FinExpert.e15.cz

Možnost zrušení II. pilíře důchodového systému vyvolává obavy. Nejsou na místě

Praha, 27. května 2013

Nejen postupné prodlužování důchodového věku, které je razantnější než v jiných zemích západní Evropy, také nejistota udržitelnosti reformovaného penzijního systému trápí Čechy. Nejistotu vyvolává zejména otázka, co by se stalo s úsporami střadatelů v případě, že by vláda přistoupila ke zrušení II. pilíře. Přestože se o možnosti zrušení II. pilíře aktuálně neuvažuje, jsou připraveny postupy, jak by se tato situace řešila, kdyby k ní v budoucnu opravdu došlo. Lidé o své peníze rozhodně nepřijdou.

„Jednou z nejčastějších otázek, kterou si klienti kladou v průběhu rozhodovacího procesu týkajícího se zajištění stáří je, co se stane s naspořenými penězi v případě zrušení II. pilíře. Potenciální střadatelé se obávají, že jim stát nedokáže zajistit jejich peníze,“ potvrzuje Martin Špaček, produktový manažer serveru Sfinance.cz. „Míra rizika, že klient přijde o peníze vložené do II. pilíře důchodového systému je přitom mizivá,“ podotýká Špaček.  

Penzijní společnosti postavily strategii pro případ zrušení II. pilíře na principu převedení prostředků ze II. pilíře do III. pilíře (doplňkové penzijní spoření). Počítá se s tím, že  3 % z odvodů státu budou vrácena zpět do I. (průběžného) pilíře a 2 % z platu, která si posílají lidé do druhého pilíře  včetně dosažených výnosů by byla převedena do III. pilíře, a to včetně možnosti například čerpání „předdůchodu“.  „Tato varianta je i přes snížení státního důchodu stále velmi výhodná,“ dodává Špaček.

Bankovní domy zdůrazňují, že i kdyby měla v budoucnu jakákoliv vládní strana politickou sílu na zrušení druhého pilíře, pak by rozhodně nedošlo ke „znárodnění" naspořených prostředků. Zájem vlády naopak je, aby si lidé na penzi spořili, protože je jisté, že výše státních důchodů bude výrazně klesat.

Nespoření si = společenská nezodpovědnost

Je nepopiratelné, že myslet na stáří v ekonomicky aktivním věku je na místě. Dnes ještě nikdo přesně neví, jaký bude státní důchod při odchodu do penze např. za padesát let. Jisté však je, že důchody z I. pilíře poklesnou.  "Státní penze budou postupně klesat až na 50 procent dnešních hodnot v roce 2050. Až budou Husákovy děti v penzi, budou jim přispívat na důchod slabé ročníky," varuje premiér Petr Nečas.

„Spoléhat na mezigenerační solidaritu příliš nejde,“ říká Martin Špaček. „Snažíme se klientům předkládat fakta dokazující, že spořit si na důchod je v současné době nutností,“ dodává.

Na čem je II. pilíř důchodového systému postaven?

Po dobrovolném rozhodnutí klienta pro vstup do II. pilíře důchodového systému dojde k vydělení 3 procent z odvodů na sociální pojištění. Další 2 procenta z hrubé mzdy musí zájemce o II. pilíř přidat ze svého platu. Do nového pilíře tedy každý odvede 5 procent z výdělku. Tyto peníze se zhodnocují v závislosti na zvolené investiční strategii.  
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená