Co je to mobbing? Jednoduše řečeno jde o druh rafinované šikany na pracovišti. V Čechách se říká teror na pracovišti. Pokud se stanete obětí mobbingu, útočí na vás celá skupina kolegů. Někdy je za mobbing označeno i sexuální obtěžování na pracovišti. Setkat se můžete i s bossingem. V tomto případě by na vás útočil váš nadřízený.
Jaké jsou projevy mobbingu?
Kolegové vás mohou neustále přerušovat, pokud chcete něco říct, zesměšňovat, kritizují vás, nebo s vámi naopak vůbec nekomunikují a ignorují vás, mohou vás pomlouvat a ničit tak vaši dobrou pověst. Můžete být zahrnováni nesmyslnými a nesplnitelnými pracovními úkoly. Dále vám může být různým způsobem poškozováno zdraví, vyhrožováno fyzickým násilím.
V západní Evropě je způsob vyjadřování výše výdělků za hodinu práce obvyklý, v Česku to zatím není zvykem.
Mobbing má několik fází. Začíná to prvními konflikty a končí podlomením osobnosti šikanovaného, který začne vykazovat přesně ty projevy, které mu byly v počátku neoprávněně vytýkány. V této chvíli to začíná řešit zaměstnavatel a šikanovaný může být propuštěn. Skrytost a zákeřnost mobbingu mnohdy v mobbovaném vyvolá dojem, že trpí stihomamem, a začne o sobě vážně pochybovat. Mobbing může vést úplnému rozpadu osobnosti, sebepoškozování a následně sebevraždě.
Proč k šikaně na pracovišti vůbec dochází?
Nejčastěji zaměstnanci šikanují kolegu, protože mají strach z nezaměstnanosti a konkurence. Příčinou bývá též nízká firemní kultura, závist a konkurenční vztahy. Vést k mobbingu může i samotná osobnost mobbovaného.
Jak se bránit
Šikanovaný si musí neustále opakovat, že je dost dobrý, že chudákem je vlastně ten, kdo mobbuje. Je potřeba se začít bránit hned v počátku. Pokud nepomůže pouhé vzepření se mobbingu, mohou pomoci odborníci či občanská sdružení. Obrátit se můžete i na Úřad práce nebo odbory. Dobré vztahy na pracovišti by měl především pěstovat nadřízený různými teambuildingy atd.
Statistiky
S různými typy šikany na pracovišti má zkušenosti téměř čtvrtina z nás. Vyplývá to ze šetření společnosti STEM/MARK. Podle výzkumu mobbing častěji postihuje ženy (27 %) než muže (19 %). 43 % šikanovaných osob se s mobbingem musí potýkat jednou týdně nebo ještě častěji, ve více než polovině případů jsou šikanování vystavováni po dobu delší než je jeden rok. Podle společnosti STEM/MARK jsou tři pětiny postižených šikanovány svým nadřízeným, čtvrtina pak kolegy. Celých 15 % osob v této souvislosti uvedlo jak své kolegy, tak i nadřízeného.
Jak poškození šikanu řešili
Tři pětiny šikanovaných se snažily svou situaci řešit. Nejčastěji se lidé se svým problémem obrátili na svého nadřízeného (46 %), dále na vedení nebo management firmy či podniku (13 %). Další odvážní si promluvili přímo s osobou, která šikanu vede. 4 % kontaktovaly různé organizace. 37 % šikanovaných své problémy vůbec neřeší a to buď proto, že je situace stále snesitelná, nebo se bojí, že ztratí zaměstnání a nenajdou nové. Bohužel osmina postižených raději rozvázala pracovní poměr a našla si jiné zaměstnání.
Pokud srovnáme průzkumy z roku 2013 s tím letošním, zjistíme, že za tyto dva roky došlo k mírnému nárůstu šikanování na pracovišti. Konkrétně o dvě procenta.