FinExpert.e15.cz

Multilevel aneb Ne každý nezávislý poradce je nutně nezávislý


yowie  |  12. 04. 2012 08:41

Pomineme-li PRko jedné malé poradenské společnosti, která je stoprocentně úplně jiná, než ty ostatní , jedná se o super článek.

Přesně takto to znám třeba z Partners - průtokový ohřívač. Nabrat kde koho, přičemž je jedno, jestli zůstane, hlavně aby nabouchal životka alespoň své rodině, když už se dál nedostane.

Přitom důraz na prodej, produktové školení o ničem, protože všechno za poradce(spíš prodejce) připravuje vysoce nezávislá centrála (která se navíc chlubí tím, že Unicreditu sežene do 3 let 100 000 klientů...)

Inteligentní člověk, který si dovolí zpochybnit jejich systém, je označen za negativistu a fin. plán, třeba ten na bydlení, je po detailnějším prozkoumání spíše zaměřen na to, bouchnout co nejvíce produktů (IŽP, hypotéku a ještě nějaké investice) a z klienta dělá v dnešní nejisté době defacto hráče, který má věřit tomu, že během 10-15 let jeho investice porostou tempem 7 a víc % ročně, přičemž na tomto optimistickém výhledu závisí jeho budoucnost!!!

Je to krásná pohádka, ale doporučuji klientům procitnout před podpisem smluv...

 | 
S474N  |  12. 04. 2012 09:11

Jenze tim systemem je prave MLM a ten samozrejme muze zpochybnovat kdo chce. Faktem ovsem zustava, ze MLM jako takovy je jednim z neuspesnejsich systemu prodeje. Prave z tohoto duvodu jej vyuzivaji i ruzne "kontroverzni" firmy.

 | 
Lucie  |  12. 04. 2012 12:59

Pokud zapomeneme na špatné finanční poradce (a těch je stále ještě mnoho), tak jsou i profesionálové, kteří svoji práci dělají dobře. Faktem je, že ve vyspělých státech to takto funguje už dlouhou dobu (akorát skeptici a pesimisté v ČR si pořád myslí, že vynaleznou něco lepšího), akorát lidé, kteří si svoje úspory dávají jen pod polštář, nejsou mnohdy schopni příjmout fakt, že by uložení peněz mohlo být někde výhodnější a ještě by se dále zhodnotily.

 | 
kk  |  12. 04. 2012 13:29

Musím Vás pochválit, že jste si povšiml neobjektivnosti článku. Jedná se skutečně o hanebné PR jakéhosi trpaslíka, který se snaží nahnat body pomlouváním ostatních. I když některé firmy dělají oboru skutečně ostudu. Je zarážející, že Finexpert je ochoten publikovat i takovéto články, které jednoznačně poškozují celý obor. Šéfredaktor asi placenou inzerci nečte. Tím ale moje chvála končí. Z dalšího vyplývá, že jste se neúspěšně pokusil podnikat na finančním trhu a svůj neúspěch svádíte na to, že to vlastně bylo "neetické" podnikání. A v čem ta neetičnost spočívala? Pokusím se to shrnout: 1. Nováček se učí zejména prodávat a odbornou část centrála nenechává na nováčkovi, ale na svých analyticích a podpoře managerů. Skutečně zavrženíhodné! 2. Nevyhovující produktová školení? Produktová školení ale vždy zajišťují partneři, kteří svým produktům rozumějí nejlépe. Kolika takovými školeními jste prošel, abyste dělal nějaké závěry? 3. Centrála se údajně "chlubí" předpokladem prodeje určitého produktu. Forecasting je standardní součástí práce všech rozumně fungujících společností. A jestliže s partnerem vyvinu produkt, vytvořený podle požadavků velké části mých zákazníků, tak směle mohu udělat i předpoklad úspěšnosti takového produktu. V tom opět žádné zločinné spolčení nevidím. 4. Vaše finanční plány sloužily k ospravedlnění prodeje nějakých produktů. To je ale Vaše chyba. Finanční produkty jsou pouze nástrojem a musí být použity opravdu efektivně a s citem pro individuální potřeby klienta. Pokud jde o zajištění bydlení, tak je ale logicky třeba a) zajistit příjmy klienta, aby bylo z čeho splácet půjčky. b) spořit na splátky c) zařídit co nejvýhodnější úvěr. Proto jsou nejčastějšími nástroji typy produktů, o kterých jste psal. Ale ani to nemusí být pravidlem, vždy záleží na konkrétních podmínkách klienta. A až to všechno vymyslíte, vyběháte v bankách a předáte klientovi, tak si zasloužíte odměnu ve formě provize. Klient je spokojen, Vy jste spokojen, protože jste klientovi dobře posloužil a odměna je zasloužená. Pokud jste to ovšem bez rozmyslu práskal, jak Baťa cvičky, tak jste dělal všem slušným poradcům ostudu a je dobře, že už děláte něco jiného. To ale není systémem, ale Vaším nepochopením a nízkou kvalitou Vaší práce. Ale na Vaši obranu musím přiznat, že tady zřejmě selhal i Váš vedoucí, který Vás měl lépe vést.

 | 
yowie  |  12. 04. 2012 16:16

Nepodsouvejte mi prosím své domněnky.

1. Na školení jsem chodil, protože mě to zajímalo a chtěl jsem se o pojistkách a financích dovědět víc. Nikdy jsem nic nikomu neprodal, protože jsem se s plány, které nám byly předkládány, nemohl smířit. Vy byste opravdu zedníkovi z horní dolní s klidným svědomím doporučil hypotéku na 35 let a ať ušetřené peníze cpe do investic a doufá, že mu to vydělá za pár let víc, než je úrok na hypotéce? Já ne, ale třeba jsem jen měkký a nemám na to žaludek.

2. Čekal jsem, že se něco dovím o produktech při úvodním školení, nestalo se tak. Nedokážu si představit, že bych někomu vysvětloval něco o životku a v podstatě nevěděl, co to je, protože mi to vyplyvnul nějaký interní systém.

3. Opět mi vkládáte do úst něco, co jsem neřekl. Jaký forecasting? Je to smlouva, se kterou se Partners chlubili na finmagu!!! Že do tří let najdou UC 100 000 klientů. Nic bych proti tomu neměl, kdyby se zároveň poradci neoháněli svou nezávislostí. Závislí jsou na tom, s kým má centrála smlouvu a jak je třeba ji plnit. Tečka

4. Já osobně bych v případě, který jsem zmiňoval, upřednostnil hypotéku s možností předčasně splácet jistinu, bez investic. Pro klienta je podle mě lepší jistota cca 5% zisku z nezaplacených úroků, než vzdušné zámky 7 a více procent, které za 15 let klidně mohou být skutečností, ale taky ne....

Btw. při vyřizování té mé hypotéky jsem byl osobně s poradcem (team manažerem Partners) na jednání s ředitelkou pobočky a šla po mém nátlaku s nabídkou úroku níže, ale v jednom bodě se zarazila a řekla mi, že dále klesat nemůže, mohla by, kdyby banka nemusela platit provizi poradci... Proto mi poté poradce nabídl i půlku své provize, ale to už jsem měl od Mbank tak dobré podmínky, že by mi ji musel dát celou a ještě doplatit, na což logicky nepřistoupil...

 | 
kk  |  12. 04. 2012 18:04

Myslím, že Vaše špatné zkušenosti plynou jednak z nepochopení některých věcí a jednak to vypadá, že Váš manažer opravdu neodvedl nejlepší výkon.

1. Nevím, jestli jste měkký. Spíš nezkušený v oblasti investic (ale to není nic špatného, u nás má málo lidí skutečné zkušenosti s investicemi.). Jestliže se hypotéky pohybují pod 4%, tak je zhodnocení investic v horizontu 10 a více let okolo 7% velmi reálné a spíš může být vyšší. Samozřejmě závisí na konkrétní investici a jistě jsou fondy, které mají podprůměrnou výkonnost. Na tu investici se taky musíte dívat, jako na finanční polštář, který klienta chrání v případě výpadku příjmů. Takže i kdyby doporučovaná investice nakonec měla nižší výnos, klient vždy vydělá tím, že má rezervu a ještě může hypotéku splatit dřív. To není otázka doufání ve vyšší výnosy, ale spíš využití zákonitostí finančního trhu.

2. Chápu Vaše rozpaky, protože jsem je sám kdysi prožíval. Teprve časem jsem pochopil, že všechno do sebe opravdu zapadá. Je to systém učení se praxí, kdy na Vaše kroky dohlíží Váš vedoucí a hlídá, abyste klienta neohrozil. Je pravda, že potřebných znalostí je tolik, že byste rok nemusel dělat nic jiného, než se učit. A pak zjistit, že jednání s klienty Vám moc nesedí a přes všechny znalosti nebudete úspěšný.

3. Zapomínáte, že ten produkt byl vytvořen na základě interních analýz potřeb klientů. A jestliže takto vytvořím lepší produkt, než má konkurence, tak proč budu upřednostňovat cizí produkty? Samozřejmě je na poradci, aby zvážil, jestli je pro konkrétního klienta tento produkt vhodný, nebo ne. Pokud se jedná např. o nízkopříjmového klienta se 2 pohyby na účtě za měsíc, tak mu nebudu doporučovat účet se spoustou vychytávek za 89,-Kč měsíčně. Poradce dostane nástroj, ale jestli a jak ho využije, je na jeho uvážení.

4. O tom, že Váš pohled na kombinace hypotéky a spoření nemusí být nutně správný, jsem psal v bodě 1.

Btw. paní v bance kecala a osobně bych s ní ukončil spolupráci. Ona má dané možnosti slevy a když je šikovná a poradce zabojuje, tak umí zázraky. Zrovna tak i Partners mají další slevy ze standardních sazeb, které se předávají klientům celé. A pak je tam provize Partners, ze které se hradí všechny interní náklady, provize, atd. Ale celý systém je nastaven tak, že i s tou provizí je na tom klient líp, než kdyby šel do banky sám. Ve Vašem konkrétním případě je zvláštní, že Vám hypotéku nepomohl vybojovat Váš vedoucí. Poradce je totiž ten, kdo má tyhle věci zařídit a předjednat. S klientem se jde do konkrétní banky až tehdy, kdy je dobojováno a poradce má v ruce příslib nejvýhodnějších podmínek. mBank nepatří mezi partnery fy. Partners a tak se mohlo stát, že jste si sám byl schopen dohodnout lepší úrokovou sazbu. Úrok ale není nejdůležitějším parametrem hypotéky. Držím palce, abyste to sám nepochopil při jednání o nové fixaci úroků, mimořádné splátce, apod.

 | 
yowie  |  12. 04. 2012 18:56

1. Líbí se mi, jak jste skálopevně přesvědčen o tom, že ty fondy peníze skutečně vydělají, také bych si chtěl být tak jistý, ale nejsem. Pracuji v bance a mnohokrát jsem viděl lidi, kteří také byli skálopevně přesvědčeni, začali před rokem 2008 a teď, když by měli realizovat zisk, realizují výraznou ztrátu. Nezpochybňuji to, že to může něco vynést a sám své dlouhé peníze dávám na AXA Generace X, btw. co si o tomto produktu myslíte? Tohle podle mých informací tlačí poradci Partners nejvíc. Jinak samozřejmě každému doporučuji fin. polštář na nějakém spořícím účtu.

2. Mě přišel ten styl děsivý, lektor, který pořád dokola mlel o tom, jak se všichni napakujeme na důchodové reformě, samozvaný investiční specialista, který opustil svou krachující samoobsluhu a stal se z něj fin. poradce. Btw. přestože si říkal investiční specialista, když se mě zeptal kde dělám a já mu řekl Johnson Johnson, začal se smát, že prý "pudříky na dětské prdílky" a vůbec netušil, že to je největší farmaceutická firma na světě, jejíž akcie jsou na NYSE snad od roku 1944. Opravdu odborník!

A pak ten styl! "Klientovi musíte namalovat domeček, autíčko a pokud nechce podepsat, přeškrtat mu to červenou fixou!" Tak tohle je fin. poradenství...

3. OK, ať poradci prodávají co chtějí, ale ať se při tom neohání nezávislostí... Lži nemám rád.

4. Neříkám, že můj názor je nutně správný, ale argumentovat Lojzovi, neotřesitelným faktem, že investice mu porostou o 7% ročně, na to prostě nemám koule, obzvlášť ne teď. Lojza mi to uvěří, to není problém, ale mohl bych se mu pak podívat do očí, když to tak nebude? Rozumíte, pokud řeknete čisté duši, že to bude takhle, ona vám to sežere, ale co když to tak nebude...

A k té mé hypotéce, říkám, co jsem opravdu zažil, shodou okolností to byl "můj manažer" a ze všech poradců, které jsem oslovil, se dostal vskutku nejdál. Taky skončil na druhém místě. Ale prostě zabojovat asi neuměl dost. Byla to pobočka na malém městě, kde je pro ně hypotéka velmi cenná, přesto paní ředitelka nechtěla jít níž, bohužel.

V Mbance jsem vyjednával sám a podle jejich slov s Partners dříve spolupracovali, ale prý ta spolupráce dost vázla, slyšel jsem věci typu, že poradci zafixovali sazbu na měsíc a přesto v té době nebyl schopen oběhat a vyřídit důležité věci a v momentě, kdy to konečně vyřídil, už byla sazba jiná.

Jinak myslíte si, že si nechám napařit sazbu 6%? To zkouší ČSOB, Hypoteční banka apod., kdyby to zkusila Mbank, věřte mi, že bych je rychle přesvědčil, aby to nedělali, případně refinancoval.

Btw. když už jsme u Partners, co si myslíte o pořadu krotitelé dluhů? Několik poradců mi nezávisle na sobě potrvdilo, že by těm lidem nikdy konsolidaci nedělali. Že prý je to spousta práce za málou provizi. Co vy na to?

 | 
Miroslav Valenta  |  12. 04. 2012 21:02

Zajímalo by mě, z čeho pramení vaše tvrzení, že "zhodnocení investic v horizontu 10 a více let je okolo 7% velmi reálné a spíš může být vyšší". Doufám, že nebudete psát, že to pramení z historie.

 | 
kk  |  12. 04. 2012 22:49

Zajímavá otázka. Nejprve základní pravidlo: minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. To je ta špatná zpráva. A ta dobrá je, že vývoj celého trhu jde v dlouhodobém horizontu pořád nahoru. A právě z toho dlouhodobého hlediska jsou události, jako krize v 30. letech min. století, nebo recese v roce 2008 pouhé lapálie. Pravidelné investování navíc eliminuje vliv poklesů. Historie je to jediné, na čem můžeme ověřovat svá tvrzení. Budoucnost totiž neznáme.

 | 
yowie  |  13. 04. 2012 07:35

No máte to dobře "poradensky" naučené, jen bych podotknul, že ta krize v 30. letech znamenala značné turbulence v politice a ve finále změnu světového hegemona. Např. USA se z krize snažily dostat 10 let a pomohla jim až druhá světová válka, kdy bylo třeba zásobovat Evropu, která se tím pádem sama z pozice hegemona odstranila.

Otázka je, co by bylo, kdyby ta válka nepřišla? Trvala by krize 15 let? 20 let? Já jen doufám, že tato krize nebude nakonec vyřešena podobným způsobem, jako ta ze 30. let.

A dávejte pak v době, kdy se mluví o "ztracených dekádách", svoje peníze do fondů s vidinou zisku 7 a více procent ročně...

 | 
M. Valenta  |  13. 04. 2012 16:59

Nezlobte se na mně, ale i při pravidelném investování vám "lapálie" jako je propad z podzimu 2008 zatočí s výnosem v 10letém horizontu natolik, že jste rád, když na konci dekády budete v černých číslech, o zhodnocení 7 % p.a. např. v období let 2008-2018 nemůže být řeč. Tím padá základní předpoklad, od kterého se veškerá další doporučení odvijí a celá konstrukce finančních doporučení se zhroutí jako domeček z karet...

 | 
Pavel  |  04. 09. 2017 20:32

Nabízím multilevel , který je u zrodu v české republice. V zahraničí má veliký úspěch. Info na e-mailu

 | 
Pavel  |  04. 09. 2017 20:33

tunerpaja@seznam.cz

 | 
S474N  |  12. 04. 2012 09:10

Ja bych rekl, ze dalsi ze serie clanku, kde autor(ka) naprosto nepochopila, o cem to je. MLM jako takovy je pouze system prodeje. Oslovovat nekoho "MLM spolecnosti" a hodnotit, jak pracuji je nesmysl. Jsou pouze spolecnosti, ktere vyuzivaji MLM systemu jako takoveho. Psat, ze "MLM slibuje" je taky nesmysl, vzdycky zalezi na tom, na prodej CEHO konkretne bude system MLM nasazen. Kdyz jsou to jednoduche a naprosto jasne veci, jako kuprikladu parfemy, tak se shodneme, ze nejake "vymyvarny mozku" nebo naopak "nalejvarny" se konat nebudou a ani nemusi. Naopak, pokud se budeme bavit o spolecnostech, kteri touto formou nabizi ruzne financni produkty, typicky prave ty zivotka, tak tam uz jsou trosicku jine pozadavky i na prodejce samotneho. "Odsuzovat" smahem veskere MLM je naprostym nesmyslem a zejmena podava dukaz pouze o cloveku samotnem.

 | 
yowie  |  12. 04. 2012 09:32

Docela rád bych slyšel jména společností, které využívají MLM a přitom nabízejí kvalitní produkty. Já o žádné takové nevím. Ať už jsou to diamanty, životka, nebo video e-mail (talk fusion mě baví nejvíc), příjde mi, že systém MLM jako takový vytváří tlak na to, jednat nekorektně s klienty. Přesně proto jsem se nikdy poradcem nestal. Sám bych lidem radil něco úplně jiného, než co by mi natlačila centrála.

Např. proč k bydlení dělat nejisté investice, když dnes není problém klientovi zařídit hypotéku, kde může jistinu průběžně umořovat? Důvod je jediný, ohromná provize a to, že optimistické předpovědi výnosů z fondů se nemusí naplnit podle mě mnoho začínajících poradců ani netuší, soudě dle toho, že to mnohdy jsou lidé, kteří jsou rádi, že udělali maturitu. Zažil jsem třeba bývalého číšníka, propuštěného tramvajáka a podobně.

A to mám zkušenosti s poradci mnoha společností, snad až na broker consulting a SMS.

 | 
galan.marten  |  12. 04. 2012 10:19

Nemáš pravdu. Je to dáno tím, že nejsi z oboru. Jako správný průměrný přitroublý čech ale cítíš přímo povinnost, aby ses vyjádřil k tobě neznámým věcem.

Mezi tzv. poradci sice jsou zloději (kde nejsou nepoctivci? - když vlezu do kostela, odejdu s natrženým kaďákem), ale většina agentů těm blbostem o výhodnosti investičních hypoték zkrátka věří. Viz. třeba místní kašpárek z Partners, který obhajoval zhodnocení 10 % p.a., co dosáhl kterýsi Pioneer fond v období 1903 až 2010. Většina lidí tak dlouho ani nežije, ale agent Partners má jasno.

 | 
yowie  |  12. 04. 2012 10:32

Promiň, ale asi se neznáme, takže být tebou, byl bych dalek hodnocení toho hodnotit, jestli jsem, nebo nejsem z oboru.

A potřebu vyjádřit se cítím, protože jsem prošel školením Partners a zažil přesně to, o čem se v článku píše.

Navíc jsem řešil hypotéku atp. a byl jsem v kontaktu s poradci napříč trhem. Výsledky byly neskutečné. Např. kořen z AWD mi navrhl, abych zrušil staré dobíhající stavebko s vysokým hodnotícím číslem, vzal si nové a k tomu překlenovací úvěr

Nakonec jsem si hypotéku musel vyřídit sám, protože poradci nebyli schopni získat pro mě nabídku lepší, než jsem si našel já sám. Nabízeli pouze sezonní akce bank, o nějakém vyjednávání a snižování nákladů nemůže být řeč krom toho, že mi jeden nabídl i půlku své provize...

Týpek z Partners byl překvapen tím, že mám životko a navrhl mi, abych si od něj nechal udělat druhé

Zažil jsem, jak velké firmy za protislužby od poradenské společnosti nutili své zaměstnance uzavřít životko pouze s jednou poradenskou společností (Absolut In)

Mě výše uvedené k tomu, vytvořit si názor, stačí.

Btw. pro jakou společnost děláš? Možná jsem ještě neměl tu čest...

 | 
S474N  |  15. 04. 2012 17:37

Takze na zaklade dvou zkusenosti s MLM, navic z financni oblasti, uz mas ve vsem jasno a posuzujes MLM jako takovy?

 | 
yowie  |  16. 04. 2012 09:00

jj, jo!

Táhne mi na 30, takže už jsem zažil ptákoviny alá GoldenBiz, který teď usilovně řešíte v jiném fóru, samozřejmě Amway, TalkFusion. Vždy to samé, předražené výrobky a vidina toho, jak se na tom strašně vydělá. Dokonce mi jeden chlapík o TalkFusion (už má nějakej jejich level, nějakej diamant nebo co ), že je mu nějakej video mail u zadku, že je to naprostá blbost v době youtube, facebooku, skype, Viberu apod., ale že prý mu nejde o produkt, ale o systém. Že na tom prý dost vydělává.

A opět jsme u toho, kdo na to má žaludek a kdo ne. Na to, abych tohle cpal svým kamarádům, jsem už prostě starej, zbytečně vzdělanej a mám docela dobrou práci. Krom toho mi těch pár korun nestojí za to, abych se s někým z kamarádů rozešel ve zlém, případně abych byl ve městě, odkud pocházím, za idiota.

Mimochodem i na foru GoldenBizu jsi hovořil o tom, že některé MLM mají dobré produkty...

Před pár dny jsem se tě ptal na jména těch společností a stále čekám....

Není nic jednoduššího, než to sem napsat, když je opravdu znáš.

Do toho!!! Držím ti palce

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 09:17

Snazim se delat vyhradne to, co prinasi me a memu okoli realny uzitek. To, ze takovych veci je jako safranu je jasne, ale vzhledem k tomu, ze se snazim "monitorovat trh", tak si muzu opravdu dukladne vybirat. Ridim se presne tim, co pises - nikomu ze svych znamych bych si nedovolil nabidnout neco, o cem bych nevedel, ze je pro ne vyhodne. A vzhledem k tomu, ze nemam kolem sebe az toliko idiotu, tak to mohou i sami posoudit.

Jinak k tem slusnym, urcite lze zminit Amway - jejich historie hovori o vsem, ale chci upozornit, ze tohle ja nedelam. Zcela nepochybne se jedna o naprosto cisty a legalni MLM, ale na muj vkus maji dost drahe veci (ano, a vim, ze jsou to koncentraty, az me tu zase nekdo bude presvedcovat). Nicmene jsou i jine firmy, ktere delaji jak koser MLM, tak zaroven je tam jasne pridana hodnota navic pro uzivatele. Ale to si myslim, ze je nad ramec teto diskuse.

 | 
yowie  |  16. 04. 2012 09:42

Tak zrovna Amway bylo moje první setkání s MLM v době před nějakými 17 lety. Jeden otcův kamarád se k této "církvi věřících" přidal. Nakonec, přestože se opravdu snažil, už neměl co jíst, takže musel zase najít nějakou práci a dokonce i začít pronajímat místnosti ve svém domě, aby se uživil.

Matka od něj někdy koupila tubu zubní pasty, mohlo to být někdy 1995-1997 za 200,-!!!

Prý to byla velmi speciální multifunkční zubní pasta. Krom prvotního účelu, čištění zubů, jsi totiž mohl po vyčištění zubů to, co ti zůstalo v puse, vyplivnout do kelímku a zalévat s tím kytky. Prý to kromě pasty bylo i skvělé hnojivo!!!

Promiň, ale po tomto jsem já osobně ve věku cca 13 let s Amway skončil a dále se nezajímal, věřím, že chápeš proč...

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 12:15

Ale to nic nerika o tom, jestli je to cisty MLM nebo ne. Ja zase mohu opacit, ze znam lidi, kteri nyni mesicne vydelavaji sestimistne sumy a nic nedelaji.

Ale jak jsem psal vyse, osobne to treba taky nedelam.

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 13:11

myslíš šestimístné sumy na vometácích jako seš ty ?

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 19:32

Ne, ja nemyslim, ja vim. Myslet totiz znamena lejno vedet.

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 23:21

Takže to víš že jsi jenom slouha a vometál ... hmmmm...

 | 
yowie  |  16. 04. 2012 13:33

Ano, to máš rozhodně pravdu a je to ve všech MLM stejné, nahoře je malá partička lidí, kteří vydělávají a jsou schopní(nebo se u toho objevili ve správný čas, (zpravidla na začátku působení té, či oné společnosti).

Pak vytvářejí síť, která pracuje a je hnána snem, že jednou budou jako ti nahoře

Za sebe můžu říci, že třeba ten týpek z Amwaye dopadl hodně špatně, v jeho "věřícím" období se s ním rozešla žena a prý to mezi agenty Amwaye není nic neobvyklého, že příjdou o druha, či většinu kamarádů (já osobně bych taky netrávil čas s někým, kdo mi bude u piva vyprávět o hnojící zubní pastě za 200,-)

Příjde mi vtipné, že se technokraticky zaměřujeme jen na zisky a vydělávání a ne/funkčnost toho či onoho systému, ale já osobně bych do toho přidal i sociální rozměr a to je právě to, že člověk, který zkusí Amway, se dost pravděpodobně vyřadí ze struktur a sítí, kde byl předtím respektován. Případně se rovnou vyřadí z vlastního manželství.

Opravdu to připomíná sekty a to jestli je něco "víc", nebo "míň" MLM je vlastně podružné. Došlo mi, že je to skvělá práce pro různé psychopaty a sociopaty. Bývají to zdatní manipulátoři s andělským obličejem a nemají to, co ostatní lidé, tedy schopnost empatie a svědomí. Tedy jim nevadí, že prodávají šunt, nebo někomu naslibují neskutečné zisky. Pro ně to končí podpisem smlouvy IŽP, nebo prodejem superJaru.

Pro takové lidi je tento systém přesně to pravé.

I na školení Partners se o klientech hovořilo skoro jako o dobytku (klioši, hejlové atd.) ...

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 19:33

Opetovne nesouhlasim, pokud znas 3 MLM a vsechny spatne, tak to nezname, ze i ostatni jsou spatne.

 | 
yowie  |  17. 04. 2012 09:16

Zkus se nad tím zamyslet, kdokoliv, kdo začne jednou pracovat v MLM, tak se snaží něco prodat primárně ve svém nejbližším okolí a pak dále, o to jde. Je to už z principu práce pro lidi, které nadneseně vyhodíš u dveří a oni ti domů vlezou oknem. Ne každý na to má žaludek a právě proto to láká lidi určitého typu. Většinou velmi výřečné a je jedno, jestli prodávají výše zmíněný superJar, IŽP nebo hrnce od Zepteru.

Ostatní typy lidí to většinou vzdají.

Je zajímavé, že tahle moje teze, podle toho co jsem viděl, opravdu sedí.

Nedávno jsem byl cvičně v OVB na schůzce ohledně práce. Strašně po mě toužili

A lanařil mě jeden opravdu nehezký manažer. Samozřejmě jsem se nalákat nenechal, ale o co jde především? Bylo mi pak řečeno, že pán je docela kurevník, což mě vzhledem k jeho vzhledu překvapilo. Bylo mi ale vysvětleno, že dokáže "ukecat" každou ženu.

A to je ono! Poradci, prodejci atp., ačkoliv se ohání finanční a jinou gramotností, primárně cílí na to, člověka ukecat, přesvědčit o své pravdě, přestože ji mnohdy nemají.

Právě proto jsou podle mě mé zkušenosti s poradci tak špatné. Oni to prostě zkouší, pokud jim to nepodepíšu já, tak ten Lojza z vesnice, za kterým jedou po mě, neznalý jejich praktik, jim to podepíše.

A to přesně odpovídá i komentáři slečny Lorencové, to, že v Praze poradcům pšenka moc nekvete, protože jsou tu vzdělanější lidé, kteří se nenechají oblbnout momentálním šarmem a výřečností prodejce, ale zajímají je opravdu jen fakta.

 | 
S474N  |  17. 04. 2012 10:48

Opravdu kdokoliv? Toto generalizovani opravdu miluju, zvlast kdyz vim, ze to neni pravda.

 | 
zigeunerschnitzel  |  17. 04. 2012 13:04

těch tvých 30 účtů taky není pravda .. a co ?

 | 
yowie  |  17. 04. 2012 13:18

Samozřejmě máš pravdu, někteří prodávat nezačnou, a tak jsou brzy odejiti...

Btw. kolik myslíš, že bych měl poznat MLM společností, aby mi to dalo dostatečnou erudici k tomu je hodnotit?

 | 
S474N  |  19. 04. 2012 09:00

Aha, takze ve vsech MLM je nutno neco prodavat? Zajimave, ja vim o nekolika, kde se musi jenom spotrebovavat. Ale holt ten blbej jsem tu ja.

 | 
yowie  |  19. 04. 2012 15:19

To je jistě pravda, ale abys mohl něco spotřebovávat, musí za tebou přijít prodejce/poradce, navyprávět ti pohádky o tom, jak na tom spotřebovávání budete všichni krásně vydělávat a nakonec z vás budou manažeři, a pak se musíš upsat? Nebo se pletu?

Máš na mysli něco jako je ten GoldenBiz a podobné skvělé nabídky?

Maximálně je možné, že to nedělají přes poradce, ale pak těmi úžasnými nabídkami o to víc spamují na forech....

 | 


Reakce pod tímto příspěvkem se již nevětví

asdf  |  12. 04. 2012 21:56

Myslím, že je opravdu trochu rozdíl mezi MLM z finančí oblasti, kde je to brainwashing par excelance a MLM s výrobky (kosmetika, domácí přípravky, léky, různé "zázračné" přípravky apod.), které sice také mohou být neskutečným vymýváním mozků (a často jsou), ale mohou být také založené na docela reálných základech. Mám docela velkou zkušebnost s MLM z různých oborů ať už pasivně či aktivně, takže prostředí znám docela dost dobře. Mohl bych tu o tom napsat opravdu dost, ale prostě krátce řečeno, opravdu nelze všechny MLM házet do jednoho pytle i když osobně bych asi ani nikomu moc nedoporučoval, aby do MLM šel, na druhou stranu ani ho principiálně neodsuzuji. Je to prostě jen systém a závisí zase a pouze na lidech, jak ho využijí či zneužijí.

 | 
S474N  |  15. 04. 2012 17:36

Aha, takze kdyz ty o necem nevis, tak nic neexistuje? Opravdu bryskni logika!

 | 
zigeunerschnitzel  |  15. 04. 2012 23:32

ďáblíku, že ty sis zase nevzal Thorazin

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 09:18

Uz jsem cekal, az zase dorazis, rizecku. Jeste te nikdo nenaklepal?

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 09:34

někdo naklepal tvoji matku a vylíhnul ses ty

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 12:16

No jedno vim 100%, ty se svym cvrckem si to opravdu nebyl.

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 13:09

Tys na mě koukal když jsem ti vojížděl matku Doufám že si u toho neonanoval

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 19:33

Tys ojizdel matku? A sroubek taky?

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 23:23

Aha .. tak ted tomu rozumím - tvůj fotr se jmenuje šroubek a společně jste vojížděli tvoji matku ... no není divu že tě zavřeli do cvokhausu

 | 
S474N  |  17. 04. 2012 10:49

Jo, jo, pozdravuj v Polsku.

 | 
zigeunerschnitzel  |  17. 04. 2012 13:06

a koho ? V Polsku je tvůj fotr nebo tvoje matka ? A v který léčebně jsou

 | 
galan.marten  |  12. 04. 2012 10:12

Pavla Lorencová je trdlo. Zas nemá na chleba, tak MUSELA napsat článek na téma, kterému vůbec nerozumí. Což je pro agenty Finexpertu příznačné.

Na MLM samotném nic špatnýho není. Je snad něco špatnýho na autech, když se v nich ročně zabije pár stovek lidí? Podle Pavly Lorencové všechno.

Podstatou práce toho tzv. poradce je prodej z velmi jednoduchého důvodu. Je to kvůli situaci na trhu (je přeagentováno) a PŘÍSTUPU LIDÍ K VLASTNÍM FINANCÍM (úplně na ně se*rou, jakoukoli dobrou změnu vnímají jako smrtelné zlo - raději budou několik let platit naprostou sra*čku, hlavně ať nemusí měnit trvalý příkaz, pojištění je nezajímá - chcou si platit výblitky k ničemu, aby měli pocit, že pro sebe něco udělali, důvěryhodným partnerem pro ně není absolvent pěti ekonomických fakult a bezpočtu školení, ale traktorista Pepa odvedle, se kterým si vždycky tak dobře pokecají o tom haj*zlovi Kalouskovi).

Na druhou stranu musím přiznat, že většina agentů je finančně i odborně negramotná a věří kravinám, které jim nakukají školitelé. A kolikrát agentům chybí i obyčejný selský rozum (naplácám do smlouvy všechna připojištění, protože co kdyby se něco stalo, že - ať klient dostane aspoň něco, co na tom, že mu bude taková částka k hov*nu).

 | 
kk  |  12. 04. 2012 13:48

A co je podle Vás lepší: klient může platit jen nízkou pojistku, takže v případě invalidity dostane jen 200 tisíc, což ho celkově nespasí, nebo si nebude platit vůbec nic, nic nedostane, ale ušetří na pojistném a bude tak mít našetřeno 80 tisíc? A není přesně tohle věc, kterou by měl (po důkladném vysvětlení situace poradcem) rozhodnout sám klient?

 | 
Pavla Lorencová  |  12. 04. 2012 18:24

Dobrý den, jestliže je Pavla Lorencová trdlo proto, že se ptala těch poradců, kteří s MLM systémem mají osobní zkušenost (a byli hned tři, ne jen jeden), tak prosím, klidně si to myslete:)) S pozdravem

Pavla Lorencová:)

 | 
qazik  |  12. 04. 2012 19:06

copak, ksefty se nehejbou, tak ma panacek nervy na pochodu?

 | 
Radek  |  12. 04. 2012 11:37

nejvíc je na tom smutné, že celý systém vlastně funguje na chamtivosti lidí, kteří se snaží vydělat na finanční negramotnosti českého národa :) Obíráme se navzájem a o tom to celé je. Proč to děláme? "Všichni musíme platit hypotéku" (citát z filmu: Děkujeme, že kouříte)

 | 
kk  |  12. 04. 2012 13:43

Radku, plácáte nesmysly. MLM je systém, které využívají všechny poradenské firmy v oboru a to na celém světě. Ten systém má nedostatky (např. to, že nováčci mohou natropit hodně škody, pokud je vedoucí tvrdě nekontroluje), ale je prostě nejefektivnější. A to, že se najdou špatní poradci, není systémem, ale prací některých firem na trhu. A to i v zahraničí - vzpomeňte na některé průšvihy v Německu (OVB, AWD, ...). A dokonce i ve společnostech, kde je systém nastaven výhodně pro klienta, se vyskytnou lidé, kteří neodvedou dobrou práci.

 | 
yowie  |  12. 04. 2012 19:40

Tady bych řekl, že v širším měřítku má Radek pravdu, co je podstatou kapitalismu? Přece chamtivost a snaha urvat pro sebe co nejvíc. Nebyl to snad už Adam Smith, nebo někdo z jeho následovníků, kdo tvrdil, že pekař nepeče housky proto, aby udělal zákazníkovi radost, ale proto, aby na nich vydělal?

 | 
Rozum  |  12. 04. 2012 14:02

Star-up! http://www.joysoflife.cz... reg.č.:cz00000007 „PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOST“ Česká společnost TALFEANA TRADE s.r.o. ,IČ: 241 24 745 se zahraničními investory hledá schopné managery pro Program řízené podpory „RADOSTI ŽIVOTA“ na tyto pozice: 1. Ředitel regionálních managerů 2. Regionální manager 3. Obchodní zástupce 4. Manager pro neziskové organizace 5. Manager pro věrnostní systém Nabízíme: • Účast na startu projektu v ČR a následně v dalších zemích • Výhradní licenci v regionu • Exkluzivní produkty, které nemají na trhu konkurenci viz. www.joysoflife.cz • Po zkušební době možný trvalý pracovní poměr • Možnost získání finanční podpory ve výši 5x10.000 Kč Požadujeme: • Vzdělání - pozice 1. a 2. - středoškolské s maturitou - pozice 3. – nemáme zásadní požadavky • Obchodní zkušenosti s přímým a internetovým prodejem • Flexibilitu • Pro pozici 1. vlastní kancelář • Cizí jazyky vítány Životopisy s upřesněním požadované pozice zasílejte na kariera@joysoflife.cz

 | 
Mojmír Urbánek  |  12. 04. 2012 19:12

Dobrý den.

Rád bych upřesnil obsah článku. Kritika použita v článku se snáší na hlavu systému, nikoliv firem. To, jak s celým systémem firma naloží už je otázka na ní, ale já osobně přímo kritizuji systém MLM. Ne však proto, že opravdu funguje a to co funguje musí být označeno jinou firmou za špatné, ale hlavně proto, že systém vychovává zprostředkovatele, kteří nemají s poradenstvím nic společného. Systém nutí lidem zajistit produkt, který nepotřebují a využívá finanční negramotnosti klientů a chytrosti takových zprostředkovatelů. Nevydřoval jsem se k světlým vyjímkám, kteří v takovýchto systémech opravdu jsou.

S pozdravem Mojmír Urbánek

 | 
Pavel  |  13. 04. 2012 08:44

Jak jsem zde pochopil, autorovi jde o pomluvu konkurentů v oblasti finančního poradenství a kvůli tomu neváhá nakydat špínu na celý obor MLM. Tento člověk zjevně vůbec nemá páru, jak fungují jiné MLM společnosti, přesto si osobuje právo hovořit za celý obor. Skutečně Vám pane šéfredaktore "tleskám" za propagaci takových tupců. Sám v MLM podnikám více než 10 let a jedním z důvodů, kromě nadstandardního výdělku je i etičnost, ke které nás mateřská firma vede a kterou si i pečlivě hlídá.

 | 
S474N  |  15. 04. 2012 17:39

Jenom pro zajimavost, jaky MLM delate?

 | 
zigeunerschnitzel  |  15. 04. 2012 23:29

a co ty děláš, když právě nemáš mokré sny o 30 účtech ďáblíku ? Že ty otravuješ s Herbalife

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 09:19

Ale to vis ze jo, blaznum se ma vsechno odkyvat.

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 09:33

Pověz nám nějakou pohádku o "svých" 30 účtech... at se zasmějeme trotle

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 12:16

Zasmejete? Jo vas je tam vic, nebo pouze pouzivas plural majesticus?

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 13:08

uhodl, je nás tady víc a už se dlouhou dobu smějeme tvým "odborným radám" z oblast financí a ted dokonce i MLM

 | 
S474N  |  16. 04. 2012 19:34

A kolik vas pacientu je na tom pokoji?

 | 
zigeunerschnitzel  |  16. 04. 2012 23:20

ty už si nevzpomínáš kolik vás je na pokoji ? Ten Thorazin

 | 
tk  |  25. 04. 2012 12:52

Ten článek je silně tendenční. A navíc obsahuje "zkušenosti" neúspěšných. Bylo by férovější napsat, že MLM alias multi level marketing = víceúrovňový marketing je metoda distribuce s vyloučením mezičlánků. A přednáší se na vysoké škole v zahraničí již řadu let. *** Diskutérovi napadajícímu Amway. Buď o té firmě nevíte nic, nebo jste záměrně lhal. Když mi někdo dává garanci 100 procentní spokojenosti s výrobkem na dobu 90ti dnů, potom Vaše tlachy o předražení výrobku jsou nesmyslem, že? Pokud se Vám nelíbí užitná hodnota produktu vůči ceně, tak ho vraťte a dostanete VŠECHNY peníze zpět. Takže jste výrobek vysoké jakosti používal zadarmo. *** Napadat prodejce finančních produktů kterékoliv společnosti je ubohé. Proč nenapadáte ty, kdo ty produkty vypouští do světa? Tyto instituce navíc dozoruje příslušná centrální banka. Takže jsou všichni blbí a jenom vy diskutéři máte mezi ušima i mozek? ... Spočítejte si, na kolik vás vyjde pojištění samostatných rizik života a na kolik vás to vyjde jako připojištění. Potom tlachejte. A bez kvalitní pojistky žije jenom idiot. *** etc. etc. *** Místo plkání u compu o tom, čemu nerozumíte, se jděte raději projít na čerstvý vzduch

 | 
yowie  |  26. 04. 2012 15:49

Pokud Vám vadí zkušenosti neúspěšných, napište zkušenosti úspěšných, nikdo vám nebrání...

Samozřejmě, MLM se vyučuje na vysokých školách, stejně jako se na jiných vysokých školách můžete zabývat třeba levicovým/pravicovým extremismem. To, že se něco někde vyučuje, nic neznamená...

K tomu Amway, pokud vám hnojící zubní pasta vyhovuje, no problem, hnojte až do aleluja. Já bych za ni 200 nedal, protože za to prostě mám jiných deset zubních past, i bez skvělého systému který nevylučuje mezičlánky. Až bude tato skvělá pasta za 20,-, jako většina ostatních, začnu o ní přemýšlet.

Btw. proč je tak drahá, když jsou vyloučeny ty mezičlánky?

Jinak nelze obviňovat pojišťovny, ty jsou k tvorbě celoživotních produktů v podstatě nuceny poradenskými firmami.

Šel byste jako poradce udělat někomu pojištění, ze kterého budete mít na provizi třeba 200,-?

Asi ne co?

 | 
Sasounecek  |  04. 09. 2012 14:35

Ahoj ;) Podívej se na tyto stránky, najdeš tam jednoduchý a účinný způsob jak si vydělat na internetu. Veškeré potřebné informace najdeš na www.revolucni-prijem.cz/1B4254

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená