FinExpert.e15.cz

Moderní přeprava zásilek: drony a auta bez řidičů

Technologický pokrok v současné době přináší do mnoha oborů robotizaci, která významně minimalizuje náklady a eliminuje asistenci člověka.
Moderní přeprava zásilek: drony a auta bez řidičů

V souvislosti s robotizací se dnes hovoří především o dronech a automobilech bez řidičů. Obojí je centrem zájmu mnoha společností z různých průmyslových odvětví. Čeká nás v brzké době zásadní zvrat v komerční přepravě? Drony jsou zajímavým tématem, ale u přepravců zásilek budou spíše jen doplňkovou službou. 

Drony a doručování zásilek

Drony jako první uvítala armáda, policie a v komerční sféře především přepravci zásilek, kteří se těší na zefektivnění služeb a výraznou redukci nákladů. První drony byly klasickou kvadroptérou, zatímco některé posledně představené bezpilotní přístroje kombinují konstrukci kvadroptéry s kluzákem.

Moderní drony létají rychlostí přes 70 kilometrů za hodinu, umí kličkovat mezi překážkami a baterie je udrží ve vzduchu zhruba 30 minut. Doručování pomocí dronů zkoušela finská, švýcarská a singapurská pošta i kurýrní přepravci. Testování ukázalo, že drony budou vhodné k doručování menších zásilek na menší vzdálenosti.

ČSOB uvedla první havarijní pojištění pro letce s drony

ČSOB uvedla první havarijní pojištění pro letce s drony

Technologie je již velmi pokročilá. Drony umí ‚vidět‘, vyhodnocovat a správně se rozhodovat. Uvedení přepravních dronů do praxe ale zpozdí celospolečenská debata, jak tento segment adekvátně regulovat. Musí se vyřešit hlavně bezpečnost a legislativa, a to bude běh na dlouho trať.

Protože jsou drony stále velmi oblíbeným mediálním tématem, mnoho lidí nabylo mylného dojmu, že nové chytré bezpilotní přístroje kompletně nahradí doposud známé způsoby, jakým je zajišťována např. balíková přeprava. Představa, že drony významněji nahradí pošťáky, je mimo realitu.

Stále existuje mnoho nezodpovězených otázek. Klíčové je, jak bude prakticky i smluvně vyřešeno převzetí zásilky dopravené dronem. Umím si představit, že drony budou přepravovat malé urgentní zásilky mezi firmami v rámci aglomerace. Soukromí příjemci s neprověřenou přistávací plochou a zejména bytové domy představují zásadní problém. V nadsázce bychom mohli mluvit, zejména v některých zemích, o vysokém počtu spotřebovaných dronů a 100 doručených zásilek. Další otázkou je i náhlá změna povětrnostních podmínek nebo množství nadzemních vedení a stromů zejména mimo větší města. Pomyslných otazníku je stále mnoho.

Okolo dronů se točí velké peníze

V roce 2015 vygenerovaly celosvětové prodeje dronů několik desítek miliard korun a prodeje stále stoupají. Consumer Technology Association očekává, že jen za rok 2016 se v USA prodá zhruba 2,8 milionu těchto chytrých přístrojů. Milion z nich bude větších rozměrů s váhou nad 250 gramů. Drony budou nosit různé technologické systémy. Např. klasickou audiovizuální techniku, termovizní a multispektrální kamery, resuscitační zařízení pro rychlé využití u závažných dopravních nehod nebo dávkovací systémy pro práškování polí. Možností využití je opravdu mnoho.

Bezpečnost především

Velké nadnárodní firmy disponující velkými finančními prostředky tlačí na státní orgány po celém světě, aby schválily používání dronů pro obchodní účely co nejdříve. Odpovědné instituce spolu s odborníky ale stále dokola opakují, že se nejprve musí zavést adekvátní normy a regulační pravidla.

Stanovit se musí řízení letového provozu a jeho financování, vymezit se musí patřičné letecké koridory a zodpovězeno musí být mnoho bezpečnostních otázek. Správná regulace musí zajistit co nejmenší množství budoucích nehod, srážek i ekologických dopadů včetně hlukového a estetického zatížení. Cestu, jak systematicky regulovat drony k co největší spokojenosti, ukáže především vývoj ve Spojených státech, které jsou v tomto oboru nejdál a o systému letového provozu pro drony se zde diskutuje už roky.

Dodávky bez řidičů

Chytrými samostatnými dopravními roboty, které budeme v budoucnu využívat, nejsou jenom drony. Bezpilotní doprava nás nečeká jen ve vzduchu, ale i na silnicích. Auta bez řidičů testují Google, Tesla, Honda, Mercedes, Toyota, Ford, Volkswagen, BMW, Nisan, Bosch i jiné velké firmy. Ten, kdo představí nejlepší technologické řešení za přijatelnou cenu, bude mít v budoucnu největší odbyt. V komerční sféře se na samostatné inteligentní vozy těší velké řetězce zabývající se rozvozem jídla i přepravci zásilek.

Samostatné dodávky rozvážející po městě jídlo a balíky jsou velmi lákavým konceptem, který je znám již dlouhou dobu. Bytelná dodávka bude mít na rozdíl od dronu několik samostatných uzamčených boxů a předání zásilky zákazníkovi bude mnohem méně problematické než u malého chatrného dronu, kde existuje mnohem větší riziko krádeží.

Doba, kdy budeme na silnicích potkávat auta bez řidičů, je možná blíž než si myslíme, pro masovější nasazení do přepravy balíkových zásilek však ještě zbývá ohromný kus cesty.

Autor je ředitelem GLS Česká republika.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená