FinExpert.e15.cz

Mýty o životním pojištění

Žádný finanční produkt nevzbuzuje takové vášně jako životního pojištění. Ne vše negativní musí být nutně pravda a není pravda, že neexistují pozitiva.
Mýty o životním pojištění

1. Životní pojištění je pouze druh spoření

Pojištění bývá často srovnáváno s jinými spořicími produkty (např. s podílovými fondy, penzijním připojištěním, stavebním spořením). Z těchto srovnání pak často životní pojištění vychází jako méně výhodné. Tyto produkty ale nelze srovnávat. Je třeba si uvědomit, že životní pojištění samozřejmě může sloužit z části jako spoření, ale zejména kryje rizika pojištěného. Životní pojištění je svou dvousložkovou strukturou mezi finančními produkty unikátní.

2. Životní pojištění lze kdykoliv zrušit jen s malou ztrátou

Na životní pojištění je třeba vždy pohlížet jako na strategický nástroj dlouhodobého charakteru. Při předčasném zrušení pojistné smlouvy a dodržení smluvních podmínek může být pojistníkovi vyplaceno tzv. odkupné (tj. část nespotřebovaného pojistného, kterou odborníci vypočítají pomocí pojistně-matematických metod k datu zániku daného pojištění). Obecně lze říci, že tato částka je v prvních letech trvání pojištění velice malá, neboť do její výše jsou zakalkulovány všechny náklady spojené s pojištěním. Ty jsou relativně velké, zejména pokud máte pojistnou smlouvu sjednanou například na 20 let.

Jestliže nejste spokojeni s dosavadním produktem, nebo nedisponujete dostatečnými finančními prostředky na placení pojistného, lze ve většině případů přistoupit ke snížení pojištění na minimální částky, nebo dokonce požádat o přerušení placení, pokud je to v rámci produktu možné. K výplatě odkupného byste měli přistoupit až v poslední řadě. Vždy se dopředu informujte, kolik odbytné vlastně činí. Některé pojišťovny mohou uvádět výši odkupného již v doplňkových podmínkách (např. u jednorázově placených pojištění). Jindy jeho orientační hodnotu můžete nalézt v kalkulacích již při sjednání konkrétního pojištění.

3. Jednoduše si porovnám nabídky jednotlivých pojišťoven

Srovnání produktů pojišťoven je velice obtížné – každá společnost má své produkty vytvořeny jinak. Porovnání proto vyžaduje znalost jejich struktury, aby šlo například srovnat jen stejná rizika. To samozřejmě od průměrné populace nelze očekávat. Běžný zájemce o životní pojištění často porovnává nesrovnatelné. Ve výsledku pak dochází ke zkreslení informací, a tím i k poškození samotného klienta.

4. Důchodové životní pojištění a penzijní připojištění je totéž

Penzijní připojištění svým charakterem vlastně umožňuje klientovi naspořit určitou částku, ke které se jednou za čtvrt roku připisuje státní příspěvek v odpovídající výši. Naproti tomu důchodové pojištění, které je jedním z typů životního pojištění, může krýt kromě garantovaného zhodnocení i různá rizika. Oba produkty jsou sice daňově uznatelné, za oba lze snížit daňový základ o 12 000 Kč ročně, ale u penzijního připojištění je možné k daňovým odpočtům použít až částku přesahující 6000 korun ročně (do této částky stát poskytuje příspěvek).

5. U bank existuje pojištění vkladů, u pojištění ne, mohu tedy přijít o své finanční prostředky

Pojišťovny vytváří na svoji činnost rezervy. Dohled nad jejich činností vykonává Česká národní banka. Pokud zjistí, že došlo k porušení povinností, které pojišťovnám ukládá zákon (363/1999 Sb., o pojišťovnictví), rozhodne o odstranění těchto nedostatků. Jednou z možností je převedení pojistného kmene na jinou pojišťovnu.

6. Na dostatečně zabezpečení stačí pár set korun

Spousta majitelů životních pojistek se mylně domnívá, že životní pojištění, které si v minulosti sjednali, jim poskytuje dostatečnou ochranu a díky němu si zároveň tvoří odpovídající finanční rezervu do důchodového věku. Bohužel oba předpoklady jsou naprosto mylné. Pár set korun nestačí ani na dostatečné pojistné krytí a zpravidla ani na vytvoření důchodového polštáře.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Dvojsečná zbraň
cml11
20. 5. 2009, 06:12
Re: Dvojsečná zbraň
MIKI
19. 5. 2009, 21:42
Dvojsečná zbraň
cml11
19. 5. 2009, 07:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená