Mladí lidé do 36 let si budou moci od státu výhodněji půjčit až 150 000 korun na modernizaci bydlení. Úvěr bude úročen roční dvouprocentní sazbou s desetiletou splatností, zatímco ve stavebních spořitelnách a hypotečních bankách lze obdobnou půjčku získat nejméně až od tří procent.
Půjčka bude od března
Půjčku si mohou vzít všichni, kdo žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě. Žadatelům, v případě manželů alespoň jednomu z nich, nesmí být v roce podání žádosti 36 let. Úvěr lze získat jen jednou. Zájemci o peníze budou moci od 1. března zasílat žádosti na pražskou nebo olomouckou adresu Státního fondu rozvoje bydlení. Formuláře budou od 15. února na webových stránkách fondu.
Primárním cílem půjček není podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka modernizace bytového fondu, ale povzbuzení mladých lidí k vylepšování jejich obydlí. Půjčku by tak měli doplnit komerčními půjčkami, například stavebním spořením.
Půjčku lze mít i na družstevní byt
Půjčku lze použít na modernizaci bytu, bytového domu či rodinného domu, které mají žadatelé ve svém vlastnictví či spoluvlastnictví. Mohou ji využít i lidé, kteří jsou nájemci bytu v bytovém nebo rodinném domě, pokud je ve vlastnictví bytového družstva. Žadatel ale musí být jeho členem. Půjčka může dokonce sloužit i k úhradě domovních přípojek k veřejným sítím.
Novomanželské půjčky nadále trvají
Novomanželské půjčky, které jsou poskytovány do 300 000 Kč, pořád pokračují, jsou ale určeny na výstavbu či pořízení bytu. Oba dva úvěry ovšem bude možné kombinovat. Z úvěru na pořízení bytu či domu totiž může žadatel pořídit i starý dům, či byt, který potřebuje zmodernizovat.