FinExpert.e15.cz

Mobilní útoky nastupují

Chytré telefony přináší riziko napadení viry. Jste tedy opatrní třeba při bankovních operacích?
Mobilní útoky nastupují

Ještě před třemi roky bylo zastoupení smartphonů neboli chytrých telefonů na světovém trhu něco málo přes deset procent. Dnes naopak nastává jejich masívní rozšiřování napříč různými typy uživatelů, od manažerů až po běžné konzumenty moderních technologií. Tato vlna byla zapříčiněna nejen nástupem poklesem cen, rozmachem sociálních sítí a nastoupením nových multimediálních funkcí.

Chytré telefony jsou vybaveny operačním systémem, což s sebou nese stejně jako u osobních počítačů nebo notebooků riziko napadení viry nebo jinými škodlivými kódy. Jeden z prvních virů se objevil v roce 2004 a byl to červ Cabiria alias Caribe který útočil na operační systém Symbian S60 a využíval technologie Bluetooth. Dnešní smartphony jsou standardně vybaveny přístupem na internet přes Wi-Fi, což otevírá další dveře pro potenciální útočníky.

Nedávný výzkum společností AVG a Ponemom Institue, který byl zaměřen na sedm set amerických spotřebitelů starších osmnáct let a na jejich chování v oblasti mobilních komunikací. Průzkum měl za úkol zmapovat, zda jsou si uživatelé chytrých telefonů vědomi možného nebezpečí při přenosu citlivých osobních údajů.

Téměř devadesát procent respondentů si nebylo vědomo toho, že aplikace chytrého telefonu mohou dále předávat důvěrné informace o platbě, jako jsou informace o kreditní kartě, bez vědomí či souhlasu uživatele. Až 91 % respondentů nevědělo, že finanční aplikace pro chytré telefony mohou být stejně jako jiné aplikace infikovány specializovaným malwarem určeným k odcizení čísla kreditní karty a online bankovních údajů. Přitom téměř třetina respondentů uvedla, že si bankovní údaje na svých telefonech ukládá.

Možné scénáře napadení

1) Přenos důvěrných informací o platbě bez vědomí uživatele

2) Nakažení malwarem útočník může využít nadstandardních služeb

3) Použití pro pracovní účely firemní informace v ohrožení

4) Připojení chytrého telefonu k internetu přes nezabezpečný bod WIFI

5) Odcizení čísel kreditních karet

Odhlašujete se?

Přes padesát procent respondentů nevědělo, že pokud uživatel neprovede řádné odhlášení z aplikací sociální sítě, potom se vystavuje nebezpečí úniku informací z osobních profilů. Z těch, kteří si toho byli vědomi, si 37 % nebylo jisto, zda se do jejich profilů již někdo nedostal.

K dalším bezpečnostním hrozbám chytrých telefonů patří geo-tracking, tato funkce umí automaticky přidat souřadnice k vyfoceným obrázkům, dále přenos důvěrných bankovních informací bez vědomí či souhlasu uživatele a neoprávněné často nepovšimnuté objednávky nadstandardních služeb v měsíčním výkazu.

„Výsledky této studie ukazují, které bezpečnostní riziko, vytvořené používáním chytrých telefonů zaměstnanců, by organizace mohla přehlédnout. Jelikož uživatelé v průzkumu odpovídali, že často využívali chytré telefony pro firemní i osobní použití, společnosti by měly zajistit, aby jejich bezpečnostní politika zahrnovala pokyny pro vhodné používání chytrých telefonů, které jsou pro pracovní účely,“ řekl Dr. Larry Ponemon, předseda a zakladatel společnosti Ponemon Institute.

Jen v posledním měsíci jsme byli svědky mnoha chyb mobilního zabezpečení s desítkami infikovaných aplikací, které se odstraňovaly z Google Android Market. Takové případy budou podle odborníků stále častější, pokud nebude jednat jak průmysl, tak i uživatelé.

Další článek


 

celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

diellerware pane Jan Šimek vůbec neexistuje. - Už j...
diellerware
18. 4. 2011, 12:12
Americký výzkum - u nás to může být jinak...
mL^
17. 4. 2011, 21:35
Myslím, že je to trošku celé přitažené za vlasy.... ...
monak
17. 4. 2011, 11:27
Odst. 1, ř. 4: "zapříčiněna" místo "zapříčíněna" ob...
Hobil
17. 4. 2011, 11:14
sorry, ale iba lama by si s android marketu stahoval...
jonn
17. 4. 2011, 00:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená