FinExpert.e15.cz

mKreditka - žít na kredit s mBank

mBank přišla na trh s novým produktem – kreditní kartou. Zachovala banka linii nízkých poplatků, za které tolik bojuje?
mKreditka - žít na kredit s mBank

mBank si s rozšířením své produktové nabídky dává načas. Poté co v polovině minulého roku nabídla spotřebitelský úvěr, přišla nyní s dalším základním produktem – kreditní kartou. Je karta něčím zajímavá?

U kreditek je jedním z měřítek srovnání úrok, který za půjčené peníze zaplatíte. Srovnáme-li kreditní karty na celém českém trhu podle procentní úrokové sazby, pak z toho vyjde mKreditka s 1,33 % měsíčně lichotivě. Stejné úročení lze najít pouze u Prestižní karty od UniCredit, všechny ostatní karty mají úročení vyšší. Pokud budeme ve srovnání nyní již jen těchto dvou kreditek pokračovat, přijde na řadu roční poplatek za vedení, u nové kreditky mBank je to 590 Kč, u UniCredit 1 700 Kč.

Uvedené letmé srovnání nemůže nahradit komplexní porovnání parametrů a hlavně doplňkových služeb všech kreditních karet na trhu. Zejména doplňkové služby jako cestovní pojištění či asistenční služby v zahraničí mohou znamenat značný klientský komfort, který lehce zvítězí nad o něco vyšší úrokovou sazbou. mKreditka se v tomto plně drží strategie mBank: nabízí levné, avšak pouze omezené služby.

V následujícím se budeme soustředit pouze na představení hlavních parametrů mKreditky.

Parametry mKreditky

Obecně je kreditní karta určena primárně k platbám, jedině při nákupu zboží lze uplatnit její hlavní výhodu – bezúročné období (viz grafické znázornění). Během bezúročného období nemusíte z půjčených peněz platit žádné úroky. Vybíráte-li však kreditní kartou z bankomatu, pak platíte z peněz úrok od chvíle výběru. Běžná platební karta, již používáme téměř všichni, není kreditní, ale debetní. Je svázána s osobním účtem a určená k platbám i výběru z bankomatů.

Tři varianty kreditní karty
VariantaRoční poplatekRoční úroková sazba
10 Kč23,80%
2290 Kč19,80%
3590 Kč14,80%

mBank odlišila tři varianty kreditní karty. Liší se výší úroku, který budete splácet a poplatku za vedení karty. Variantu si vybíráte zejména podle toho, na jak dlouho si peníze půjčujete. Pokud na krátkou dobu, pak si klidně můžete vybrat variantu s nejvyšším úročením, ale bez poplatku - během bezúročného období částku splatíte a vysoký úrok nezaplatíte.

Pokud chcete půjčit peníze na delší dobu, pak se vyplatí třetí varianta kreditky. Zaplatíte sice roční poplatek 590 Kč, ale roční úrok je stravitelný: 14,8 %. Pokud byste si tedy půjčili například 100 tisíc Kč na jeden rok, pak by RPSN byla 15,39 % p. a., což se dá srovnat s náklady, které zaplatíte za kontokorentní úvěr v bance. Spotřebitelské úvěry jsou i v bankách většinou o pár procent dražší.

Klepněte pro větší obrázek

Základní typ kreditní karty mBank: Visa Classic, čipová a embosovaná.

Úvěr na kreditní kartě lze kdykoli bezplatně vyrovnat, a výhodou kreditek obecně je také to, že peníze tvoří oddělený účet (u mBank lze tento kreditní účet kontrolovat přes internetbanking).

Mimimální měsíční splátka je u mKreditky stanovena na 3 % (minimálně 50 Kč). Nastavit lze i funkci automatického splacení 100 % půjčené částky před skončením bezúročného období (pokud na kontě nebudete mít peníze, přijde vám zdarma upozorňovací smska).

Poplatky

Za výběr mKreditkou z bankomatu zaplatíte jednorázově 49 Kč. U kreditních karet se často platí procentuální částka z vybraného obnosu, což se může prodražit. Navíc lze za 49 Kč vybírat i v zahraničí, mKraditka tak může sloužit i jako finanční rezerva při cestě do zahraničí nebo na dovolené.

Zdarma je zablokování karty v případě ztráty (stoplistace), za vydání duplikátu zaplatíte 150 korun. Kompletní sazebník najdete na stránkách banky zde.

Kolik si lze půjčit?

  • U kreditky Visa Classic začíná úvěrový rámec na 20 tisících, maximální výše úvěrového limitu je 150 tisíc Kč.
  • U karet Visa Gold je limit od 100 tisíc Kč.

Pokud chcete kartu rychle, pak vám banka nabídne úvěrový limit do 35 tisíc Kč. Pokud nespěcháte a doložíte vaše příjmy, úvěrový rámec bude samozřejmě vyšší. V přípravě je možnost předschváleného úvěrového limitu v prostředí internetového bankovnictví pro stávající klienty.

Pro manželku i pro děti

Banka poskytuje ke kreditnímu účtu i dodatkové karty (až 2). Dodatkovou kartu by bylo možné využít například jako formu kapesného pro děti, či na sdílení jednoho kreditního účtu s manželkou.

Další článek


 

Související články


celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Od 100 tisíc včetne souhlas manžela/maželky
Slka
28. 2. 2009, 14:40
Re: Od 100 tisíc včetne souhlas manžela/maželky
Libor
17. 2. 2009, 19:55
Re: imprimer
krtex
22. 1. 2009, 18:00
Re: imprimer
Pavel
12. 1. 2009, 17:48
Od 100 tisíc včetne souhlas manžela/maželky
mhv
10. 1. 2009, 21:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená