FinExpert.e15.cz

M&M reality: Správný makléř ví o realitách nejlépe všechno a taky umí všechno zajistit

Praha, 21. února 2013

Je těžké najít kvalitního poradce při koupi nemovitosti, přesto to ale možné je. Jak poznat toho pravého odborníka? Jak zjistit na koho se obrátit? Makléř musí mít přehled, co prodává, co může nabídnout, co je potřeba zařídit nebo musí minimálně vědět, kde si informace vyhledat. Realitní makléř se má umět postarat o vše, klient pouze dává souhlas a podepisuje důležité dokumenty. Správný makléř je spolehlivým partnerem a průvodcem při koupi nemovitosti.

„Dobrý makléř, který se vyzná v oboru, je dobrý obchodník a má dostatek informací a zkušeností, se určitě uchytí třeba i samostatně, ale rozhodně je lepší, když má za sebou zkušenou a zavedenou realitku. Jednodušší to je pak třeba při poskytování právního servisu, nebo i při řešení nestandardních situací,“ komentoval Milan Zavadil z M&M reality.

V současné době může makléře dělat kdokoli, kdo si obstará živnostenský list. Podmínkou není dosažené vzdělání ani praxe v oboru. Pro klienta je proto důležité si makléře otestovat. Opravdu dobrý realitní makléř se pozná relativně jednoduše – musí mít informace či musí vědět, kde je najde. Základem profesionálního makléře je mít kvalitní software na správu nemovitostí. Data jsou přesnější, program hlídá uzávěrky k dodání podkladů pro klienta či pro úřady a makléř tak poskytuje tím kvalitnější servis a pracuje spolehlivě a efektivně. Když přijde klient kupovat nemovitost, makléř je ihned schopen mu sdělit o jakou nemovitost jde, v jakém je stavu či informaci, kde se nemovitost nachází.

U mnoha nemovitostí je navíc potřeba vyřídit a mít k dispozici příslušnou dokumentaci. To vše má mít správný makléř připraveno, či má vědět, kam zajít.

„Rozhodně by se nemělo stávat, že makléř neví, jaké jsou například rozměry bytu, kdy bude nemovitost volná, nebo jaké se platí zálohy na služby. Informace by měl vždycky podávat správné, mít je ověřené, aby se pak nestalo, že je třeba byt o pár metrů větší, nebo menší. Taky by měl mít zjištěno, jestli na něm nejsou nějaká věcná břemena, exekuce a podobně. Případně by měl poradit, jak se s takovými situacemi vypořádat, pokud nastanou“ doplnil Milan Zavadil.

Při koupi družstevních bytů musí makléř zajistit kromě důležitých informací o bytu samotném i nájemní smlouvu, zjistit, jestli na bytu nejsou nedoplatky, jaká je výše anuity a navíc by měl předložit možnosti financování.

„U rodinného domu je to pak malinko složitější v tom, že by měl makléř dodat všechny potřebné podklady – kolaudační rozhodnutí, plány, povolení a další. Měl by také zjistit, jak je pozemek veden v územním plánu, jaká může být zastavěnost, jak je to se sítěmi – všechny důležité věci by měl mít zjištěné a připravené,“ upozorňuje Milan Zavadil.

Servis pro prodávající v sobě zahrnuje také mnoho úkonů a služeb. Nejdříve je potřeba přesně definovat, o co má prodávající zájem, jaké jsou jeho priority, a podle toho se pak může složit rezervace a začít s prodejem.  Makléř musí umět zařídit i všechny potřebné náležitosti – inzerci, energetické štítky, pokud jsou zapotřebí, poskytne právní servis, zajistí odhad nemovitosti, daňové přiznání, ověření podpisů, kolek na zápis do katastru, fotky nemovitosti a mnoho dalšího.

„Fotky jsou při prodeji moc důležité, což si někteří klienti neuvědomují. Taková pomoc od makléře, který vytvoří prostředí takové, aby pokoje a dům vypadaly na fotkách hezky, je moc užitečná. Stejně tak je lepší využít inzerci u větších společností, protože má daleko větší účinnost. Ve finále ušetří dobrý makléř klientovi opravdu hodně času a především peněz,“ dodal Milan Zavadil.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená