FinExpert.e15.cz

Moderní finanční sektor přispívá ke konkurenceschopnosti české ekonomiky

Praha, 27. 3. 2012

Domácí bankovní sektor je zaměřený „dovnitř” české ekonomiky a na poskytování tradičních bankovních služeb. Jeho jasným zájmem je rozvoj domácí ekonomiky, protože pouze dlouhodobě konkurenceschopné podniky mají šanci pokračovat v ekonomické aktivitě, tedy i splácet úvěry, a rozšiřovat se, tedy vyžadovat dodatečné financování.

Vyplynulo to ze studie „Finanční sektor, konkurence v něm a příspěvek ke konkurenceschopnosti ČR“, kterou dnes na odborném workshopu představila Česká bankovní asociace (ČBA). Diskuse se účastnil kolektiv autorů studie vedený Luďkem Niedermayerem, předsedou vědeckého grémia ČBA, dále ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba, člen NERVu Michal Mejstřík a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Konkurenční prostředí

Vývoj českého finannčího systému je spjat s postupem transformace naší ekonomiky v posledních 20 letech. Podstatné je, že přístup k české bankovní licenci byl a je poměrně otevřený, což dokládá rozvoj nových bank v poslední době. V současné době vlastní českou bankovní licenci 44 subjektů. Jsme také svědky přístupu evropských bank na trh v rámci jednotné licence.

Studie analyzovala postupy, které ukazují na míru konkurenčního prostředí v bankovním sektoru. „Vysoká úroveň konkurence existuje na trhu hypoték a úvěrů nefinančním podnikům, roste konkurence i u spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a vkladů obyvatel“, uvedl Luděk Niedermayer,  vedoucí kolektivu autorů studie.

Indexy koncentrace na trhu (např. Herfindahl-Hirschmannův index), které jsou jednou z cest měření předpokladu pro konkurenci na trhu, ukazují obecně klesající trend koncentrace na trhu bankovních produktů:

Skupina „velkých bank“ si sice uchovává hlavní postavení na trhu, ale její podíl na celkových vkladech a úvěrech se postupně snižuje (od r. 2006 se podíl velkých bank na hrubých úvěrech snížil o 10 procentních bodů). Výrazně posiluje i role středních a malých bank (jak ve firemním, tak retailovém segmentu).

Poskytování uvěrů a příspěvek ke konkurenceschopnosti ČR

Po restrukturalizaci a nezbytné konsolidaci bankovního systému během první dekády nového tisíciletí docházelo k rychlému růstu úvěrů i bankovních produktů. Recese  v letech 2008 – 2009 se stejně jako jinde v EU promítla i do vývoje úvěrové emise. „Pokles objemů nových úvěrů během krize byl způsoben primárně poklesem úvěrovatelné poptávky po úvěrech v období ekonomického poklesu a následné nejistoty“ vysvětlil Luděk Niedermayer a dodal „I v době opětovného zpomalování ekonomiky v druhé polovině roku  2011 rostl objem bankovních úvěrů rychleji než HDP (+5,97 % meziročně k 31. 12. 2011). Dostupnost úvěrů tak nadále podporuje růst ekonomiky“.

Nejen dostupnost ale i cena úvěrů je podstatná pro vývoj ekonomiky, data ukazují, že české podniky mají srovnatelné podmínky financování s podniky v eurozóně, což mimo jiné snižuje atraktivitu pro ekonomiku rizikového financování v cizích měnách.

Krize v letech 2008 – 2009 ukázala na vysokou stabilitu bankovního sektoru, který ji přečkal bez potřeby pomoci od státu a zachoval si vysokou odolnost i pro následující roky.  „Zdraví a výkonnost bankovního sektoru přispívají ke stabilitě a důvěře v ekonomiku ČR i v zahraničí a výrazně se tak podílejí na její konkurenceschopnosti“ uzavřel Niedermayer.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená