FinExpert.e15.cz

Myslete v jiném rozměru II.


cml11  |  01. 12. 2009 08:18

Extrémní prodloužení doby splácení na 30 let a investování prostředků které by mohly být použity na rychlejší splacení dluhu do podílových fondů je návod nikoli pro flexibilního klienta, ale pro velmi otrlého spekulanta s dostatečnou finanční rezervou pro případ že tahle kalkulace nevyjde. Je to risk, který se může vyplatit pouze tehdy, pokud klient dokáže prostředky nepoužité na splacení dluhu zhodnotit úrokem vyšším než je efektivní úrok jeho úvěru. Se započtením odpočtů zaplacených úroků z daně ze mzdy je pro pětiprocentní hypotéku tahle hranice rentability 4,25.

Rozhodně není pravda, že peníze ve fondech jsou průběžně dostupné se zhodnocením 8-10% ročně. To je známý blud kterým finanční poradci lákají neznalé ovečky. Fondy kolísají podle finančních trhů a takovéto výkonnosti dosahují jen ve vyjímečně příznivých letech, jako třeba letos. Jenže ani letošní, marketingově dobře využitelná, čísla při delším horizontu zase tak dobře nevypadají. Vemte si třeba desetiletý horizont zpět. Přes oněch 4,25 procent ročně, tedy celkem 151 procent za deset let, se dostanete jen vyjímečně. Naopak není problém najít známý fond, který bude v tomhle horizontu i pod nulou. Zkrátka investice do fondů jsou tak trochu ruletou a rozhodně u nich nelze seriózně počítat s nadstandardním zhodnocením.

Pro flexibilního klienta bych doporučoval spíš hypoteční úvěr s bilančním mechanismem od mBank, pro dosažení potřebného LTV případně doplněný o řádný úvěr ze stavebního spoření. Flexibilita je zde zastoupena hned na dva způsoby. Jednak možnost kamžitého doplacení bez sankcí jak u hypo, tak stavebka. Pak úročení hypo, vázané na mezibankovní trh. No a v neposlední řadě unikátní možnost naprosto zaručeného "zhodnocení" prostředků na bilančním účtu. Takový flexibilní klient může neoficiálně dělat oboustranně výhodnou spořitelnu pro své příbuzenstvo s např. tříprocentním úrokem a snížit si tak na části dluhu úrok z hypo.

Ano, není to metoda pro každého. Ale je mnohem fexibilnější a přitom stejně efektivní, jako Vámi navržená varianta, založená na mnohem méně reálných předpokladech.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená