FinExpert.e15.cz

Moderní charita – pomáhejte a vydělávejte

Zhruba za čtrnáct dnů se plánuje spuštění projektu české „banky“ pro chudé. I v rámci Evropy jde o projekt ojedinělý.
Moderní charita – pomáhejte a vydělávejte

Společnost, kterou založila skupina českých ekonomů, dostala jméno myElen (z anglického Electronic Loan Exchange Network) a je určena zejména pro české investory, respektive dárce. Jak uvedla výkonná ředitelka českého projektu Linda Hanyková, podobná firma v Evropě ještě neexistuje, rozšířené jsou hlavně v USA.

Projekt myElen se zabývá návratnou finanční pomocí obyvatelům chudých oblastí Mexika. Konkrétněji jde o malé finanční půjčky, které pomáhají tamějším obyvatelům financovat a rozvinout podnikatelské aktivity a vymanit se tak z často bludného kruhu chudoby. Jedná se o příběhy jako tento: žena nakoupí každý den levné ovoce a na trhu je prodá s malým ziskem, který použije na základní potraviny a potřeby. Druhý den se situace opakuje a šance odložit si peníze a rozšířit obchod je prakticky nulová. 

Kromě přímé finanční pomoci, kterou lze skrze internetový server poslat konkrétnímu člověku či vesnici v Mexiku, je cílem projektu také zhodnocení prostředků drobných investorů prostřednictvím úročené půjčky. Tato poměrně neznámá aktivita se nazývá mikrofinancování. 

Byznys či charita

U základů mikrofinancování leží dvě do jisté míry protichůdné myšlenky. Původně bylo prezentováno spíše jako druh charity, kdy „ekonomicky silnější“ státy či jednotlivci pomáhají obyvatelům chudých oblastí a zemí postavit se ekonomicky na vlastní nohy. Tento model prosazoval hlavní popularizátor mikrofinancování, nositel Nobelovy ceny míru, Mohammad Junus. V roce založil 1976 výzkumný institut, který se mu podařilo během let rozvinout ve velkou bankovní instituci. Za dobu existence tato „banka chudých“ půjčila více než 5 miliard dolarů více než sedmi miliónům lidí především v Asii. Odtud se pak mikrofinance rozšířily do Afriky a latinské Ameriky.

V současnosti se však mikrofinancování stále častěji pojímá jako legitimní druh výnosného byznysu. Na rozdíl od špatně zhodnocovaných vkladů či investicí např. do dluhopisů či fondů, kde výnos 5 procent je považován již za velmi solidní, nabízí mikrofinancování výnosy kolem 10 procent. Míra rizika se přitom pohybuje pouze kolem 5 procent.

Mikropůjčky vyplňují dosud nevyužitou oblast investování. Lidé v rozvojových zemích nemají fakticky přístup ke kapitálu. Banky se o chudé klienty nezajímají, protože půjčky miniobnosů pro ně nejsou výhodné. Nevyplatí se jim to jednak s ohledem na administrativní náklady, které jsou stejné jako u úvěrů mnohonásobně vyšších, a potenciální klienti nemají ani čím ručit.

Chudým lidem se však nevyplatí půjčit si ani u vesnických lichvářů, u nichž výjimkou není ani několikasetprocentní úrok. Finanční situaci klienta to jen zhoršuje, protože nemá čím platit a jeho dluh jen narůstá.

Pokud jde o to, zda není vhodnější peníze chudým lidem přímo darovat a nenutit je, aby finanční prostředky museli vracet, dá se odvolat na zkušenosti, které dokazují, že mikropůjčka je více motivující než pouhý dar. Darované peníze se stejně lehce přijímají jako vydávají, a pomoc pak není efektivní a nepomáhá dlouhodoběji.

Investuj do „svého“ indiána

Přes internetový portál firmy zvolíte konkrétního člověka, vesnickou banku či mikrofinanční instituci v Mexiku, a ze svého bankovního konta pošlete příslušný obnos firmě, která ho zprostředkuje dále. Celá transakce je zajištěna smlouvou. Obnosy se pohybují od 5 tisíc korun výše. Investovat v budoucnosti bude možné i v milionech Kč. Trh je obrovský a nenasycený. Počet malých podnikatelů bez přístupu k finančnímu systému a k mikrokreditu se dnes v celém rozvojovém světě odhaduje na 400 až 500 milionů. Potenciál je tak stále opomenut.

Úrokové sazby poskytnutého úvěru se např. v Asii pohybují zhruba od 15 - 20 % ročně. Sektor je zde často současně dotovaný vládou. V Mexiku a jiných latinskoamerických zemích pak úroky vyrůstají až do výše 60-100 %. Za výší úroku stojí především značné operativní náklady, dosahující až 30 % celkového úroku. Operativní náklady spočívají hlavně v nutnosti velmi přesně kontrolovat platební morálku a v systému organizace, který není jednoduchý ani logisticky.

Český klient tak má nárok zhodnotit své prostředky 5 až 10 procenty – v zásadě podle toho, kolik sám investuje.

Ženy jsou solventnější

Systém zajištění je dost propracovaný a pro zajištění návratnosti je nutné ho přesně dodržovat. Mikroúvěry se neudělují jednotlivcům, ale skupinám pěti až deseti osob. Ty mezi sebou nejen vzájemně ručí za individuální úvěry, ale také hlídají, aby každý člen využíval úvěr správným způsobem. Skupina také musí povinně spořit, aby tak mohli pokrýt případné výpadky splácení u jednotlivých členů. Důležitým faktorem je také hanba, kterou si v malé vesnici vyslouží neplatič. Kvůli němu totiž trpí i ostatní.

Mikropůjčky se z důvodů spolehlivosti půjčují především ženám. Na rozdíl od mužů zachází s prostředky hospodárněji a také je hospodárněji využívají zejména pro praktické zabezpečení domácnosti.

  

Příklad
Ofelia Hernandez má vlastní drůbeží farmu. Kreditní linka jí umožňuje systematicky kupovat desítky malých krocanů na chov, během šesti měsíců je vykrmit a posléze prodat na maso v nedalekém městě San Miguel, kde je po vybraném mase vysoká poptávka. Ofelia má jeden z nejvyšších mikro-uvěrů ve vesnici. Požadavek: 12 000 CZK
Zdroj: myElen.com

 

 

 

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Jste si jisti?
Kolemjdoucí pesimista
2. 11. 2007, 13:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená