FinExpert.e15.cz

Mobilní telefon a omezování osobní svobody

Klepněte pro větší obrázekMěsíčník Terra Libera vydávaný Liberárním institutem přinesl ve svém aktuálním čísle poznámku Dana Šťastného, ve které se autor zabývá zákazem rušiček signálu mobilních telefonů. Text po dohodě s Liberárním institutem přinášíme také čtenářům FinExpert.cz. Svůj názor na tuto problematiku můžete vyjádřit v diskusi pod článkem.

 

Dan Šťastný: Mobilní telefony a omezování osobní svobody

Rozvoj technologií přináší nutnost řešit situace, jejichž výskyt by nám přišel před několika lety absurdní. Jen si představte, jak komicky by třeba v roce 1980 působily výzvy v divadle, aby diváci během představení netelefonovali. Vzhledem k tehdejší délce čekání na pevnou linku by to spíš než jako vtip mohlo být bráno jako znevažování komunikační politiky státu a provokace… Telefonování bylo kdysi značně soukromou záležitostí v útrobách bytů, kanceláří a telefonních budek. V době, kdy čtyři z pěti lidí má telefon mobilní, vzniká nový problém: jeho používáním můžeme obtěžovat své okolí. Mobilní telefon jsme si totiž navykli používat všude, kde to jen jde, a mnohdy jím vyrušujeme i nechtěně – pouhou nedbalostí – tím, že jsme voláni a telefon zvoní.

A tak není divu, že jsou lidé na místech, kde je používání telefonu či dokonce jeho prosté fungování vysloveně nevhodné, žádáni o jeho vypnutí. Některé organizace, po problémech s nerespektováním výzvy, se prostě rozhodly proti nové technologii zakročit stejnou zbraní: využít technologie. Po instalaci rušiček, které znemožňují spojení telefonu se sítí, se zdál být problém vyřešen. Řekli byste si: „příběh se šťastným koncem“.

Jenže… Do hry se vložil známý a nekompromisní zastánce lidských práv, zvláště těch individuálních: stát. Používání rušiček bylo shledáno jako omezování osobní svobody a bylo proto deklarováno jako ilegální. Takové rozhodnutí je však absurdní i z jiných důvodů, než že je činí zrovna stát. Přestože bylo právo majitele prostoru či pozemku stanovit, za jakých podmínek je na něj povolen dalším osobám vstup, již mnohými zákony omezeno, stále se má za to, že mi může např. majitel obchodu zakázat, abych mezi regály vjel automobilem, přestože bych fyzicky nic nezničil. Zrovna tak, kdybych tam neustále i přes zákaz jezdil, by mi v tom majitel obchodu nejspíš nějak fyzicky zabránil (třeba betonovou zdí). Jsou tyto zákazy či technické překážky snad rovněž omezování osobní svobody? Pouze ve stejném „smyslu“, v jakém jím je zákaz používání mobilních telefonů či rušení jejich signálu.

Pokud je rušení signálu omezováním osobní svobody, pak jím musí být i pouhý zákaz používání, neboť ten je jen jiným prostředkem, jak dosáhnout téhož cíle: znemožnit telefonování. Omezování osobní svobody je nařčení, kterým se ve mnoha případech bráníme proti nařízením státu: prohibice drog, povinné používání bezpečnostních přileb a pásů, a milión dalších regulací, omezujících naše možnosti. Na druhé straně, co je to za osobní svobodu jít k někomu do divadla a rušit tam představení? Je to jako tvrdit, že požadavek zout se na návštěvě je omezováním mé svobody chodit po cizím bytě obutý!

Člověk by od sociálně-demokratického státu, přesvědčeného o nadřazenosti kultury (divadla, koncerty apod.) nad podnikáním (velké telekomunikační firmy) spíše očekával opak. Že bude na vlnění z vysílačů pronikající do soukromých prostor pohlíženo jako na narušení majetku a do rukou jejich majitelů tak bude vložena zbraň na vydírání telefonních společností. Někdy stát zjevně udělá prostě opak toho, co bychom čekali. Pozoruhodné na tom však je, že i tak je to špatně!

Zdroj: Liberální institut (www.libinst.cz)

Více informací o sborníku Terra Libera

Zpravodajství ze světa mobilních telefonů: www.mobilmania.cz

 

Další článek


 

celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Blboňi :-)))
Barbar
23. 3. 2005, 20:41
Pokryti budov - pravo zarucene licenci
t
23. 3. 2005, 18:09
Re: slučnost
t
23. 3. 2005, 17:59
Re: Trochu jinak
Leonardo Cupranek
23. 3. 2005, 16:12
Re: Od lib. institutu
Leonardo Cupranek
23. 3. 2005, 16:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená