Doba dovolených je v plném proudu. V letních měsících čerpají zaměstnanci dovolenou nejčastěji. Jak je to s náhradou nákladů v případě, když vás z dovolené zaměstnavatel odvolá?
Zaměstnanec má na čerpání dovolené nárok, to zaručuje zákoník práce. Termín, kdy nastoupí zaměstnanci na dovolenou určuje zaměstnavatel. Při určování termínů dovolené zaměstnavatel přihlíží k písemnému rozvrhu čerpání dovolené a také ke svým provozním potřebám a oprávněným zájmům zaměstnance.
Mimořádný prostředek
Pokud čerpáte dovolenou a zaměstnavatel vás neodkladně potřebuje odvolat zpět do zaměstnání, musí mít věrohodné vysvětlení proč tento krok učinil. Odvolání z dovolené je mimořádný prostředek za účelem zajištění nezbytného provozu podniku zaměstnavatele prostřednictvím zaměstnance. Toto právo nesmí zaměstnavatel zneužívat.
Když zaměstnavatel odvolá zaměstnance z dovolené nebo změní termín jejího čerpání, vznikne zaměstnanci nárok na náhradu nákladů, které mu bez jeho zavinění z tohoto důvodu vznikly. Povinnost hradit náklady vzniká zaměstnavateli pouze v případě změny určeného termínu dovolené. Když například zaměstnanec pouze nahlásil, že chce čerpat dovolenou v daném termínu, ale zaměstnavatel mu toto čerpání neschválil, nevzniká zaměstnanci nárok na odškodnění. Závazné je písemné určení čerpání dovolené ze strany zaměstnavatele.
Podívejte se na užitečné tipy, jak na dovolené zbytečně neutrácet.
Zaměstnavatel má povinnost oznámit čerpání dovolené písemně, a to alespoň 14 dní předem. Se souhlasem zaměstnance lze tuto lhůtu zkrátit. Pokud měl zaměstnanec již písemně určené čerpání dovolené a zaměstnavatel dovolenou zrušil, má zaměstnanec nárok například na poplatek za storno zájezdu. V tomto případě je nejlepší písemně požádat zaměstnavatele o proplacení vzniklých nákladů a k žádosti přiložit doklady prokazující výši nákladů.