FinExpert.e15.cz

Moderní bankovnictví

Ty tam jsou doby,kdy jsme museli kvůli jakékoli peněžní operaci za čerstvě naondulovanými úřednicemi do svého peněžního ústavu. Ne že by osobní kontakt s bankou byl velmi(a vždy)nepříjemný, ale s rychlostí našeho života na některé věci prostě nezbývá čas. Stejně tak je to i ve světě financí.

Kapitoly článku


S rozvojem propracovaného bezhotovostního styku v paralele se zdokonalováním technologií jsme se dostali do fáze,kdy si můžeme dovolit hrát si se svými penězi v podstatě odkudkoli.

Je moderní opravdu moderní?
Banky nelení a zahrnují nás různými možnostmi,jak spravovat své účty. Ano, jedná se o přímé,nebo také moderní bankovnictví -služby,pomocí kterých komunikuje klient (vy) a banka bez toho, aniž by se museli fyzicky potkat. Vše probíhá prostřednictvím telefonu (a to i mobilního) nebo počítače a internetu. Podívejme se nyní na všechny možné typy přímého bankovnictví podrobněji.Je totiž užitečné před zřízením jakéhokoli z nich vědět,kde jsou jeho klady,ale také možná negativa.Mít všechny je nesmysl. Mít jediný,ale špatný,ovšem také.

Internet banking
Lze konstatovat,že tento způsob správy financí je nejpoužívanější.Jde o službu, která nám umožňuje komunikovat s bankou prostřednictvím počítače a internetu. Není potřeba žádný speciální program,žádný klient.Stačí klasický internetový prohlížeč,pomocí kterého se připojíte k bance,identifikujete se přiděleným jménem a heslem a můžete hospodařit. Specifikem eBanky je tzv.elektronický klíč,kterým generují jednorázové kódy pro vstup do své banky. Mezi základní operace, které je možné takto spravovat, patří zjišťování zůstatků, prohlížení historie účtu, zadávání příkazů k úhradě,inkasu, zakládání termínovaných nebo spořicí účty atp. Internetové bankovnictví získává na stále větší oblibě. V současné době je to služba, která je určena opravdu pro všechny. Není nákladná a ani složitá na pochopení a ovládání.

Výhody internet bankingu?
Na tuto otázku je několik jednoznačných odpovědí, které vyloženě hrají pro zřízení: Úspora času stráveného cestou do banky, odpadá nutnost hledání a vyplňování několika formulářů, rychlost, jednoduchost, operativnost, okamžitý přehled o stavu financí atp.

Phone banking
Jedná se o bankovní službu, kteráumožňuje spojení klienta s bankou prostřednictvím telefonu. Jak na to? Systém je naprosto jednoduchý! Zavoláte na linku telefonního bankovnictví – většina finančních domů poskytuje tuto linku bezplatně (jedná se o zelená telefonní čísla). Navíc je možné spojit se i pomocí mobilního telefonu. Poté se prokážete vám přiděleným identifikačním číslem a takzvaným PIN.

Osobně i virtuálně
Phone banking je v České republice provozován dvěma způsoby.U prvního z nich hovoříte s automatem – hlasovým systémem. Mezi nabízené služby patří informace o produktech,aktuálním stavu účtu a jeho zůstatku. Dále můžete zadávat příkazy k úhradě nebo inkasu, trvalé příkazy atp .U této služby je důležité mít telefon s tónovou volbou. Automat má sice omezené funkce oproti živému bankéři, je ovšem dostupný 24 hodin denně.

Ve druhé verzi hovoříte přímo s telefonním bankéřem (živým člověkem). Ten poskytuje naprosto stejné služby jako člověk, kterého můžete spatřit v bance za přepážkou. Spolehlivě za vás zařídí všechny operace od zadávání jakýchkoli příkazů až po specifikaci termínovaných vkladů. Nevýhodu tohoto typu phone bankingu je lidský faktor – linka je dostupná pouze v pracovní době.


 

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená