FinExpert.e15.cz

Mysli jako pravý miliardář

Pokud chcete dosáhnout úspěchu v obchodu s nemovitostmi i v celém životě, Donald Trump radí: Mysli jako miliardář.
Mysli jako pravý miliardář


 

Na světě nepřesahuje počet miliardářů ani tisícovku, Donald Trump nám předkládá cestu, jak se do exkluzivního klubu nejbohatších dostat. Podívejme se na jeho rady, které vznikaly před 4 lety, i z pohledu krize. Co rozhodně Donaldu Trumpovi nelze upřít, je jeho tah na branku. Ten je patrný i v této knize. Bez servítek a na plná ústa prozrazuje svá největší tajemství, díky nimž zbohatl.

Jak koupit nemovitost

Někteří odborníci radí, že realizace zisku z nemovitosti vzniká už při její koupi – když vyberete špatně, proděláte. „Viděl jsem mnoho blbců, kteří zničili optimální lokalitu, ale také génie, kteří dokázali vytvořit ohromný investiční potencionál ze špatných lokalit,“ vyvrací tvrzení odborníků Donald Trump. Při rozhodování o koupi stačí používat selský rozum. Nikdo nechce celý život koukat do cihlové zdi, nebo výtahové šachty. Stejně tak nevěřte tomu, co vidíte dnes z okna. Za rok může přijít developer a postavit vám před oknem nevzhlednou kancelářskou krabici, nebo se město rozhodne vést kolem klidného háje silniční okruh.

Samostatnou kapitolou jsou makléři. Ačkoliv mnoho z nich dělá svoji práci skvěle, narazíte stále na „rychlokvašky“, které ještě nestihla odstranit hypoteční krize. Nezapomínejte, že dobrý makléř si zaslouží i vyšší provizi – našel vám totiž bydlení na celý život. „Neznamená to ale, že musíte věřit všemu, co vám makléř řekne. Kdykoli jde o provizi, vždy smlouvejte,“ radí Donald Trump. Trh s nemovitostmi občas člověku přijde jako svět sám pro sebe, který nemá vlastní pravidla a nikdo ho ani pořádně neřídí. Dokonce má i svůj vlastní jazyk. „Všímejte si slov jako působivé nebo parádní, což by se dalo přeložit jako hrůza a lepší nevidět. Inzerát, ve kterém se byt vychvaluje termíny jako čerstvě zrekonstruovaný, v podstatě znamená, že majitel vyměnil kliky u dveří na záchod,“ tvrdí v knize Donald Trump. Neveřte ani fotografi ím, to je totiž záležitost profesionálů, kteří vždy najdou pohled, ze kterého vypadá byt jako luxusní apartmán.

Jak prodat dům

Donald Trump si příliš těžkou hlavu s prodáváním nejspíše nedělá. Podle něj stačí sledovat ceny a konkurenci. To pomůže prodejci umístit dům do správné kategorie a odhadnout jeho cenu tak, aby nezůstával zbytečně dlouho na trhu. Tvrdí, že mnohem více pozornosti je potřeba věnovat makléři. Přistupujte k výběru jako kdybyste vybírali prodejce pro umělecké dílo, radí v knize. O kvalitě makléře vypovídají maličkosti. Jestli chcete myslet jako miliardáři, netolerujte pozdní odpovědi na e-maily nebo zmeškané či opožděné příchody na schůzky. Když se vám to stane, jednoduše se vymluvte na Donalda Trumpa a řekněte vašemu makléři proslavenou větu: „Máte padáka!“

Nejlepší úrok

V současné době, kdy úroky hypoték vystoupaly až k 6 %, začíná nejužitečnější část knihy na straně 45 – „Jak najít nejvýhodnější hypotéku“. Tady je nutné poznamenat, že Donald Trump společně s Robertem Kiyosakim předpovídali americkou hypoteční krizi téměř před 10 lety, kdy si ostatní Američané brali jednu hypotéku za druhou. „Nikdy, za žádných okolností, nepřistupujte na první nabídku a smlouvejte, i kdyby vás to mělo stát život!“ radí Donald Trump v knize. O tom se přesvědčilo mnoho lidí, kteří po skončení fi xace nejednali s jinými bankami a přistoupili na přemrštěný úrok banky, u které hypotéku uzavírali. Podle statistik Hypo-shop.cz banky nabízí stávajícím klientům mnohem vyšší úrok než těm, kdo teprve hypotéku uzavírají.

Jak na peníze

Chudí lidé tvrdí, že peníze ještě nikoho neučinily šťastným. „Mít hodně peněz nemusí být vždycky štěstí. Ale raději bych žil s takovým neštěstím než bez něho,“ oponuje vtipně v knize Donald Trump. Ať se nám to líbí nebo ne, žijeme v kapitalismu a peníze budou brzy rozhodovat o tom, jak kvalitní zdravotní péči dostaneme, zda půjdeme do důchodu v 50 letech, nebo se budeme modlit při rozhodování o zvýšení věku odchodu do důchodu vládou.

Přístup Donalda Trumpa k penězům dokladuje test časopisu SPY o nejhamižnějšího milionáře. Redaktoři tehdy poslali šeky v hodnotě od 50 centů do 5 dolarů mimo jiné i Donaldu Trumpovi a zjišťovali, zda jej skutečně přijme. „Mohou to nazývat hamižností, ale já tomu říkám držet se při zemi,“ komentuje přijmutí šeku Donald Trump.

Kniha Mysli jako miliardář je finančním průvodcem a zároveň pozvánkou do zákulisí života Donalda Trumpa. Není to kniha, kterou byste si jednou přečetli a už se k ní nikdy nevrátili. Kdykoliv se budete rozhodovat o investování, podnikání či práci, najdete v ní rady, které nikdy neztratí na lesku a kouzlu. Když si odmyslíte pompéznost, s jakou se o sobě miliardář Trump vyjadřuje, najdete v knize průvodce každou fi nanční situací, ať máte na kontě miliony, nebo se pohybujete v debetu.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená