FinExpert.e15.cz

Moře a pláže i bez peněz

Ještě před několika lety bylo cestování pro většinu občanů socialistického Československa tabu. Ostnaté dráty zmizely a spolu s nimi i nutnost mít na dovolenou peníze. Finanční situace nehraje roli a na Kanárské ostrovy se podíváte i zadarmo.
Moře a pláže i bez peněz

Pobyt u moře nebo poznávací zájezd si můžete pořídit, i když momentálně nemáte na účtu ani korunu. Život na dluh se stal velmi oblíbeným a českou ekonomiku víceméně táhnou útraty domácností (celkový dluh českých domácností v poměru k HDP je kolem 10 %, zatímco vyspělé evropské země jako Francie, Německo nebo Velká Británie dosahují hodnot v rozsahu 36–69 %.).

Rostoucí zájem o nákup zboží na úvěr je podle bank a firem splátkového prodeje zřetelný i v České republice. Platební morálka klientů těchto firem je přitom dobrá a předpokládá se, že i v budoucnu bude schopnost domácností splácet půjčky vysoká. V hodnocení základních finančních ukazatelů, jako je poměr dluhu domácností ke zdrojům splácení (například disponibilnímu důchodu), jsou na tom domácnosti velmi dobře, dokonce lépe než mnohé podniky. Peníze na dovolenou můžete získat prostřednictvím splátkových společností, popřípadě požádat o spotřebitelský úvěr v bance nebo zaplatit kreditní kartou a úvěrovou kartou. Novinkou v oblasti prodeje zájezdů na splátky je nabídka společnosti Fischer, která svým klientům dává na výběr mezi nulovou přímou platbou (akontací) nebo nulovým navýšením.

Spolupráce je vždy výhodou

Cestovní kanceláře zatím s úvěrovými společnostmi tolik nespolupracují, což klientům způsobuje zbytečnou ztrátu času. Kooperace cestovky se splátkovou organizací totiž umožní vyřídit vše na jednom místě, u sebe musíte mít pouze potřebné doklady. „Smlouva je sepsána a podepsána přímo v cestovní kanceláři mezi klientem a prodejcem cestovní kanceláře,“ vysvětluje postup zástupce společnosti Cetelem. Spolupráce cestovní kanceláře se splátkovou firmou se vyplatí i z důvodu zajímavějších podmínek úvěru – zájezd můžete pořídit s nulovou akontací nebo bez navýšení.

Leťte teď, plaťte pak

Jednička na tuzemském trhu, cestovní kancelář Fischer, nově nabízí cestovatelům několik možností nákupu na dluh. Nové produkty splátkového prodeje byly představeny na dnešní tiskové konferenci a nabízejí možnost podívat se do zahraničí téměř každému. Pokud klient nemá žádné peníze, může si zvolit nulovou přímou platbu a při podpisu smlouvy nic neplatí. Dovolenou následně uhradí až ve splátkách podle splátkového kalendáře, který může být rozložen podle vlastní volby na 5 až 14 měsíčních splátek. Druhou možností je varianta nákupu dovolené s nulovým navýšením. V tom případě cestovatel zaplatí přímou platbu ve výši 10 % z ceny zájezdu a zbytek doplatí ve splátkách nejpozději do 3 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy.

Co všechno potřebujete

Partnerem cestovní kanceláře Fischer je splátková společnost Cetelem. K nákupu dovolené bez peněz potřebujete jako obvykle občanský průkaz, potvrzení o příjmu ze zaměstnaneckého poměru (formulář je k dispozici na pobočkách cestovní kanceláře nebo na internetové stránce www.dovolenazanulu.cz nebo www.fischer.cz; lze rovněž použít výplatní pásku nebo výpis z účtu, je-li na něm uveden zaměstnavatel) a pro zájezdy nad 30 000 Kč také doklad prokazující trvalé bydliště (například výpis z bankovního účtu nebo potvrzení o platbě za odběr plynu či elektřiny). Během čerpání úvěru máte možnost uzavřít pojištění proti neschopnosti splácet (pojišťovna Cardif). Dlužno podotknout, že možnost dovolené na splátky se nevztahuje pouze pobytové zájezdy, ale s prázdnou kapsou můžete letět i do Londýna nebo Paříže na poznávací zájezd.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na Rio de Janeiro - jeli byste na dovolenou na splátky?

Můžete mít lepší dovolenou

Podle představitelů cestovní kanceláře Fischer jsou všichni zaměstnanci odborně vyškoleni a na jedné z 28 poboček doporučí nejvhodnější způsob financování dovolené včetně výše respektive doby splácení a uzavřou s klientem všechny potřebné smlouvy. O dovolenou na splátky nebyl v minulých letech takový zájem, ale tento trend se pomalu mění. „Zadlužení se bojím, ale zase si mohu dopřát lepší dovolenou nebo doplňkový servis, takže pořízení zájezdu na splátky nezavrhuji. Záleží, co letos cestovní kanceláře nabídnou, ale pro mě je zajímavá možnost nulového navýšení a kvalitní služby silné cestovky,“ vyjadřuje svůj postoj Jana Losertová z Brna.

Co nabízí Čedok?

Dovolenou na splátky je možné zakoupit i u cestovní kanceláře Čedok. Na rozdíl od Fischera ale svým klientům půjčku s nulovým počátečním vkladem ani s nulovým navýšením nenabízí. V současnosti mohou klienti Čedoku využít tří druhů úvěrů - nabídku úvěrové platební karty OK (GE Capital Multiservis), spotřebitelský úvěr s názvem Doroka a spotřebitelskou půjčku Sporoservis ČS až do výše 100 tis. Kč. Zákazníci musí v Čedoku zaplatit minimálně 30 % ceny zájezdu. Zbytek se splácí ve 4 až 12 měsíčních splátkách. Na nákup na splátky není potřeba ručitel, a v případě ceny zájezdu do 18 tis. Kč ani potvrzení o příjmu. Na rozdíl od Fischera, který výši úvěru limituje 80 000 Kč, Čedok takovou hranici nemá (záleží však na bonitě klienta).

Úvěrová karta?

Úvěrové karty jsou svojí funkcí a možnostmi velmi podobné kartám kreditním. Fungují na principu revolvingu a peníze, které na kartu získáte, splácíte určitým procentem z úvěrové rámce měsíčně. Nejznámějšími nákupními uvěrovými kartami jsou Aura (Cetelem), Yes (Home Credit) a OK karta (GE Capital Multiservis). Nákup dovolené na splátky pomocí uvěrové karty je zajímavý z toho pohledu, že odpadá administrativa spojená s vyřízením úvěru a navíc nepotřebujete žádnou akontaci. Řádně platící klienti cestovní kanceláře Fischer získají úvěrovou kartu Aura MasterCard Electronic zdarma.


Modelové příklady

Mladá tříčlenná rodina, která dosud trávila dovolenou pouze v tuzemsku, chce poprvé odjet na týdenní dovolenou k moři. Zájezd do Chorvatska na 8 dnů stojí dva dospělé celkem 16 000 Kč. Dítě má pobyt zcela zdarma. Řešením je kompletní nákup dovolené na splátky v libovolné variantě.    

Varianta nulové přímé platby:

  • klient se rozhodl pro splácení po dobu 10 měsíců
  • měsíční splátka bude ve výši 1 797 Kč
  • úrokové navýšení činí pouze 197 Kč měsíčně

Varianta nulového navýšení:

  • přímá platba při sjednání smlouvy ve výši 10 % z ceny zájezdu = 1 600 Kč 
  • klient zaplatí úvěr do tří měsíců od podpisu smlouvy 
  • pokud se klient po třech měsících rozhodne, že  bude  poskytnutý  úvěr splácet v malých měsíčních splátkách, bude platit 1 728 Kč po dobu 10 měsíců, (úrokové navýšení 288 Kč měsíčně)

Tříčlenná rodina trávila každý rok svou letní dovolenou na ostrově Hvar, čtrnáctidenní dovolená je stála včetně polopenze 26 000 Kč. Letos by však rádi vyzkoušeli něco nového. Podobný pobyt na Krétě je o 8 000 Kč dražší. Rodina už má našetřeno 26 000 Kč potřebných na dovolenou na Hvaru, zbytek vyřeší prostřednictvím nákupu na splátky.

Varianta nulového navýšení:

  • rodina při sjednání smlouvy zaplatí přímou platbu ve výši 26.000 Kč a uzavře úvěrovou smlouvu na zbývajících 8.000 Kč, které zaplatí bez navýšení do 3 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy.

Zdroj: údaje CKF


Pořídili byste si dovolenou na splátky? Co si myslíte o nabídce cestovní kanceláře Fischer? Vyjádřete svůj názor v diskuzi pod článkem!

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Proč ne?
Sharky
24. 4. 2004, 12:33
Celkem pěkné
fany
22. 4. 2004, 13:53
Re: Proč ne?
JJ
18. 4. 2004, 01:06
Proč ne?
Satan Claus von Reckovic
17. 4. 2004, 08:52
ani omylem
Michal
7. 4. 2004, 15:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená