Nový ministr vnitra František Bublan chce, aby majetková přiznání podávali nejen ústavní činitelé, ale celá státní správa - včetně životních partnerů. "Chceme, aby se to vztahovalo i na rodinné příslušníky, protože dost často se to stává, že je majetek převáděn třeba na manželky," vysvětluje Bublan.
O tom, že by měli nechat nahlédnout do svých majetkových poměrů nejen poslanci, ale i komunální politici, úředníci a policisté, se mluví už delší dobu. Novinkou je právě stejná povinnost pro příbuzné.
Veřejně činní lidé by každé tři roky přiznávali soupis majetku a oznamovali by dary a honoráře, jejichž hodnota přesáhla pětadvacet tisíc korun. Pouhý výčet by ale nestačil. Kontrolovaní by museli doložit, jak jmění nabyli.
Bublan se také chce zasadit o centrální registr všech bankovních účtů. "Policista dnes musí oběhnout všechny banky, aby zjistil, kde má podezřelá osoba uložené peníze. Do každé musí nést potvrzení, že je zahájeno trestní řízení a že může ty informace požadovat," zdůvodňuje ministr. Bublan, někdejší šéf tajné služby, chce při prosazování centrálního registru argumentovat nejen korupcí a finanční kriminalitou, ale i terorismem. "Hodně zemí centrální registr má. Policista přijde s povolením od soudce a v registru najde, zda ta a ta společnost má v českých bankách konto," říká.
Pro banky je to však nanejvýš citlivé téma. "Jak se k tomu postavíme, nyní říct nedovedu. Každopádně: To, co je dobré v jednom státě, nemusí být dobré v druhém," říká tajemník bankovní asociace Petr Špaček.
Zdroj: HN