce podle průzkumu vyloženě preferuje ovládat bankovní služby osobní návštěvou pobočky. To je zdaleka nejvíc ze všech generací.

„I když se v online světě pohybují s jistotou zkušených matadorů, ve financích je tomu přesně naopak, jsou často nejistí a stále se s nimi učí zacházet. Na pobočky chodí především poradit se o složitějších produktech nebo zjistit potřebné informace. Po dokončení studií řeší mladí Češi například vlastní bydlení a s ním spojenou hypotéku, nebo chtějí poradit jak zhodnotit své pravidelné investice. Ostatní věci jako je založení běžného či spořicího účtu zvládnou hravě online,“ vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Banku se měnit nebojíme

I když se o nás říká, že jsme své bance věrní až za hrob, není tomu tak. Za posledních pět let banku změnili čtyři z deseti Čechů. „Češi chtějí zkoušet nové věci, často dnes touží po moderní bance s jednoduchými produkty a různými online vychytávkami nebo propracovaným mobilním bankovnictvím. Proto má dnes více než třetina Čechů více než jeden účet a zkouší, co jim další finanční instituce může nabídnout,“ uzavírá Petr Plocek. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená