FinExpert.e15.cz

Moneo: e-peněženka budoucnosti

Obyvatelé Francie si už delší dobu zvykají na novou formu placení, takzvanou elektronickou peněženku. Jelikož jsou prozatímní zkušenosti dobré a podpora ze strany finančních institucí obrovská, vstupují nyní virtuální peníze do života každého Francouze.
Moneo: e-peněženka budoucnosti

 

Francie se připravuje k velkému kroku v myšlence bezhotovostního placení - letos bude celonárodně spuštěn projekt elektronických peněženek. Ty by prý měly do několika let nahradit klasické bankovky a mince.

Projekt s názvem "Moneo" byl na francouzský trh uveden už před dvěma lety. Obyvatelé několika vybraných oblastí si mohli vyzkoušet elektronické peněženky na vlastní kůži a provozovatelé tak měli možnost vypilovat poslední nedostatky před větším rozšířením. V listopadu loňského roku se potom plastové kartičky dostaly i do Paříže.

V současné době má Moneo zhruba 850 tisíc klientů, kteří jej používají v síti 80 tisíc obchodů, prodejních automatů či při placení parkovného nebo jízdného v autobusech. Zákazník má možnost karty "dobíjet" v mnoha bankomatech umístěných na poštách či v budovách finančních institucí. Stačí pouze přesunout požadovanou částku ze svého klasického účtu na kartu Moneo. Pokud potřebuje ověřit výši zůstatku, může tak učinit na terminálech obchodníků, v bankomatech nebo si pořídit čtečku, kterou provozovatel nabízí v podobě „minikalkulaček“ či přívěsků na klíče.

Projekt podporuje každá francouzská banka, ty největší mají dokonce své podíly ve společnosti BMS, která elektronické peněženky provozuje. Zákazníci se tak nemusí bát, že o své peníze přijdou. Moneo uvítaly i radnice některých okrajových částí velkých měst, kde byly parkovací automaty cílem pravidelných nájezdů mincíchtivých lupičů - nyní zde lze za parkování zaplatit pouze touto kartou.

Problém, který leží v hlavách většiny uživatelů Monea, je jeho bezpečnost. Základní verze karty nenabízí žádnou ochranu. Pokud zákazník kartu ztratí, je to stejné, jako by ztratil hotovost. Při placení či výběru hotovosti není potřeba dokonce ani zadávat PIN. Proto byla maximální částka, která je uložena na kartě, stanovena na 100 eur.

Reakce uživatelů a obchodníků jsou smíšené, ale to prý provozovatelé očekávali. Někteří obchodníci si stěžují na nezájem, jiní jsou překvapeni, jak počet zákazníků platících e-peněženkou stoupá. Odborníci soudí, že karta ve Francii uspěje i přes krachy svých předchůdců. Hlavním kreditem Monea je především bezvýhradná podpora všech bank. Pokud se některým klientům nechce zaplňovat své kapsy a peněženky dalším plastovým výliskem, mají možnost přidat Moneo do své stávající platební karty. Podpora jde dokonce tak daleko, že Moneo obsahuje už 25 milionů bankovních karet, vydaných francouzskými bankami. Většina jejich držitelů nemá o tomto kroku ani ponětí - prozatím.

„Všichni víme, že budoucnost peněz je plně digitální. Moneo je prvním krokem,“ říká Therese Torrisová, hlavní analytička společnosti Forrester Research.

 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená