FinExpert.e15.cz

Můžeme se „pochlubit“ jedním z největších rozdílů v platech mužů a žen


me vakérav  |  21. 07. 2016 10:16

Důvody, proč mají ženy menší plat, jsou dva:

1) Ženy se obecně méně hlásí na rizikové nebo namáhavé pozice než muži (IMHO)

ale hlavně

2) Pro firmy je obecně nevýhodné ženy zaměstnávat. Je to zejména z biologických důvodů – mateřské. Pokud je žena mladá, existuje velice významná pravděpodobnost, že do několika let půjde na mateřskou. To pro zaměstnavatele neznamená jen vysoké riziko odchodu zaměstnankyně (a tedy vyšší náklady), ale také její další placení a dokonce nutnost zachování neobsazeného místa! Tj. pokud má 1 pozici, ve které je žena, ta odejde na 3 roky na mateřskou, zaměstnavatel tam nikoho nemůže moc dosadit. Protože když se žena vrátí z mateřské, musí toho dočasného pracovníka vyhodit (tj. školení apod. zahodí, nehledě na to, že jednostranné vyhození taky není tak jednoduchý). A ona se ta ženská jak na potvoru vrátit nemusí, ale může si udělat další dítě (a zase je 3 roky v luftu). A pak další. On se někdo těm zaměstnavatelům fakt diví?

Když je žena starší (má děti), je fakt, že ta se o ně stará víc, když jsou nemocné, takže častěji chybí. Z pohledu zaměstnavatele je jedno, proč to tak je nebo dokonce jestli by to tak mělo být. Jen to znamená, že zaměstnání starší ženy = vyšší riziko než stejně starého muže stejné kvalifikace.

Bohužel, současné sociální zákony tak způsobují, že ženy zaměstná jenom blázen… A pokud už se takový najde, nechá si to riziko náležitě zaplatit – tím, že dá ženě méně než muži. Čímž bude v jeho firmě více mužů než žen a tedy i menší riziko.

Což je normální. Když budu chtít uzavřít životní pojistku ve 20, budu to mít skoro zadarmo. Když budu chtít uzavřít životní pojistku v 50, už budu platit jak mourovatej. V 70 mě už nepojistí nikdo. Když budu mít nějakou vrozenou nemoc, budu také platit víc. Protože větší riziko. I když nemůžu za to, že jsem nemocnej. Stejně jako větší riziko u zaměstnávání ženy, i když ženy nemůžou za to, že jsou ženy.

Diskriminace? Ale kdež… Zrušte nesmyslné zákony (případně biologické odchylky přehoďte na stát, ne na zaměstnavatele) a platy se srovnaj raz dva. Podobné „projekty“ jsou k smíchu.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená