Některé ženy se nechají na oko zaměstnat kvůli tomu, aby mohly pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Podvody tohoto druhu se snaží Česká správa sociálního zabezpečení hlídat. Nyní to ale bude mít ztížené. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že tyto případy nejde trestat bez jednoznačných důkazů. Informoval o tom server Aktuálně.cz.
Logicky vzato, proč by mělo být trestné zaměstnat například svou příbuznou na dobu, než půjde na mateřskou dovolenou? Dalo by se říct, že zákaz zaměstnat těhotnou je téměř protiprávní.
Žena, která chce pobírat peněžitou pomoc v mateřství, musí mít odpracováno 270 dní během uplynulých dvou let. Což může být někdy problém. Obzvláště pokud jde například o ženy, které před nedávnem ukončily své vzdělávání.
Nejvyšší soud v letošním roce zrušil trest dvěma ženám, matce a dceři. V projednávaném případě šlo o tom, že matka zaměstnala dceru ve své firmě v době, kdy dcera byla těhotná. A to z toho důvodu, že by nesplnila podmínku 270 odpracovaných dní a neměla tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nejvyšší soud rozhodl, že trest je neadekvátní. „Pouhé nepodložené domněnky o účelu uzavření smlouvy nebo o neadekvátnosti sjednané mzdy jsou z hlediska trestního práva naprosto irelevantní,“ rozhodl ale Nejvyšší soud.