Náročnost mladých lidí na zaměstnavatele se stále stupňuje. Mladí finanční profesionálové jsou ochotni pracovat pouze 12 hodin přesčasů měsíčně, vyžadují možnost práce z domova, profesionální rozvoj a dobré finanční ohodnocení. Podle průzkumu mezinárodní Asociace certifikovaných účetních tuto náročnost u mladé generace neboli generace Y – narozeni mezi lety 1980 – 1991 – pozoruje 39 % společností. 21 % dotazovaných zaměstnavatelů potvrzuje, že jsou ochotní talentovaným zaměstnancům nabídnout nadstandardní finanční ohodnocení. A to z toho důvodu, aby si je ve své firmě.
Zaměstnavatelé u mladé generace oceňují flexibilitu a ochotu učit se novým věcem. „Všeobecně platí požadavek na vyšší odborné znalosti a lepší připravenost absolventů na praxi, jak však průzkum ukázal, společnosti tuto vybavenost od svých zaměstnanců spíše neočekávají. Lze si to vysvětlit i tak, že firmy jsou dnes smířeny s realitou a počítají s tím, že současný vzdělávací systém bohužel absolventy pro praxi dostatečně nevybaví,“ říká Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
Benefity mohou být dobrou motivací pro zlepšení kvality práce.
Z průzkumu také vyplývá, že téměř 79 % zaměstnanců mladé generace chce do tří let změnit svou pracovní pozici. 52 % dokonce plánuje změnu svého zaměstnavatele. Faktory, které motivují zůstat u jednoho zaměstnavatele, jsou profesní rozvoj a možnost dalšího vzdělávání, dobré finanční ohodnocení a zajímavé pracovní výzvy a uspokojivá pracovní náplň.