FinExpert.e15.cz

Možné změny a novela zákona o spotřebitelských úvěrech

Co bude znamenat pro klienty bank, a co pro banky samotné?
Možné změny a novela zákona o spotřebitelských úvěrech

Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o spotřebitelských úvěrech. Co to bude znamenat pro klienty bank, a co pro banky samotné? Pro koho bude mít novela užitek, a komu může naopak přitížit? Zeptali jsme se několika bankovních institucí.

Co by měla novela obsahovat

Zatím nikdo neví, jakou přesnou podobu bude novela o spotřebitelských úvěrech mít. Jde tedy více méně o spekulace, přesto jsou zde některé indicie. Půjde v podstatě o to, že klienti, kteří si vezmou hypotéku, budou moci jednou ročně splatit čtvrtinu hypotéky bez jakékoliv sankce a to i mimo termín fixace. Diskutuje se i o tom, že by mohlo být možné ukončit hypotéku, předčasně ji celou splatit. Ale pouze z vážných důvodů, jako je například úmrtí, dlouhodobá nemoc, invalidita.                 Změny se budou samozřejmě dotýkat hypoték uzavřených až po schválení platnosti novely.

Hypotéka krok za krokem

Hypotéka krok za krokem

Ještě než začnete přemýšlet, jaký byt koupit a u kterého ústavu si hypotéku vzít, zvažte, zda jste vůbec schopni ji splácet.

Jak se k tomu staví banky

Podle Hypoteční banky je český hypoteční byznys založen na obchodování s hypotečními zástavními listy (HZL). „Pokud má být HZL pro investora bezpečný, kvalitní a dobrý investiční nástroj, tak nelze akceptovat riziko předčasného splacení úvěru. Dále předpokládáme, že celý proces získání úvěru se s velkou pravděpodobností zkomplikuje, a to nejen pro bankovní domy, ale také pro klienty. Už dnes není smluvní dokumentace jednoduchá. Očekáváme, že v důsledku tak přibude další papírování, které může mít vliv také na délku vyřizování hypotečního úvěru,“ doplňuje Marie Mocková, tisková mluvčí Hypoteční banky.                                                                                                                                      

U Airbank například na změnu zákona nečekají a u služby převedení hypotéky nabízí svým klientům mimořádné splátky bez omezení i během fixace zdarma.                                          

Podobné je to i u Raiffeisenbank. „Pokud si klient u nás sjedná tzv. turbo sazbu, má už dnes právo po každých 12 anuitních splátkách splatit až 25 % nesplacené jistiny zdarma. Stejně tak zdarma jsou mimořádné splátky k datu změny úrokové sazby nebo splacení hypotečního kontokorentu,“ říká tiskový mluvčí Raiffeisenbank, Tomáš Zavoral.

Stoprocentní hypotéky

„100% hypotéky fungují na obdobném principu, jako klasické hypoteční úvěry, tedy banka klientovi za předem stanovený úrok půjčí peníze na pořízení nemovitosti, klient pak po dobu splácení úvěru dává bance do zástavy tuto nemovitost (nebo jinou v dostatečné hodnotě). Rozdíl je zde v tom, že banka klientovi půjčuje prostředky rovnající se ceně zastavované nemovitosti. Podstupuje tak vyšší riziko, cena nemovitosti se totiž může změnit, navíc s jejím prodejem jsou spojené další náklady. Banka tak v případě, že klient přestane hypoteční úvěr splácet a nemá zájem situaci řešit, nemusí získat zpět své prostředky v plné výši. To se odráží do vyšší rizikové přirážky a tedy vyšší úrokové sazby u 100% hypoték,“ vysvětluje Marcel Bodnár z UniCredit Bank. A právě z toho má obavy Česká národní banka. Proto chce vydat nařízení, které by mohlo banky omezit v otázce toho, na jak velkou část hodnoty nemovitosti mohou úvěr poskytnout.

Co si myslí banky o stoprocentních hypotékách. Mohou je opravdu ohrozit? 

Banky prozradily, že zájem o stoprocentní hypotéky je nižší než v minulosti, některé dokonce uvádí, že je téměř minimální. Faktem je, že banky mají pro tento typ hypoték velmi přísná kritéria. Hypotéky mají vyšší úrokové sazby (v průměru o 1,0 až 1,5 pcb). Tím jsou pro klienty bank málo atraktivní. Hypoteční banka proto uvádí, že ani chystaná opatření nebudou pro banky zásadní.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

RB - cituji: "Pokud si klient u nás sjedná tzv. turb...
Tomáš
2. 7. 2015, 08:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená