FinExpert.e15.cz

Může vám dodavatel zvednout zálohy za energie?

Výše záloh by měla odpovídat celkové roční spotřebě.
Může vám dodavatel zvednout zálohy za energie?

Platíme je všichni, i když neradi. Zálohy za energie tvoří nutnou položku rodinného rozpočtu. Jakým způsobem jsou počítány? Co si počít, když vám dodavatel zálohy za energie zvýší? 

Výše záloh, které měsíčně nebo čtvrtletně platíme za elektřinu či za plyn by měla odpovídat celkové roční spotřebě. Minimalizuje se tak nepříjemná situace, kdy na odběrném místě vzniká nedoplatek, třeba ve výši několik tisíc korun. Na druhou stranu, příliš vysoké zálohy mohou neúměrně zatížit rodinný rozpočet, i když přeplatek je vždy příjemnější než dlužná částka. 

„Žijeme s přítelem v pronajatém bytě. Jednoho dne u mě zazvonil podomní prodejce a vnutil mi novou smlouvu na elektřinu. Podlehla jsem argumentům a podepsala. Místo původních záloh kolem 900 korun nám nový dodavatel navýšil zálohy na 2 000 korun měsíčně, ačkoli jsme měli ušetřit. Nevěnovala jsem tomu pozornost, dokud nevznikl vysoký přeplatek ve výši asi 12 000 korun,“ uvedla Marie K. z Plzně.  

Jde o absurdní situaci, kdy odběratel platí nemyslně vysoké zálohy, které neodpovídají jeho skutečné spotřebě. Postup je v takovém případě jednoduchý – zažádat u dodavatele o snížení záloh. Samozřejmě nejlépe písemně. Argumenty jsou v této situaci nasnadě, protože domácnost prosvítí přibližně o polovinu méně, než na zálohách zaplatí, což bude mimo jiné vidět v tzv. historii spotřeby, která je uváděna u každé faktury za elektřinu i za plyn. 

„Možnosti změny výše zálohy jsou specifikovány v obchodních podmínkách jednotlivých dodavatelů, a to jak směrem od dodavatele k zákazníkovi, tak i od zákazníka k energetické společnosti. Solidní dodavatelé umožňují snížení zálohy i v průběhu fakturačního období, a to pokud nastanou skutečnosti, které výrazně ovlivní velkost odběru zákazníka, např. dlouhodobá nepřítomnost zákazníka v odběrném místě a s tím související pokles spotřeby,“ uvedl Zdeněk Mařík, energetický poradce Europe Easy Energy.

Než podepíšete smlouvu, věnujte pozornost zálohám

Za sdružené služby dodávky elektřiny i zemního plynu platí zákazník svému dodavateli zálohy, které se následně zúčtují v pravidelném ročním vyúčtování. První výše zálohy (při zahájení odběru) je zpravidla určována dohodou smluvních stran a měla by odpovídat celkové ceně za dodávky dle předpokládaného odběru zákazníka. Rozpis plateb záloh (neboli platební kalendář) s vyznačením výše jednotlivé zálohy, termínu splatnosti a variabilního symbolu, obdrží zákazník od svého dodavatele před zahájením dodávky.  

Jak upozornil Petr Holubec, tiskový mluvčí PRE, dodavatel může automaticky zákazníkovi zálohy změnit. „Změna zálohy se zpravidla děje vždy pro nastávající zúčtovací období, pokud jsou k tomu důvody. Těmi mohou být například změna ceny elektřiny, významná změna charakteru spotřeby odběrného místa (např. zavedení elektrického vytápění či ohřevu vody) apod.“ 

Informace o zálohových platbách a jejich výpočtu upravují obchodní podmínky, kterým by měl zákazník před podpisem smlouvy věnovat pozornost. „Zálohy jsou rozpočítány podle platných cen na základě produktu a spotřeby zákazníka. Obecně varujeme před tím, aby výše záloh byla extrémně vychýlena od očekávané spotřeby směrem dolů, tj. podhodnocena. Poté by totiž zákazníci museli hradit případnou vyšší jednorázovou částku jako doplatek spotřeby energií. Proto je výhodnější odhadnout reálnou spotřebu a platby záloh si rozložit na jednotlivé zálohy po celý rok,“ doporučil Jan Pavlů, tiskový mluvčí společnosti ČEZ. 

Pokud jde o nové odběrné místo, které je teprve připojováno k distribuční soustavě, je vhodné zohlednit spotřebu podle využívaných spotřebičů. „U nových odběrných míst jsou první zálohy stanovované odhadem podle údajů zákazníka o vybavení domácnosti spotřebiči,“ dodal Holubec.

Jak si ověřit výši zálohy

Výpočet měsíčních nebo čtvrtletních záloh je vhodné nechat před začátkem odběru na kompetentních pracovnících dodavatelů, pokud se jedná o solidní společnosti. Zákazník si může odpovídající výši záloh ověřit třeba na internetových kalkulačkách energie (doporučit můžeme například nezávislý kalkulátor ERÚ).

Je to jednoduché. Kalkulačka vám spočítá celkovou roční platbu za energie. Pokud chcete zálohy platit měsíčně, vydělte částku 11 (vzhledem k započítávání záloh by mělo roční spotřebu zpravidla pokrýt nikoli dvanáct, ale jedenáct plateb). Například domácnost, která žije v bytě, spotřebuje ročně elektřinu za 9 230 korun. Měsíční zálohy odpovídají výši zhruba 840 korun. Není od věci nechat si určitou rezervu v případě navýšení spotřeby a zálohy například navýšit o několik desítek korun. 

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Já taky, ale spousta lidí jsou primitivové žijíc...
11. 7. 2014, 20:52
Ano, nějak sem se do toho zamotal.
Antonín Novák
28. 6. 2014, 12:11
Ne preplatek, ale nedoplatek... ;-)
Abox
27. 6. 2014, 18:21
Já taky, ale spousta lidí jsou primitivové žijící z ...
Antonín Novák
27. 6. 2014, 10:08
No to je vidět, že Vaše IQ hraničí s IQ šimpanze. Dí...
Václav Klaus
26. 6. 2014, 14:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená