FinExpert.e15.cz

Mongolsko: Mrazivá země modrého nebe

Široké obzory s kočovnými kmeny, jejichž příslušníci se na koních „rodí a umírají“, bohatá kultura a pozoruhodné tradice.
Mongolsko: Mrazivá země modrého nebe

To jsou znaky Mongolska – země, která zůstává jedním z posledních míst, jež turisté ještě nestačili příliš „zcivilizovat“. Mongolsko je tak daleko od jakéhokoli mořského pobřeží, že žádná vodní masa nemůže nijak zmírnit jeho klima. Nenechte se ošálit tím, že se mu říká „Země modrého nebe“. Je sice pravda, že je tady během roku zhruba 260 slunečných dní, ale mnoho z nich patří do dlouhé subarktické zimy. A tak můžete ještě na konci dubna vidět na poušti Gobi sníh a do konce června se podivovat nad stále zamrzlými jezery. Z extrémů je zvlášť potřeba upozornit na lednové a únorové mrazy kolem -30 °C a dusivé prašné bouře, které se objevují během jara v dubnu a květnu. Mezi červnem a zářím je krátké období dešťů, ale srážky jsou velmi mírné. Proto je nejvhodnější období pro návštěvu země právě od června do září. V případě, že vám nevadí zima, zvlášť do Ulánbátaru můžete přijet i jindy.

Fakta
Rozloha 1 564 116 km2, tedy asi 21× větší než ČR; délka hranic: 8 220 km (z toho 4 677 km s Čínou, 3 543 km s Ruskem); obyvatel: cca 2,8 milionů; nejnižší/nejvyšší bod: Hoh Nuur 518 m / Nayramadlin Orgil (Huyten Orgil) 4 374 m.

Vlajka
Mongolská vlajka doznala v roce 1992 významnou změnu – mongolský lámaistický státní symbol „soyombo“ byl korunován plamenem namísto dřívější pěticípé hvězdy.

Vízum možná i bez pozvání

Pro vstup do země potřebujete jako občan ČR především vízum a cestovní pas, jehož platnost musí přesahovat dobu platnosti požadovaného víza o minimálně jeden rok. Vízum si zajistíte na zastupitelském úřadu Mongolska v Praze, přičemž pro jeho udělení potřebujete několik náležitostí.

V prvé řadě je potřeba předložit originál pozvání ověřeného mongolskou Agenturou pro cizince a otázky občanství. Toto pozvání jsou společně s vízem schopny zajistit specializované cestovní agentury. Někdy ovšem může konzul mongolského velvyslanectví udělit výjimku a požadavek pozvání negovat, což se děje poměrně často a je tedy možné, že vízum získáte i bez pozvání. Kromě pasu musíte předložit vyplněný formulář žádosti o udělení víza (je třeba vyzvednout na velvyslanectví, nelze ho zaslat poštou), dvě fotografie a správní poplatek. Podle druhu víza se výše poplatku pohybuje od 15 USD za jednorázové průjezdní vízum na 14 dní po 65 USD za vícenásobné návratné vízum na 6 měsíců.

Vízum je obvykle vyřízeno během jednoho týdne, přičemž existuje i stoprocentní expresní příplatek, který umožňuje získat jej během jednoho dne. Z důvodu organizační náročnosti nedoporučuji nechat si udělit pouze vstupní vízum, protože pak musíte před odjezdem z Mongolska vyřídit ještě výstupní vízum na konzulárním odboru MZV Mongolska (Enchtajvny gudamdž 7-A, Ulánbátar, tel. 976 11 311 311).

Více informací na:

Letadlem – z Prahy, ale draze

Nízkonákladové společnosti dosud Mongolsko neobjevily, proto se budete muset spokojit s tradičními leteckými dopravci. Z Prahy létají přímo do hlavního města Ulánbátaru společnosti Aeroflot a Korean Air. Pokud byste chtěli do Mongolska letět na konci července a vracet se na konci srpna, měli byste možnost volby z následujících alternativ. Zpáteční letenka Aeroflotu s 6měsíční platností a přestupem v Moskvě by i s letištními poplatky stála 23 825 Kč a cesta by včetně přestupu trvala 15 hodin. Korean Air nabízely letenku s 3měsíční platností s přestupem v Soulu – ta by stála bezmála 30 000 Kč a cesty by trvala přes 20 hodin. S Aeroflotem můžete letět i z Vídně, ale určitě ne za příznivějších finančních podmínek. Při odletu z mezinárodního letiště v Ulánbátaru je nutné zaplatit v mongolské měně letištní poplatek ve výši 12 500 MNT (cca 11,5 USD, resp. 250 Kč), děti do 12 let 6 250 MNT (cca 6 USD, resp. 125 Kč).

Registrace nad měsíc

V případě, že se v zemi nezdržíte déle než 30 dní, nemusíte se registrovat; u veškerých delších pobytů je nutná registrace v hlavní úřadovně Agentury pro cizince a otázky občanství (ústředí Agentury sídlí v centru hlavního města na adrese: Čingisín orgon čulú 11, Suchbátar dúreg, Ulánbátar) nebo na policejní správě v centrech provincií do 10 dnů po příjezdu na mongolské území.

K provedení registrace je potřeba mít cestovní pas, jednu fotografii a příslušnou žádost, kterou vyzvednete přímo v agentuře. V případě nesplnění registrační povinnosti by vám hrozily vysoké pokuty. Před odjezdem z mongolského území jsou zaregistrovaní cizinci povinni v úřadovně Agentury (resp. na policejních správách v provinciích) registraci zrušit, což probíhá na počkání.

Místo pro stan je všude

Mongolská měna tugrik (MNT) se nevyznačuje vysokou stabilitou, a proto majitelé hotelů, restaurací a obchodů namísto ní rádi přijmou americké dolary (britská libra a euro se tady zatím neprosadily). Směnu valut je nutné provést v hlavním městě, mimo něj je směnáren velmi málo. Při platbách se musíte spolehnout převážně na hotovost. Cestovní šeky je možné vyměnit pouze v hlavním městě a rovněž jen zde můžete v některých hotelech použít k platbě kreditní karty.

Jestliže budete přespávat v zařízeních střední úrovně a příliš nešetřit na jídle ani návštěvách památek, počítejte s útratou kolem 80 USD na den. V případě, že se uskrovníte, budete kempovat a o náklady na dopravu (terénní vůz nebo minibus) se budete dělit s dalšími cestovateli, lze tyto náklady srazit na 30–40 USD.

Ceny a nabídka ubytování jsou velmi rozdílné v Ulánbátaru a zbytku země. V hlavním městě je nejen širší nabídka, ale rovněž vyšší ceny. Hlavní možností je mimo mongolskou metropoli kempování. Pokud budete mít vlastní stan a další vybavení, můžete je rozdělat prakticky kdekoliv. Ve volbě místa jste limitování prakticky jen dopravou a zásobami jídla; je prakticky vyloučené, abyste narazili na projevy nepřátelství.

Bydlet jako kočovníci

Rozšířené jsou takzvané „ger kempy“ – ubytování v jurtách upravených pro západní turisty. Platí se 20–30 dolarů na osobu a noc včetně jídla. Jestliže chcete šetřit a máte vlastní zásoby jídla, může se vám podařit usmlouvat až 50 % z této ceny. Pokud budete mít štěstí, dostanete pozvání k přespání od skutečné nomádské rodiny v jejich jurtě, za což se platí jen vzácně. Hostitel pro vás bude pravděpodobně i vařit – v tom případě je zdvořilé nabídnout něco ze svých zásob.

Hostely jsou k dispozici pouze v hlavním městě a cena za přespání ve společné noclehárně je kolem pěti dolarů. V Ulánbátaru můžete využít i nabídku hotelů, které si účtují od 35 dolarů za jednolůžkový pokoj po částky téměř přesahující vaši představivost.

Léky vezte s sebou

V Mongolsku je kolem 500 nemocnic a poliklinik, ale jejich úroveň je velmi nízká, proto je využijte jen v nejnutnějších případech. Za ošetření se vždy platí v hotovosti, proto si základní zásobu léků dovezte z ČR a na cestu uzavřete cestovní zdravotní pojištění.

Důležitá telefonní čísla

  • policie – 102
  • hasiči – 101
  • první pomoc – 103
  • informace o vlakové/letecké dopravě – 194/198

Mongolské cestování

Letadlem

V zemi je celkem 81 letišť, z toho ovšem jen 31 stálých a pouze osm má zpevněnou přistávací plochu. Jediné dvě společnosti, které zajišťují vnitrozemskou dopravu jsou státem vlastněné Mongolian Airlines (MIAT) a jejich jediný soukromý konkurent Aero Mongolia. Dopravní síť je uspořádána hvězdicovitě s centrem v Ulánbátaru, takže pokud poletíte z jednoho menšího letiště na druhé, vždy musíte přestupovat v hlavním městě.  Cena letenek pro cizince je vyšší než pro rodilé Mongoly, takže je výhodně nechat koupit letenku někoho z místních. Platí se každopádně v dolarech nebo kreditní kartou. Letenka do města Mandalgovi, asi 300 km od Ulánbátaru, stojí cca 50 USD, let do vzdáleného Ulaangom vás přijde na cca 200 USD. Nejjistější je kupovat letenku přímo na letišti a nezapomenout jej opakovaně potvrdit. Vzhledem k tomu, že aerolinky nemají k dispozici rezervační počítačový systém, je možné koupit vždy jen letenku pro let z místa, kde se právě nacházíte; nikoli rovnou zpáteční lístek.

Vlakem

Mongolsko má 1 750 km železnic, což je vzhledem k rozloze země směšně málo a je jen velmi málo tras, pro něž byste mohli tuto dopravu využít. Ve vlaku jsou jen dvě třídy a lístek do vyšší třídy je potřeba zamluvit na nádraží alespoň deset dní dopředu. Z Ulánbátaru můžete jet do měst Choir, Darkhan, Erdenet, Sainshand, Sükhbaatar a Zamyn-Üüd, přičemž nejlevnější je šestihodinová cesta do Choir, kam lístek v první/druhé třídě stojí 5 300/2 000 MNT. Za jízdenku do zhruba 15 hodin vzdáleného Zamyn-Üüd byste dali 9 700/4 100 MNT.

Autobusem

Popularita autobusů vzrůstá, ale ani s nimi se nedostanete zdaleka všude. Navíc je jízda velmi pomalá. Nejspolehlivější jsou nové korejské autobusy na trase Ulánbátár–Erdenet, ostatní vozy většinou byly zkušenými harcovníky už za éry Sovětského svazu.

Minibusem a džípem

Nejvyužívanějším dopravním prostředkem jsou osobní dodávky a terénní automobily, které fungují na principu „jedeme, když jsme plní“. Mají ovšem své relativně stálé časy odjezdu i ceny jízdenek a například za lístek z Ulánbátaru do Darkhan/Mandalgov/Ulaangom byste zaplatili zhruba 5 000/12 000/38 000 MNT. Kromě využití „síťové“ dopravy tohoto typu si můžete dodávku nebo terénní automobil i s řidičem pronajmout.

Kurzy měn (březen 2007)

1 USD = cca 1 100 MNT
1 EUR = cca 1 440 MNT
1 GBP = cca 2 100 MNT
1 Kč = cca 50 MNT

Vyslanectví

Velvyslanectví Mongolska
Na Marně 5, 160 00 Praha 6
provozní hodiny: Po–Pá 8.30–17.00
tel.: 224 311 198, 224 325 760, 233 326 976
fax: 224 314 827
e-mail: monemb@bohem-net.cz

Velvyslanectví ČR v Mongolsku
Embassy of the Czech Republic
Olympic Street 14, Ulaanbaatar, P.O.BOX 665
provozní hodiny: Po–Pá 9.00–18.00
tel.: 0097611/321 886, konzulát – linka 12
fax: 0097611/323791
e-mail: ulanbator@embassy.mzv.cz, czechemb@magicnet.mn
web: www.mzv.cz/ulaanbaatar

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:hmm
altai
11. 3. 2007, 22:31
Re:hmm
altai
11. 3. 2007, 22:27
hmm
Lomax
11. 3. 2007, 21:54
Re:Podekovani a oprava
Editor
11. 3. 2007, 15:47
Podekovani a oprava
Jirka
11. 3. 2007, 14:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená